lineer potansiyometre/tripod

Başlatan Libertador, 23 Şubat 2004, 22:36:00

Libertador

Herkese iyi calismalar. Uzerinde calistigimiz projemizde bir arabanin ileri-geri hareketinin hiz

kontrolunu bir potansiyometre yardimiyla yapmaktayiz. Amacimiz kumandaya bir kol ekleyerek potansiyometrenin degisimini bu kol yardimiyla yapmak. Fakat piyasada buldugum butun

potansiyometreler dondurme seklinde calisiyor. Acaba ileri geri hareket ettirebilecegimiz bir potansiyometre/tripod (kulaktan dolma yazdigim icin yanlis olabilir kusura bakmayin) satan bir yer biliyor

musunuz? Yoksa mekanik olarak bunu cozmemiz gerekecek.
Dipnot: lineer potansiyometre esasinda baska anlama geliyor fakat daha uygun bir kelime bulamadim.  :roll:

Analyzer

Selam,

Yanlış anlamadıysam Sürgülü pot arıyorsunuz.Hani şu equalizer'ların potları.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Libertador

Evet iste o kelime surgulu pot. :D  Equalizerlar hic aklima gelmemisti.

Potansiyometrenin orta ucunu PICin

girisine baglayacagim,diger uclari da besleme ve topraga. Bu yuzden sinir degerleri cok onemli değil. Fakat hassasiyeti ne kadar cok olursa o kadar iyi. Bu tarz bir urunu Istanbul'da bulabilecegim

bir yer var mi?

salim ALTIN

merhaba.
bu konuda karaköy elektronikçiler pasajına bakın. fakat boyut olarak uzun bir ürün lazınsa reosta saranlara

bakın. şişane de menevşe han giriş katı erk rezistans.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

alacağın sürgülü pot liner olacak (log değil)
şimdilerde bunları pek kullanan kalmadı galiba (gerçi bende 1 koli var)
elinde eski malzeme olanlara bir bakın
bulamazsan aradığın boy ve değeri bana pm olarak at

birde değer hassas olacaksa preset denen çok turlu uzun potlarda var
bir şekilde bunu kullanabilirsen işini görür (eski tv lerin tuş takımlarında varicap ayarı için kullanılırdı )

Libertador

Karakoy pasajindan aldim. 7cm boyunda. Gerci biraz pahali geldi ama zaten iki taneye ihtiyacim oldugundan sorun olmadi.

Cevaplariniz icin cok teşekkürler.

NICHOLAS

Yapacağınız şey için olur mu bilmem ama playstation oyun konsolu kollarının içinde joystick ile hareket

ettirilen trimpotlar var.Aynı düzlemde her yöne hareket verebiliyorsunuz.Blok halinde Adana'da satılırken görmüştüm.Belki işinizi görebilir.Saygılar.