DC motor stopper, control

Başlatan style9000, 15 Temmuz 2010, 12:45:23

style9000

merhaba arkadaşlar,
sistemimde kullanacağım DC motor perman. yaklaşık 500 watt lık 24 VDC bir motor.. motor bir diski döndürüp 30-40 metre kadar yol yapmasını ( çelik halatla karşı taraftaki diğer diske nakil) sağlıyor. sorunum şu; motor veya sistem yolu bitirdiğinde ona sistemi durdurmasını sağlamak istiyorum.. normal motor akımı 20 A civarında, kalkıştaki akım 90A seviyesinde, motorun zorlanmaya başladığı anda örneğin 25-30 A gibi bir değere geldiğinde motoru durdurmak istiyorum.. elverişsiz ortam gereği herhangi bir kablo veya sensör kullanamıyorum.. mekanik olarak "tork sınırlayıcı" elemanlar mevcut ama bunlar çok pahalı ve ancak sipariş üzerine yurt dışından ithal ediliyorlar.. piyasadaki DC akım sınırlama rölesi kullanmayı düşündüm( beslemesi 24 VDC olan) fakat girişteki akımı düşürmek için uygun DC akım trafosu bulamıyorum, şönt bağlanması gündeme geldi ama bu sefer de aşırı akım rölelerinin girişlerinde problem çıkıyor, şönt bağlanmaya uygun olmuyolar.. bildiğim kadarıyla DC akım için akım trafosu yok sanırım.. birinci tercihim böyle bir akım trafosu varsa aşırı akım rölesi alıp kullanmak istiyorum, böylece akım yükselmeye başladığı andan itibaren örneğin 1 sn geçiktirip ( kalkış akımını elime etmek için) sistemi durdurabilirim.. ya da böyle bir akım trfosu yoksa bu sorunu nasıl çözebilirim, yardımcı olursanız sevinirim..

OG

LEM sensörler işinizi görmezmi, forumda aratın birçok yerde geçti.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

picmanya

style9000
motoru nasıl sürüyorsunuz?düz olrak direkt 24V.DC yi motor hangi yöne dönecekse ona uygun motoramı veriyorsunuz.bu şekilde motor beslemesini nerden alıyor.
ona uygun akım okuma yöntemi önereyim.

erkan614

bu bildiğimiz telefreik  gibi bişeymi yada caraskal?
tavsiyem frenli ac motor + sürücü (vektör kontrol) kullanın motor çıkışına encoder koyarak nekadar yol yaptığını anlarsınız böylece soft start stop la oldukça hassas durdurursunuz +- 2 veya 4 cm

style9000

ewt teleferik benzeri bir sistem.. ac motor kullanamam çünkü sistem mobil bir sistem aynı zamanda.. dolasıyla besleme kaynağı sadece 24 VDC akü kaynaklı.. ileri ve geri yönde hareketi motor DC gerilimi ters kutuplayarak vereceğim..

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: style9000 - 15 Temmuz 2010, 12:45:23
...mekanik olarak "tork sınırlayıcı" elemanlar mevcut ama bunlar çok pahalı ve ancak sipariş üzerine yurt dışından ithal ediliyorlar...

Bir kaç balatalı disk (frencilere çaktırabilirsin) gereken sertlikte yay ve baskı için civata somun .
Ne kadar pahalı olabilir ki ? ::)

Oto kapı camlarındaki sıkınca durmayı örnek alma !!!

İstediğin son noktalara , durmayı-yavaşlayarak durmayı algılayacak şekilde , sadece switch ler koyman yeterli.