Bisiklet için km, saat ve başka ne ekleyeyim?

Başlatan sigmoid, 14 Temmuz 2010, 17:56:28

sigmoid

merhaba arkadaşlar. malum yaz geldi. kendime yeni bir bisiklet aldim. boş vaktimde de elektronik ve pic bilgimi konuşturarak bisiklet için güzel bir proje çikartayim diyorum. ilk akla gelen km devresi yapmak. daha sonrada far sistemi, pilleri güneş pili ile şarj etmek için şarj devresi. ilk aklima gelenler bunlar. başka bisiklet için neler yapabilirim?

bilim ve teknik dergisindeki projede bisikletin tekerleğinin bir tur dönüşünü tespit etmek için reed röle kullanilmiş. tekerleğin dönüşünü  başka nasil tespit edebilirim? reed röle sarsinti nedeniyle sorun çikrmasin?

teşekkürler.

Alfa

Bilim teknik dergisinde yayınlanan bu projeyi daha önce yaptım,güzel çalışıyor fakat 3 tane reed röle harcamam gerekti,cünki havası alınmıs cam tüpün içine yerleştirildiginden sert bir darbede yada ayaklarını cama yuakın bir yerden kıvırısanız elinizde kalıveriyor.altarnatif olaraksa devir sayıcılar olabilir.fakat iyi bir programlama bilgisi gerektirir diye düşünüyorum.

picmanya

bisiklete birde pwm hız kontrol devresi ile dc motor taksanız nasıl olur  bisiklet tek yönde gittiğinden dolayısıyla dc motor tek yönde döneceğinden devresi oldukça kolay ve ucuz olur yön değişimi yok çünkü  motor üzerinden elektriksel frenlemeyede ihtiyaç duymazsınız çok sade bir devresi olur.
motorun hızlanmasını anahtarlı bir potla yapabilirsiniz hatta bazı potların ayak pedalı veya el sıkma pedallısıda olabiliyor.bu iş için standart redüktörlü oldukça ucuz motorlar var buna gidecek aküde 2kg. civarı olur ve ortalama 6 saat bu akü şarzsız yeter.
mekanik masrafları bilmem ama elektronik+motor+akü+pot pedal 100-120TL. gibi biter bu iş

eminim bisiklet bayır aşağı giderken aküyü şarj edip akünün sistemi besleme enerjisinin ömrüde uzatılabilir.ama bu iş masrafı çok arttırır.

herkes bisikletine bahsedilen şeyleri takar sizin ayrıcalığınız olsun!

microchip in bu tarz bir uygulama notu ve devre şeması var hatta yazılımıda orda mevcut yanlış değilsem.

sigmoid

picle aram iyi. programlama konusunda sıkıntı çekeceğimi sanmiyorum. reed röle ile yaparsam üç beş tane alayim. miknatisi nereden temin ettiniz ve tekerleğe nasıl monte ettiniz. olmadi ucuz bir kilometre alip onun sensörünü kullanayim.

daha önce hiç motor kontrol devresi yapmadim. aslinda güzel bir çalişma olur. ama göbek iyice büyüdü, biraz spor yapmam lazim. ilk etapta motor eklemeyi düşünmüyorum. mekaniklede pek aram yok, mekanik malzemeleri temin etmem zor olabilir.

saat, hiz, gidilen mesafe, sicaklik. birde günlük olarak her gün kaç km gittigimide kaydettirebilirim. aslinda yaktiğim kaloriyide hesaplatirsam süper olur. harcanan kalori miktarini nasil hesaplattirabilirim? fikriniz var mi?

t2

Zayıflama bisikletinde mekanik aksamdan devir bilgisi, tek kalem pil ile çalışan elektronik kısma LCDli  olan yere geliyor. BU kısım çinmalı ve özel yapılmış.

Baya bir özellik koymuşlar  km / kalori  hatta kalp atışını ölçüyor. ellerimizikoyduğumuz yerde 2 şertane tane elektrod var  nasıl yaptıysa buradan kalp atışını ölçüyor. İsterseniz otomatik moda alıyorsunuz , hız km/h,  gidilen(!) yol,  kalori / kalp vs arasında tarama yapıyor. Birkaç dakika kullanılmazsa cihaz uykuya geçiyor.

Bunun elektronik kafa  kısmını temin edebilriseniz işinizi görecektir. devir bilgisini uygun şekilde aktarılacak. Ama tabi işin zevki kalmaz. hazır yapılmış aleti alıp takacaksınız.

bu

orhanc

i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

Macera

Birisi çok ilginç bir bisiklet dinamosu yapmış buna benzer bir sistem yapabilirsin.
Linki burda http://www.freelights.co.uk/
Nasıl çalıştığını gösteren bir flash sunum.

Eski bisiklet dinamoları bisiklete hem güç kaybetiriyor hemde lastiği eskitiyor.
Bu dinamo ise nerdeyse hiç sürtünmeden çalışıyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

sigmoid

@Macera

süper bir şey. Tekerleğe sık araklıklarla mıknatıs döşenerek sürekli elektrik üretilebilinir. Güzel bir filtre ve regülasyon devresi yapmak lazım. Güç kaynağı konusunda bilgim zayıf.

Birde nereden mıknatıs temin edebilirim ?

Macera

"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts