Bitirme projesi

Başlatan musara, 16 Temmuz 2010, 11:57:39

musara

arkadaşlar bitirme projesi arıyorum yardımcı olabilecek biri varsa sevinirim ne tarz bişeyler yapabilirim fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

Erol YILMAZ

Hangi bölümdesin bilmiyorum ama,

PID kontrollü birşey yaparsanız birçok güzel şey öğrenebilirsiniz...

musara

selçuk ünv bilgisayar sistemleri öğretmenliği bölümünde okumaktayım pic ile ilgili birşeyler yapmak istiyorum ama aklıma pek bişey gelmedi yardımcı olursanız sevinirim

Konyali2

o zaman bilgisayarla haberleşen bir devre tasarlayabilirsin(RS232,USB,...vs) bilgisayarda yazacağın programla devreyi kontrol edebilirsin(motor,oyuncak araba,...vs) veya akıllı ev tasarlayabilirsin bilgisayar programcılığında iyiyse çok güzel projeler yapabilirsin

ete

Değişik bir şey arıyor isen , Pic yardımı ile tamamen digital kontrollu bir FM radyo yapabilirsin. 
Piyasadaki en kaliteli bir radyoda ne özellikler var ise hepsi ilave edilebilir.  Modül bunların hespine imkan verecek özelliklere sahip.
Yapılabilecek genel özellikler olarak ,
1- PLL kontrollü digital tunning
2. Otomatik istasyon arama
3. İstasyon arama hassasiyeti (kuvvetli zayıf istayson bulma özelliği)
3. Ön tanımlı istasyonlar (otomatik istasyon kaydı veya tek tek istasyon kaydı)
4. Gerekirse tuş takımından frekans girerek istasyon bulma
5. Digital volum kontrolü (yine pic üzerinden bir yardımcı entegre ile)
Aklıma gelenler bunlar daha da geliştirilebilir.

Bütün bu özellikleri bir araya toplayacak bir projeyi geliştirebilirsin. Tek ihtiyacın bir FM modül . Bunun için ben Phillips in TEA5767 modülünü kullandım. Benzer başka modüllerde mevcut. Ancak bir çok kaliteli cihaz içinde bu modül kullanılmış bende onu tercih ettim. İnternetten sipariş vererek getirtebilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın TEA5767 isimli çok bacaklı bir entegre var. Yalnızca entegreyi kullanmanız çok zor. Ancak Bu entegreyi kullanarak bilgi formuna uygun diğer elemanları (bobin-varikap diyot direnç vs) ilave ederek modül haline getirmişler. Bu modülü almanız gerekiyor yoksa entegre tek başına bir işe yaramıyor.

Şayet işim acele uğraşmayayım derseniz elimde 3-4 adet modül var bende verebilirim.  Benim fiyatım 10TL dir.
Gerisi standart piyasa malzemeleri.  Gerekirse devre şeması ve modül haberleşmesi konusunda yardımcı olurum.
Ancak hemen belirteyim ben Basic kullanıyorum. Başka diller için yardımcı olamam. İsteyen vereceğim kontrol komutlarını istediği dile çevirebilr.

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

aska19

Bence herhangi bir fiziksel veya mekaniksel bir sistemi C dilinde veyahut kullandığın hangi programlar varsa o programları kullanarak simüle edebilirsin. Tavsiye edeceğim program eğer biliyorsan Matlab programıdır. İstersen harika işler yapabilirsin. Öncelikle ne yapacağına karar ver sonrada peşini bırakma çünkü bitirme projeleri zordur. Birde seçeceğin projede bugüne kadar öğrendiğin çoğu bilgiyi kapsayacak şekilde olursa tecrübeninide artıracaktır.
Kolay gelsin şimdiden.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: aska19 - 22 Temmuz 2010, 21:55:44
Bence herhangi bir fiziksel veya mekaniksel bir sistemi C dilinde veyahut kullandığın hangi programlar varsa o programları kullanarak simüle edebilirsin. Tavsiye edeceğim program eğer biliyorsan Matlab programıdır. İstersen harika işler yapabilirsin. Öncelikle ne yapacağına karar ver sonrada peşini bırakma çünkü bitirme projeleri zordur. Birde seçeceğin projede bugüne kadar öğrendiğin çoğu bilgiyi kapsayacak şekilde olursa tecrübeninide artıracaktır.
Kolay gelsin şimdiden.

bencede mantikli isin icine PIc girecek olursa fiziksel mekaniksel sistemi sensör ile ölcer adc ile PIC e girer pc ye aktarir orda yazacaginh program ile similasyon grafik hesaplama veya bir sistemin teorik hesapalamsi ve similasoynu ile gercek uygulamadan gelen verilerin analiz edilip karsilastirilmasi v.s
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

memo333

Alıntı yapılan: Allegro - 16 Temmuz 2010, 12:46:56
Hangi bölümdesin bilmiyorum ama,

PID kontrollü birşey yaparsanız birçok güzel şey öğrenebilirsiniz...

PID-NN daha da güzel olabilir.

PC kısmı ağırlıkları günceller katsayıları ayarlar dataları gösterir vs.

Mikrokontrolcü kısmı DAQ görevi görür..
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/