Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Kasım 2010, 22:48:05
evet hazır aldım
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6456

hocam o zaman fazla ugrastirmaz mcu ile denge ölcüp kumandadan veri alip sürücülere pwm göndermek kaliyor öyle degilmi ? tabi kolay degil ama en azindan sürücü derdi olmaz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: iyildirim - 10 Kasım 2010, 23:11:55
IMU için güzel bir örnek  :) 
Maalesef sadece MBED için :'( 
Ancak Kalmansız AHRS oluşturmak için kinematik hesaplara da güzel bir referans var.
Hoşçakalın
Hocam link yok sanırım.

@Teknik
Evet ilk amacımız Uçabilen bir sistem. sonrasında M.Sürücüler,FPV vs tek bir modül

iyildirim

İkinci  paragrafın sonu 
Alıntı YapMore information about his work can be found here

http://code.google.com/p/imumargalgorithm30042010sohm/

Hoşçakalın

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: yucelcem - 10 Kasım 2010, 20:04:03
http://www.dailymotion.com/video/xcbhwe_tilt-denge_tech

şunun biraz geliştirilmişi ve hassasiyeti arttırılmışı belki işinizi görür denge konusunda, hem maliyeti de az

hocam bu sensörlerden nerde bulabiliriz?

yucelcem

reklam yasakmı bilmiyorum ama google'da 'civalı denge' diye aratın çıkar

iyildirim

Civalı sensörler yapılmak istenen işe uygun değil. Bir tarafa yattığınızı bilmek ayrı, ne kadar ve hangi hızla yattığınızı bilmek ayrı. Uygun olan en az 6DOF bir sensör.
Hoşçakalın

muhittin_kaplan

RC Kumadanın Alıcısından Gelen PWM sinyali nasıl algılarız. Yani Kumanda gelip gelmediğini nasıl anyalacağız. PWM sinyali Analog bir sinyale dönüştürüp ADC den okumak mantıklımıdır yada başka bir çözüm varmıdır. Bu giriş en az 4 adet olmalı.

SpeedyX

Tek girişle halledebilirsin,
* K1, K3, K5, K7 çıkışlarını 1n4148 lerle birleştir ve katodlarını 4k7 ile NPN transistör beyzine ver, diyotlardan şaseye de 1k bağla, transistörün kollektöründen +5V a 4k7 bağla ve kollektörden kontrolcünün CCP pinine bağlantı yap.
* PPM kumandaları araştır (PWM değil).

muhittin_kaplan

Hocam Yanlış anlaşılma olmasın.
Durum Şu, Kumandanın TX ile RX arasında PPM yada PCM (2.4ghz de ne kullanıyorlar bilmiyorum) modülasyonları kullanılıyor. Yanlız Kumandanın Alıcısı dan Servo yada ESC ye PWM (20ms peryod sanırım) gidiyor. ben Bu alıcının kanallarındaki PWM sinyali algılamam gerekiyor.

iyildirim

@muhittin_kaplan

Öncelikle RC servo sinyalleri 5V olduğu için kullandığınız işlemci 3.3 veya daha düşük voltajlarda çalışıyorsa ve giriş pinleri 5V toleranslı değilse hem girişde hemde çıkış da uygun bir bidirectional seyiye kaydırıcı (level shifter) kullanmanızı öneririm.
RC sinyallerinin ölçülmesi için ya bir iki adet yada 4 adet giriş kullanmalısınız. Bazı RC alıcıların çıkışlarında servo çıkışlarının yanında ek olarak 50Hz'lik bir start sinyali de oluyor. Bu varsa bu sinyalle senkronize ederek tek bir pin üzerinden okuma yapılabilir. Bu sinyal olmadan tek bir giriş üzerinden okuma yaparsanız; Havada veya devre üzerinde herhangi bir etkileşim ile bir sinyali kaçırmanız durumunda ilgili kanallar kayacaktır. Yani siz sağa yatmak için komut gönderdiğinizde aracınız öne-arkaya vs. olarak bu komutu algılayacaktır. En sağlamı 4 kanalı 4 ayrı input capture (IC) girişine bağlayarak ölçmeniz. Sinyalin seviyesini değil süresini ölçmemiz gerektiği için ADC kullanmak anlamlı olmaz.
IC' modülünü her iki (çıkan ve düşen) kenar için konfigüre edin. Kesme oluştuğunda ilgili portun değerine bakarak düşen veya yükselen olduğunu anlayabilirsiniz. Uygun şekilde ilgili timer' değerlerine bakıp, yükselen ve düşen kenarların farkını hesaplayın, Clock, timer prescaler vs. değerlerine göre  sinyalin süresini bu değerden bulabilirsiniz.
Hoşçakalın

muhittin_kaplan

bu bilgilerden yola çıkarak;
4 adet hardware pwm ve 4 adet capture modülüne ihtiyacım olacak.
kumanda verilmişse eğer hesaplayıp ona göre gerekli esc ye gerektiği kadar pwm verecek, kontrol yoksa stabil durumda kalacak.
(ben hala analog seviye ölçebilirim gibi geliyor. PWM in duty sine göre ortalama değer değişeceğinden genliğide bu duty değere göre değişecek sanırım)

muhittin_kaplan

bir img buldum. yanlız parazitlerden vs den etkilenme düşündürüyor.

iyildirim

Evet; teorik olarak hatta pratikte de ADC ile de ölçebilirsiniz. Basit bir RC devresi kullanıp ADC ile ölçülebilir. Ancak 50Hz lik sinyalde (period'u 20ms) PPM darbelerinin süresi 1 ile 2 ms arasında değişir. Bu da %5 ile %10 arasında bir duty demektir. Dolayısıyla oluşan voltage yaklaşık olarak 250 ila 500mV arasında olacak.  ADC yi tam aralıkta ölçmek isterseniz sinyali güçlendirmeniz vs. gerekecek. Devrede gereksiz fazlalıklar oluşacak vs. Birde ciddi bir ripple  oluşacak ki bu da ADC ile ölçme anını tam olarak belirleme sinyalle senkronize etme gibi bir zorunluluk oluşturacak. RC verici ve alıcılar 50Hz ile çalışsa da (frekansları çok stabil değiller) frekans da hafif bir kayma bile (işlemcinizdeki 50Hz ile vericideki 50Hz arasında) senkronizasyonu bozacak vs. ADC ile 50Hz in çok üzerinde bir sample frekansınız olmak zorunda olacak.
Kısaca devrenin basitliği ve özellikle kesinlik gibi nedenlerle IC modülü kullanmak bana daha uygun bir çözüm olarak görünüyor. ADC konusunu daha detaylı araştırmak isterseniz sinyal çözme konusunda fikir vermesi açısından nette ki ESC (daha çok fırçalı motorlar için) örneklerine bakabilirsiniz. Genellikle 339 ile yapılmış 50Hz lik PPM sinyalini anlayabilen ve hiç işlemci kullanılmadan çalışan örnekler var.
Benim görüşüm ise başta da belirttiğim gibi IC modülünü kullanmanız.

Hoşçakalın

muhittin_kaplan