Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Kayan Yazıda Histerisiz Sorunu.

Başlatan mihri, 21 Temmuz 2010, 08:36:35

vatandas30

aynı sorun bende de olmuştu. üstelik 10 mhz kristalle. sizin 40 mhz kristalde çok çok hızlı kayması lazım. ekran taramasını arttırınca kalınlaşma oluyor fakat yazı titreyerek kayıyor. 74595 lerin mr ucunu ben direkt vcc ye bağladım. pic ile kontrol edilmesinde bir avantaj var mı?

mihri

Alıntı yapılan: murataltas - 14 Ocak 2011, 20:39:28
bilgiyi yolladıktan sonra bir boş bilgi yolla sütunu değiştirmeden. O zaman çözülüyor mesela output_b(0x3f);
delay_us(100);  output_b(0x00); sonra diğer sütun bilgisi. 

Ben satır tarama yapıyorum.

Alıntı yapılan: vatandas30 - 15 Ocak 2011, 10:02:35
aynı sorun bende de olmuştu. üstelik 10 mhz kristalle. sizin 40 mhz kristalde çok çok hızlı kayması lazım. ekran taramasını arttırınca kalınlaşma oluyor fakat yazı titreyerek kayıyor. 74595 lerin mr ucunu ben direkt vcc ye bağladım. pic ile kontrol edilmesinde bir avantaj var mı?

Olay resetle alakalı değil.
"Eppur si muove!"

eseneren

ister 40mhz ıster 4mhz olsun konu onla alakalı oldugunu dusunmuyorum.
Aynı sorun bende de vardı atmadıgım takla kalmadı fxdev dedıgı gıbı sıralamayı degıstırınce sorun cozuldu
data aktıf sonra select ıse tersı degılse bu sekılde yapmayı deneyın.
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

mihri

Problem konunun başında anlattığım gibi değil aslında.  Mosfet tetiklemeside bir sorun yok yani datayı önce göndrip satırı seçmek veya önce satırı seçmek sonra datayı göndermek çözüm oluşturmuyo. Her ikisinide denedim hatta tc4427 ile sürüyorum mosfetleri. Problemin asıl kaynağı şu; kayan yazıyı yavaşlatmak için led panoda aynı yazı birden fazla taranınca yazı kayarken kalınlaşıyomuş gibi bir his veriyor ve yazı titreyerek ilerliyomuş gibi görünüyo. Aslında bu sadece gözde böyle bir his yaratıyo. Piyasada satılan kayan yazı panolarını ayrıntılı olarak hiç inceleme fırsatım olmadı, ama tokosan diye bi firanın internette dolaşan kayan yazı programını dendim aynı sorun onda da var yazı max hızda kayarken görüntü oldukça akıcı ve düzgün ama yavaşlartınca yazı titreyerek kayıyomuş gibi bir his yaratıyor. Kayan yazı işiyle uğraşan birileri varsa bu satırları okuyan bahsettiğim problemi mutlaka görmüş olmalı. Çözümü da varsa paylaşmak takdirine kalmış.
"Eppur si muove!"

vatandas30

seni çok iyi anlıyorum. hatta eczanelerdeki çoğu yazıda da aynı sorunu gördüm. ben bu sorunu şöyle aştım. öncelikle dil olarak pic basic pro kullanıyorum. yaptığım yazılar satır taramalı. nedeni de en iyi parlaklığı yakalamış olmam.
satırlara bilgiyi "byte" ler halinde gönderirsem çok hızlı kayıyor. yavaşlatmak için ekran taramasında süreleri artırırsam, bu seferde parlaklık artıyor, fakat titreme oluyor.
satırlara bilgiyi (önceden dizi tanımlayıp), "bit" ler halinde gönderirsem kayma hızı çok çok düşüyor. yalnızca parlaklık öncekine nazaran daha azalıyor. şimdi bu parlaklık olayını çözmeye çalışıyorum. aynı matrisleri kullanmama rağmen, otobüslerdeki yazılar benimkinden parlak  :)

mcan

Forumda biryerde vardi hatta biri `Y` harfi ile cizerek olayi anlatmisti ancak nerede bulamadim.Olaydaki goz yanilgisini nasil cozuyorlar bende merak ettim simdi.ayrica az tarayip hizli kaydirincada yazi kaydigi yone-taramaya bagli olarak bukuluyormus gibi de gozukuyor.

mihri

Alıntı yapılan: mcan - 19 Ocak 2011, 20:51:15
Forumda biryerde vardi hatta biri `Y` harfi ile cizerek olayi anlatmisti ancak nerede bulamadim.Olaydaki goz yanilgisini nasil cozuyorlar bende merak ettim simdi.ayrica az tarayip hizli kaydirincada yazi kaydigi yone-taramaya bagli olarak bukuluyormus gibi de gozukuyor.

