Cep telefonu ile uzaktan cihaz kontrolü

Başlatan povver, 11 Temmuz 2010, 18:41:41

povver

S.a arkadaşlar cep telefonu ile cihaz kontrolünü nasıl gerçekleştirebilirim.... ::)

radres

İlk başta cep telefonunun kullandığı AT komutlarını bul. Hatta cep telefonunu bilgisayara kablosu ile bağla ve windowsun hiper terminalini kullanarak cep telefonuna öğrendiğin AT komutlarını göndererek bazı işlemler yaptır. Telefon çaldır, sms gönder gibi. Böylece AT komutlarını iyice denemiş olursun. Sonra AT komutlarını gönderme işlemini mikrodenetleyici ile göndermeye çalış. Gerisi gelir zaten.

teknikelektronikci

zamaninda bende denedim yaptim önce virtual terminal ile yaptim sms tel acma kapama v.s sonra PIC ile yapayim dedim epey bir zorlandim cünkü Bilgisayardaki gibi olmuyor ama sonunda sms gönderme cagri atma gibi islemleri becerdim sonra gsm modülüm ne oldu hic hatirlamiyorum sanirim kaybetmisdim :) o yüzden önce bilgisyar ile denemelerinizi yapmanizi tavsiye ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

duality

kardeş dtmf i araştır sorunun cevabı bu...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: duality - 12 Temmuz 2010, 00:24:30

dtmf ile cep teelfonu cihaz kontrolü arasinda alakasi yok dtmf sabit hat icindir
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

BenC

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 12 Temmuz 2010, 21:36:45
Alıntı yapılan: duality - 12 Temmuz 2010, 00:24:30

dtmf ile cep teelfonu cihaz kontrolü arasinda alakasi yok dtmf sabit hat icindir

@povver arkadaşın işine ilk etapta DTMF yaramaz. Lakin GSM ile bağlantı sorununu, telefon numarası çevirmeyi,gelen çağrıya cevap vermeyi,vs bir kaç bişeyi  AT komutları ile hallettikten sonra DTMF için gerekli devreyi kurduktan sonra kontrol amaçlı kullanabilir.  GSM modülünün  ses çıkışını CM8870 ile alıp DTMF ile kontrol yapabilir.
@duality arkadaşın dediği gibi sadece DTMF ile olmaz bu. Verdiğim linkleri incele orda size yardımcı olacak dokümanlar mevcut.

İlk önce ne kullanacağını kesinleştir. Cep telefonundan bozma bişey mi yapacaksın? Yoksa Bu iş için hazır modül mü kullanacaksın. Eğer Cep telefonundan bişeyler yaparım dersen nokia ailesinden uzak dur. Çünkü protokolü, farklı. Öyle hyper terminalden at enter la olmuyor. Baya bi kasman gerekiyor. Ama ericsson ailesi bu konuda çok iyi zamanında çok kullandım. Basit bir max232 devre 5 volt besleme seri porttan at yaz cevap ekranda.   
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!

teknikelektronikci

sony ericson gm29 du sanirsam zamaninda kullandim direk max232 ye gerek kalmadan haberlesiyor pic icin max232 lazim tavsiye ederim sony serisini

povver

teşekkürler arkadaşlar......yapmaya çalışacam...