Paralel eeprom

Başlatan tcitak, 24 Şubat 2004, 09:43:10

tcitak

Arkadaşlar öncelikle ilginize  teşekkür ederim.

Elektromen arkadaşımıza verdiği kodlardan ötürü

teşekkür ederim.Elektromen arkadaşımızın verdiği kodlarda dahili eeprom gecikmesini vermeden yazmanın bittiğini gösteren yazmaçtan faydalanılmış. Bu şekilde normalde ~10ms olan yazma süresi

çok az daha azaltılmış olabiliyor(ortalama olarak). Ama yine de zamanın önemli olduğu noktalarda yinede yüksek bir zaman sorunu ortaya çıkıyor.Çünkü bu yaptığımız işte sequential(sıralı)  yada

(page-write) yazma olmuyor.

Bir arkadaşımız paralel eepromlarda sürenin çok daha az olduğunu söylemişti paralel eepromları bu anlamda deneyen oldu mu?

Benim sorunum

7ms gibi bir sürede 512 byte (4096bit) bilgi okuyabilmek.

Herkeze iyi çalışmalar.

elektromer

Konuyla pek cevap değil ama yeri gelmişken belirteyim...

16F84 ile 16F84A arasındaki farkları belirten

dökümanda şunlar yazıyor

OSC hızı ile ilgili
PIC16F84    10MHz'e kadar,
PIC16F84A   20MHz'e kadar çalışıyormuş.

EEPROM Data Memory ile ilgili

olarakta,
PIC16F84   için   min = ?    Tipik = 10 ms  Max = 20 ms
PIC16F84A için   min = ?    Tipik = 4 ms  Max = 8 ms    verilmiş.

Besleme Voltajı ise,
PIC16F84    4.0  

-  6.0V'a kadar,
PIC16F84A   4.0  -  5.5V'a kadar çalışıyormuş.

Diğer detaylar için

;

http://www.microchip.com/1010/pline/picmicro/category/digictrl/8kbytes/devices/16f84/index.htm

veya

http://www.microchip.com/1010/pline/picmicro/category/digictrl/8kbytes/devices/16f84a/index.htm

sayfalarındaki  "PIC16F84 to PIC16F84A Migration" (82,8 KB)

dosyası.

http://www.microchip.com/download/lit/migrat/30072b.pdf
Her şey gönlünüzce olsun..

ise

12 ns bir aygıt gerekir flash eprom değildi 10 ns lik nvram öneririm.

Eugene

Selam,

Evet kod optimizasyonu da iyi yöntem ama daha hızlı bir mcu ile güzel bir çözüm yapılabilir.Bildiğiniz gibi

20mhz bir pic 5 MIPS'de çalışıyor.Dahili eeproma ulaşmak için tek pipe kullanıyor.Çift pipe kullanan daha hızlı mcu'larla tırmalamadan çözülebilir.Mesela Dalsemi'nin mcu'ları 33 MIPS!

Fiyatları da aşağı yukarı 18F452 civarı.Türkiye'ye getiren olması lazım karaköyde.Onu bulamadınız o zaman Atmel derim.10mHZ atmeller bildiğim kadarı ile 10MIPS.Yani size hızlı eprom yerine

hızlı işlemci lazım bence.

Eugene

bmutlu

Devrende bellek erişim kısmına seri ulaşacaksan ve bilgi hafızada tutulacaksa sana FRAM tavsiye ederim örnek FM25CL64  

FM25C160 gibi Bas hizi oldukça yüksektir .Bilgi seri okunup / yazılacağı için MCU kısmın baya hızlı olmalıdır.  
Bellek kısmına paralel ulaşacaksan SRAM (pil ile hafıza koruma) veya paralel

FRAM FM1808 FM1608 gibi kullanabilirsin .

picman

peki arkadaşlar ben bir kayan yazı programı yazdım vwe bunu çalıştırdım ekranda gmörünen karakterleri ise pic in epromuna veya hari bir eproma değilde yazdığım asm kodlarının arasına bir yere yazdım hali ile karakterleri değiştirmek için veya yazının karaktaer sayısını uzatmak için programda değişiklik yapmam gerekiyor bu yüzden programın edbatı değişiyor ve tabloda yanlış karaktere ulaşılıyor ekranda yanlış karakterler görünüyor yani yazının ebatını değiştirdiğimde aynı zamanda pclath registerinin değerini bilmen yazdığım karakter sayısına göre programda her defasında değişiklik yapmam gerekiyor bunun üstesinden gwelmem için devrede harici bir aprom kullanmam şart fakat epromdan biligiyi nasıl okutup görüntüleyebilirim onu bilmiyorum fakat icprog programı ile eprom içine ekranda görünücek karakterleri bilgisayarın klavyesi ile ascıı kodlarının olduğu bölgeye direk yazarak kaydettim epromu okuttuğum zaman yazdığım karakterler aynen göründü acaba eproma bu şekilde kayıt yapsam bir sorum olurmu  seri epromlardan bilgi okumak için örnek bir asm kodu gönderirseniz sevinirim :?
Bilgi paylaştıkça artar..

arslan74

Kolay gelsin PICman,

Buna benzer bir sistem bende yapmıstım. Kayan yazım 4 satır ve her satır 20 karekterden oluşuyordu, yani 4x20 karekterli bir kayan yazı yapmıştım. 4 adet metin kısmı vardı. Birincisini PIC in Ramınden alıyordu diğer 3 metini PIC in eepromundan okuyordu. Bunu 16F877 ile yaptım sorununsuz calışıyor.

Yani PIC'in Eepromu ve Ram'i bu iş için yeterli. Harici bir eleman kullanmana gerek yok.

Eğer sen Karakter yazanı değilde grafik gösteren kayan yazı yapmak istersen işini PIC18 çok rahat halledebilirsin.

İşinde başarılar.

Hasan ARSLAN

picman

bu soruyu yazalı uzun zaman oldu cevap vermekte geciktiğim için çok özür dilerim ilgin için teşşekürler dostum bazı durumlardan dolayı bu projemi yarım bırakmıştım fakat yine bu işe devap etmeye başlayınca forma bi gireyim dedim yazdığım mesajı gördüm cevap vermişsin çok teşekkürler neyse ben yindede projemde harici eprom kullanmalıyım çünki yaptığım kayan yazı devresindeki yazıları istediğim zaman değiştirebilmem gerekli bunu pic in program hafızası ile yaptığımda yazdığım yazının karakter sayısına göre pic in pc registerinin değerini sürekli takip edip pc ye değer atamam feşlan gerekiyo bu da çok kullanışsız olujyo eğer asm ile 24c16 yada benzeri bir eproma veri yazıp pkumayı bilen bi arkadaş varsa ve bu bilgisini bizimle paylaşırsa çok sevinirim proje bitince forumda yayınlarız diğer arkadaşlarda faydalanır saygılarımla asm ile eproma yazma okuma ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum .....
Bilgi paylaştıkça artar..