Isıyı Sabit tutmak

Başlatan maviveda, 17 Temmuz 2010, 02:00:42

maviveda

Arkadaslar f628 ile yaptıgım bir termostat uygulamam var set edilen degerde ısının sabit kalması gerekiyor röle pek tercihim olmamasına ragmen ısıtıcıyı röleyle kontrol ediyorum,sorun şu röle mekanik olmasından dolayı voltajda 220 oldugundan röle kontakları cok cabuk zarar görüyor ve devamlı acılıp kapanması ısı kaybına yol acıyor.Isıyı röle olmaksızın sabit tutmam için lm393n le yapılmıs ısıtıcı kontolunu dusunuyorum fakat sizlerinde görüşlerinizi almak istiyorum.istenilen degere ulaştıktan sonra kücük kücük ısıtıcıya elektrik palsı (sinyali) atan bir devre için lm393n yeterli olurmu,yada alternatif olarak ne kullanılabilir ? teşekkürler

Analyzer

Selam,

Bahsettiğiniz küçük küçük pals yapan devre değil bir kontrol tekniğidir ve endüstride PID adı ile sıkça kullanılır. Isı kontrol alt programınızı PID kontrole göre değiştirip çalıştırdığınızda ve PID parametrelerini doğru tespit ettiğinizde; devreniz kararlı bir şekilde ısıyı sabit tutar. Forumumuzda konuyla ilgili fazlasıyla kaynak mevcut. Ayrıca röle yerine SSR kullanmanız gerekir.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Maxim

eğer en düzgününü yapmak istiyorsan ,
PID kontrollü devre çıkışında SSR kullanman gerekiyor ,
ssr=solid state relay

anahtar kelimeler :
PID ve SSR

edit: analyzer, aynı anda yolladık :)

Erol YILMAZ

Sıcaklık kontrol sistemlerinde sistem gayet yavaş tepki verdiği için PI kontrolün yeterli geldiğini düşünüyorum.

Analog girişli bir PIC ile geribesleme sinyalini alabilirsin ve PI kontrol düzeneğini kurabilirsin.

Kontrol matematini INTEGER sayılarla çalıştırmaya bakarsan iyi olur.

Float sayılar işlemlerini çok yavaşlatacaktır.

Bu arada Isıyı değil SICAKLIĞI sabit tutacaksın.

Prensip olarak hata sinyalini buluyorsun ve bunu basit işlemlerden geçiriyorsun.
Örnek olması açısından inceleyebilirsin.

void taskPID(void)
{

float   Ki = 0.2;
float   Kp = 0.4;
float   dt = 0.1;

error     =  785.0 - (float) AdcResult[ID_GERILIM];
integral +=  error * dt;    

output =  Kp * error + Ki * integral;

return;
}

maviveda

Teşekkürederim arkadaşlar dedikleriniizi uygulayıp en kısa zamanda paylaşacagım.

sezgin05

Bir tavsiyede benden:
Isıtıcıyı ON-OFF şeklinde çalıştırmak yerine DIMMER prensibiyle  daha stable bir iş yaparsınız

papylon

Hatta sezgin hocanın söylediğine ek olarak, sıfır geçişi ile uğraşmak istemezsen 628'in PWM kanalını kullanarak aşağıdaki adres de bulunan U2008B'li devreyi kullanabilirsin. Bende daha önce 400W'lık bir ısıtıcı için kullanmıştım.

http://www.picbasic.nl/lichtdimmer.htm