Az tarayıp hızlı kaydırınca yazı italikleşiyo. Eğer göz yanılgısını önlemenin yolunu bulabilirsek süper olacak. Ben Çok hızlı tarayarak bunu çözmeye çalıştırm ama sonuç değişmedi. Satırlara bitleri SPI ile göndererek 100 adet biti yakalşık 100us'de gönderdim yani 8 satırı taramam yaklaşık 1ms sürüyordu ama buda çözüm olmadı.
"Eppur si muove!"

eseneren

Anımasyona baglı ama ledlerı dızerken yukardakılerı gerı yada ılerı dogru dızıyorlar ıtalık ıcın.
Birde bu ıtalık gıbı gorunumun onune gecmek ıcın yukarıdan asagı degılde satırları rasgele gonderen oldumu
1.satır,2.satır dıye sırayla degılde 5.satır 1.satır. 2.satır.6satır gıbı olduysa bu ıtalıklık kalktımı?
Seçim yapmak için durum hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsin, sonucuna hazır olmak için durum hakkında kaygılanırsın.  http://bit.ly/gixfTk

Ruzgarbey

Merhaba Mihri Hocam;
ccs c de   yeni program yazmaya başladım. picbasicten ccs c ye geçtim. bende kayan yazı işleri ile uğraşmaktayım. hem basicte hemde c de kayan yazı yazdım.tercihim artık c den yana bu bir gerçek. sizin yaşadığınız problemi bende yaşıyorum.  8x40 pixel küçük bir kayan yazı yaptım. işlemci olarak 16f628 kullandım. osilatör frekansı 20 mhz.shift register 74595.
CCS C Tarama Kodu :

void tara(unsigned byte t_tekrar,unsigned int16 t_delay)
{
unsigned int8 t_count=0,sat_count=0,cikis=0,sutun_count=0,g_char=0;
output_b(0);
   for (t_count=0;t_count < t_tekrar;t_count++)   //Tekrar tarama döngüsü
      {

output_b(0);
         for (sat_count=0;sat_count< 8;sat_count++)   //satır tarama başlıyor
         {

for (sutun_count=0;sutun_count< 40;sutun_count++)
                  {
                      ...................................
                   }
         output_b(0); // B portu kapatıldı
         output_high(latch); //74595 latch pini aktif ediliyor.bilgi shift registerlerin çıkışına verildi
         delay_us(1);
         output_low(latch);
         output_b(cikis); // ilgili satır aktif ediliyor.

cikis=0;
         }

}
}

Basic Tarama Kodu:

TARA2:

for l=1 to T_Hiz

For ZZ=0 to 7

for j=0 to 39

Sutun=Dizi[j]
                E_Data=Sutun.bit0(ZZ)                
                E_Clock=1
                E_Clock=0
            next
    PortB=%00000000 
    st=1
    pauseus 5
    st=0          
    CIKIS=$00
    CIKIS.BIT0(ZZ)=1
    PORTB=CIKIS
    pauseus TAR_HIZ

NEXT
    NEXT
    PORTB=$00

RETURN 

her iki koddada yazıyı yavaşlatmak için kullandığım tekrar döngüsü 1 den fazla olursa yazı sanki çift pixelmiş gibi oluyor.yani bir önceki led yanık kalıyormuş gibi görünüyor.
daha önceden yaptığım 8x48 pixel devrede 74164 kullanmıştım.bende acaba bu neden kaynaklanıyor diye sürücüyü 74164 lü olan panele taktım.programı 74164 e uyarlayıp tekrar denedim.hiç bir sorun yok. gayet güzel bir şekilde çalışıyor.
aklıma takılan durum şudur. acaba 74595 leri yanlışmı kullanıyoruz.74164 de sorun çıkarmayan programlama mantığı acaba neden 74595 de problem yaratıyor.üstadlarımızdan konu ile ilgli yardım bekliyorum. saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

mihri

Bendekide aynı durum burda mosfet sürmeyle ilgili hata yok tamamen gözde bıraktığı hisle alakalı. Çözümü henüz bilinmiyor. Bilenler varsada söylemiyor.
"Eppur si muove!"

Ruzgarbey

Mihri hocam Haklısnız. olayın mosfet sürmeyle bir alakası yok.
Bütün satırları kapa, Bilgiyi ver ilgili satırı aktif yap
satırları kapa, ilgili satırı aktif yap, bilgiyi ver  vs.
bunların hepsi tarafımdan denenmiştir. sonuş yine aynıdır.
bildiğiniz gibi 74164 lerde lath pini bulunmadığından vermiş olduğumuz bilgi direkt çıkışlarda görülmektedir.dolayısı ile 74164 de tarama yapmak için bütün satırların kapatılıp bilgi 74164 lere verildikten sonra ilgili satır aktif edilmektedir.bu şekildeki devremde herhangi bir sorun olmadı.
74595 leride 74164 gibi kullandım bir denememde. bütün satırları kapatıp bilgiyi 74595 lere yazdım.sonra latch pini ile 74595 lerin çıkışına bilgiyi verip, ilgili satırı aktif ettim. sorun yine aynı değişen birşey olmadı. bu günlerde tarama sistemini değiştirip tekrar deneme yapacağım.bakalım nasıl olacak. saygılarımla..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK