Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

muhittin_kaplan

Hocam Buradaki Değişkenler
Pk,KK,Xk hepsini global tanımlamalısın.(Ölçülen Son değer ile hesaplamalar Global Olduğu İçin Time Update e giriyor. Extra bir değişkene gerek kalmıyor)

Zk Ölçtüğümüz Kaynak Değeri
q sabit=0.0001
r sabit=0.001
olarak ayarladım ben

(Yanlız Single Değişken VB.net te Ondalıklı Sayı Tutabiliyor. )

ben fonksiyonu yukardaki işlemden çıkardım.

muhittin_kaplan

buda Gyro Çalışmam sarsıntılarda ben elimdeki devreyi ileri geri yapıyorum. hep aynı noktaya yani Bias noktasına geliyor (1,33 V gibi) şimdi bununla nekadar sürede nekadar gerilim aldığımı hesaplayıp kaç derece yatış yaptığını hesaplatacağım.(inşallah)
pek bişey anlamadım ama :(

muhittin_kaplan

Birşeyler öğrenmek istiyorsan Bir proje üzerinde çalışacaksın.

Neredeyse KALMAN ı işimize yarayacak kadar hallettik. Ozaman Şunu Sorabilirmiyim ?
Kumandayı verdiğimizde verdiğimiz kadar yatış yaptığını yada max yatışa geldiğini nereden anlayacak ?
Sanki cevabı PID gibi geliyor. Ozaman PID den bahsedelim biraz.

muhittin_kaplan

Sanırım Kalman ı kullanırsak PID ye gerek kalayacak.
Demekki LOWWPASSFİLTER den fazlasını yapıyormuş.

erhanmete

muhittin hotmailine bir kod attım bak istersen.

muhittin_kaplan

https://www.picproje.org/index.php/topic,4386.0.html de güzel bilgiler var sağolsunlar.
birde yazılanlar bize uymayabilir. Kavramak lazım kodları..

aspcibertan

Kalman'ı hangi amaçla kullanacaksınız tam olarak? Kalman filtreleri her ortam için uygun değildir. Beyaz gürültülü ortamda çalışıyordu hatırladığım kadarı ile.

muhittin_kaplan

alçak geçiren filtre ve sistemin verdiğim değere ulaşıp ulaşmadığını kontrol için.

muhittin_kaplan

Gyro a takıldım. GYRO ile Nasıl Açı Hesaplatırız ? Önerilerilerinizi bekliyorum.
Şu kadar saniyede Bukadar V çıkış var Ozaman Bu derece Dönmüştür. Bu Dereceyi kaydet Sonra parakete hesabı ile devam Et gibi mi.
Eğer Böyleyse Bu "Bukadar Saniye" yi nereden Başlatıp Hesaplatacağız ?

muhittin_kaplan

gumush

Oncelikle merhaba ,

Izmir'de toplantilar yapiyorsaniz katilmak isterim.

Hikmet Gumus  izmir

muhittin_kaplan

Hocam Yılda 1 yada 2 kez toplanıyoruz. Bu aralar Toplantı planımız yok. Olursa Haberdar Olursunuz. herzaman Bekleriz.

gumush

Bende bu cizimleri yaptim. Sanirim yakin zamanda frame bitecektir.

Hikmet Gumus  izmir

pcb

iskelet malzemesini nereden temin ediyorsunuz ?

bir de gayro nereden temin edilebilir ?

gumush

Gyro icin yurtdisi hobbyking.com yurt icindede model magazalari yada rcpano.net adresindeki kullanici satislarindan alabilirsiniz.

Iskelet malzemesi icin cok alternatif var.

Pleksi , polietilen , delrin , kestamid , kontrplak , poliamid kullanilabilir.

Kollar icin rc helikopterlerin boomlari kullanilabilir aluminyum yada karbon. Yine alternatif olarak profiller bu is icin rahatlikla kullanilabilir.

Hikmet Gumus  izmir