Bizim Ufo F241-A :)

Başlatan muhittin_kaplan, 04 Temmuz 2010, 13:04:10

muhittin_kaplan

sanırım düzenliyi olmadan ne olacağı hakkında biraz bilgi verir

cakiroglu54

Bilgiler için teşekkürler. Yeni propeller siparişi verdim ben. Biraz pahalı oldu ama mikrokopter de dahi bunlar kullanılıyordu o yüzden bunları seçtim.
EPP1045 marka propeller şuradan aldım : http://www.rctoys.com/rc-products/MPI-EPP1045.html

Benim kumandam yoktu. Elimde de bir adet brushless motor vardı. Pic16f877'ye yazdıgım basit bikaç satır kodla motoru çalıştırdım. Üstüne de bir propeller mount ettim. Daha önce brushless motorlarla ugrasmadıgımdan motorun gücünden inanılmaz derecede etkilendim.

İşte yeni siparişler gelsin bi deneyecem bakalım sensörsüz neler yapabiliyorum. Video paylaşırım.

muhittin_kaplan

fırçasız motoru doğrudan mı kullandınız. ESC yi siz mi yaptınız ?

X-Fi

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 10 Kasım 2010, 00:21:34
sanırım düzenliyi olmadan ne olacağı hakkında biraz bilgi verir

hocam baya kolaylamışsınız sanıyorum stabil bi kalkış için gyro şart tüm motorlar aynı kuvvetle itse bile çevre farkındaki türübülans değişimleri yüzünden yere paralel kaldırabilemek zor diye düşünüyorum.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

muhittin_kaplan

video benim değil hocam.

muhittin_kaplan

bayramdan sonra video daki seviyeye geliyoruz yanlız.

cakiroglu54

ESC'yi kendim yapmadım. Mystery 30A'lık bir ESC var elimde şu anda. Emax 1534KV'lık bir de motor. BEC ucu 3 pinli biliyorsunuz. Onlardan bir tanesi motora gönderilen sinyal ucu. Diğer ikisi + ve -. Sinyal ucunu tespit ettikten sonra 20ms aralıklarla 1.1ms - 1.9ms arası lojik 1 sinyali uyguladım motor çalıştı (ESC'nin başlangıc melodisini duymak için 1.1ms, daha sonra lojik 1 süresini arttırdıgınızda motor çalışmaya başlıyor ve hızı da artıyor zaten)

Ama aleti herşeyiyle uçurdugumda, manevra kabiliyetinden memnun kalmassam ya kendi ESC'mi yaparım ya da mikrokopter.de sitesindekini sipariş ederim (hexakopterin o hızla yukselmesine bayılıyorum)

Siparişlerim İstanbula kadar gelmiş. Umarım bayramdan önce elimde olur da bir an önce çalışmaya başlayabilirim ve videodaki aşamaya gelebilirim :)

muhittin_kaplan

PWM sinyal ile çalışıyor ESC ler.
Kumandayı nasıl bağlayacaksınız ?

cakiroglu54

Aslında o bahsettiğim sinyal ucuna kumandanın alıcısı baglanıyor normalde ve anlattığım mantıkta çalışıyor. Benim kumandam olmadıgı için pic kullandım. Yani aslında tüm o pwm işlerini kumanda halledecek.

muhittin_kaplan

olay biraz karışık aslında. Siz Kumanda verdiğinizde Kaç Derece Yatış Yapacağını Hesaplayıp (Kumandanın Alıcısındaki PWM çıkıştan) ESC lere ona göre PWM çıkış verecek ve Stabiliteyi sağlayacak Kontrol ünitesinde.

yucelcem

http://www.dailymotion.com/video/xcbhwe_tilt-denge_tech

şunun biraz geliştirilmişi ve hassasiyeti arttırılmışı belki işinizi görür denge konusunda, hem maliyeti de az

muhittin_kaplan

o derecede ancak çıkış eriyorsa problem olur. yetmez.

teknikelektronikci

denge icin muakak gyro sart sanirim
muhittin hocam motorlari sürmek icin esc leri hazirmi kullanacaksiniz ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhittin_kaplan

iyildirim

IMU için güzel bir örnek  :) 
Maalesef sadece MBED için :'( 
Ancak Kalmansız AHRS oluşturmak için kinematik hesaplara da güzel bir referans var.

Hoşçakalın