Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

erhanmete

fakat motorlar ters dönünce pervanenin çekiş yönü değişiyor.
bu yüzden düz dönen motorlara çekici, ters dönen motorlara itici pervane gerekiyor.

SpeedyX

Merhaba, pervanelerden ikisi cw, diğer ikisi de ccw tipi olacak ve motorların ikisi sağa dönerken diğer ikisi sola dönecek.

Ayrıca microdrone fiyatlarını öğrendim, md4-1000 modeli herşey dahil (ground control + ready-to-fly quadrotor + pil vs) 25000€ yu geçiyor. ::)

erhanmete

muhittin_kaplan

tamam ErhanMete itici ve çekici derken dönüşe  göre ayarlama yapman gerek.
ayrıca motor ve propeller bişeleninin ne kadar çekiş yaptığını nasıl hesaplar ölçeriz ?

erhanmete

nasıl hesaplarız bilmiyorum fakat ben bir hassas terazi ve kaldıraç düzeneği ile direk ölçmeyi planlıyorum.

muhittin_kaplan

Beraber çalıştığımız Kalibreci Arkadaşlar var. Sordum, Sanırım Aynı Yöntemi Kullanacağız.

erhanmete

muhittin hobbykingden vericem siparişi, sizin istediğiniz birşeyler varsa ekleyelim.
pervane ve lipo istedim ama bu sefer ağırlığına falan iyi baktım :)

trinitrotoluen

bende linkteki motordan almayı düşünüyorum. kaldırma kuvveti yeterli seviyede gibi gözüküyor. tek endişem motora yeterli süre güç sağlayamamak. acaba kuvvetli bir lipo ile güç sorununu çözebilirmiyim???

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3885&Product_Name=TR_35-30A_1700kv_Brushless_Outrunner_%28Eq_AXi_2808%29
"Gelecek, bu günden gelecek."

SpeedyX

Merhaba,
Alıntı yapılan: erhanmete - 18 Ağustos 2010, 08:35:08
muhittin hobbykingden vericem siparişi, sizin istediğiniz birşeyler varsa ekleyelim.
pervane ve lipo istedim ama bu sefer ağırlığına falan iyi baktım :)
Seçtiğin pervaneler bence çok güzel. Lipo olarak hangisini istedin acaba?

Genel olarak söylemek istediğim birşey var, standart ESC ler genelde quadrocopter ler için uygun değildir, onlar sadece yavaş hızlanmayı desteklerler. Stabil bir QC uçuşu için hızlı hızlanmaya (quick acceleration) ihtiyaç var.

@trinitrotoluen, o motor biraz fazla güçlü, bukadar güce ihtiyacın olduğuna emin misin?

erhanmete

pervanelere çok özenmedim ama böyle planlıyorum.
boş pcb den yapılacak

SpeedyX

erhanmete,

15C lipolar quadrocopterler için daha uygun, 20C,30C lipolar genelde helikopterlerde kullanılıyor, bu fiyat ve ağırlık olarak fark ediyor.
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6518&Product_Name=ZIPPY_Flightmax_2200mAh_3S1P_15C
Linkteki pil ile arada fiyat farkı yok ama ağırlık farkı var, tercih edilebilir bence. Motor güzel gibi. Bende sipariş vermek istiyorum :)

erhanmete

Alıntı yapılan: SpeedyX - 18 Ağustos 2010, 20:14:59
erhanmete,

15C lipolar quadrocopterler için daha uygun, 20C,30C lipolar genelde helikopterlerde kullanılıyor, bu fiyat ve ağırlık olarak fark ediyor.
http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6518&Product_Name=ZIPPY_Flightmax_2200mAh_3S1P_15C
Linkteki pil ile arada fiyat farkı yok ama ağırlık farkı var, tercih edilebilir bence. Motor güzel gibi. Bende sipariş vermek istiyorum :)

bildiğim kadarıyla 15C anma akımının 15 katını verebildiğini ifade ediyor. bu yüzden 20C veya 25C kullanmamız daha iyi değilmi ?
burdan siparişler 10 günde geliyor. ayrıca şöyle bir güzelliği var faturanın ne kadar kesilmesi gerektiğini ve kutu üstünde ne yazması gerektiğini direk ödeme sırasında girebiliyorsunuz.
ben henüz sipariş geçmedim istersen senin motorlarıda ekleyebilirim.

muhittin_kaplan

Hocam Sağolun. Bizim Atelyede Pil ESC ve Motor mevcut. ilk denemelerimiz bu elimizdeki MLZ lerden yapacağız.