19volt 3 amper 100 watt güç kaynağı

Başlatan olumyolu549, 23 Temmuz 2010, 13:46:08

olumyolu549

merhaba arkadaşlar başlıktaki özelliklere göre ben bir lap top adaptörüne benzer (özellik olarak aynı ama devrenin büyüklüğü önemli değil trafolu güç kaynağıda olabilir)bir güç kaynağı gerekiyor bir türlü bilgi bulamadım bulduklarımda smps tip bana trafolu 100watt 3 amper çekebilecek 19 volt sabit akım ve gerilim verebilen bir adaptör şeması lazım ben 350 watt 12 volt bilgisayar power ı ile devreyi denedim ama çalıştıramadım,

ben bu şekildeki gibi bir devre yapmak istiyorum elimde buna uygun malzemeler mevcut bunla 19 volt 2 -3 amper 100 wattlık bir kaynak olarak devamlı kullanabilirmiyim

http://www.upload.gen.tr/resim.php/s13/997ogkdc/egulator_0-30V_5A_by_IC_723___2N3055__-2part.jpg.html yada power transistörlerini arttırarak güç ve akımıda arttırabilirmiyim yardımlarınızı bekliyorum
www.eprojemarket.com ELEKTRONİK PROJE,KABLO KONNEKTÖR,ADETLİ TH DİZGİ

H@S@N

kardeşim aşağıdaki şema işine yarayabilir.akım ve gerilim sınırlaması mevcutdur.elimde iki adey bu devrenin çizilmiş baskı devresi var.kimin çizdiğini unuttum ama emeği için teşekkür ederim.
http://www.mediafire.com/?wsud4dx1y61hu37
satılık STM32F4-Discovery kit...

olumyolu549

h@s@an usta sağolasın ben bu devreyi daha önce yapmış lakin çalıştırmamıştım potlarımı yakmıştı hatta zenerlerde ısınıp bozuluyordu baya  bir uğraştım ama olmamıştı başka önerilerin varsa beklerim 19 volt 3-4 amper 100watt bir devre arıyorum

H@S@N

aslında akım sınırlaması istemesen dolu devre var. :)lm317 ve 2 adet 2n3055 ile yapmış olduğum güç kaynağından max.13 amper çekebildim.ufak bir fan yardımıyla senin istediğin akımı rahatlıkla verir gibime geliyor.

olumyolu549

lap top adaptörü şemaları bulabilsem benim işimi görecek gibi ama tabi bunlar smps tipmi oluyor onuda bilemiyorum elimde parça varken hazır almak ters geldiği gibi çalıştıracağım cihazı satacağım için ek maliyette getirecek bu yüzden 19vdc 3 amper 100 watt çekebileceğim trafolu bir güç kaynağı arıyorum

z

Ne tip bir yuk besleyeceksin? Regulasyona ihtiyacin oldugundan eminmisin?

Ozel trafo sardirip kopru ardina bolca kapasitor ekleyebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

olumyolu549

siz neden 100 watt istememe takıldınız bende bunu anlayamadım.Şimdi evet üstadım  bana tam regüle yapabilecek girişteki gerilim düşsede artsada  ben çıkışım yükün hiç etkilenmemesini istiyorum.

acaba şöyler birşey yapsam olmaz mı lm317 ile 2n3055 leri paralel bağladıktan sonra  çıkışımın +  kısmına bir şok bobini kullansam ve şok bobini kullancağım alanın yani şok bobinin girişine filtre kondansatör 4700uf bobin çıkışınada 4700uf bir kondansatör bağlasam 19 voltu bozmadan akım çekmeye sakıncası olmadan kullanmazmıyım aslında burada en çok sıkıntı çektiren  kısım lap top umuda bunla beslemek istemem diğerleri besleyeceğim devreler çok çok sıkıntı değil aslında ama lap top  adaptörümü genelde etrafta unutuyorum evimde sabit bir tane lap top adaptörüm olsun+bu adaptörle bu gibi hasssas devre cihazlaarı beslemek istiyorum lütfenn 100 watt kısmına takılmayın

sezgin05

LM2576 adlı componenti bir inceleyiniz..

adoka

akım ve gerilim ayarlı regule dvreleri mevcut onlardan bir tane yapıp istedigin akım ve voltaja ayarlayıp kullansan isini gorur sanırım...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

H@S@N

mufitsozen

ozur dileyerek birsey sormak isterim, benim elektrik/elektronik bilgim biraz pasli.

19volt 3 amper 100watt guc kaynagi demissiniz, benim bildigim 19v x 3a = 57 watt yapar, niye 100w diyorsunuz?

hem voltaji hem akimi verince niye watt belirttiniz?

ozur dileyerek bir kere daha ohmm.  :-[
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

olumyolu549

kardeş şöyle yapalım o zaman 19 volt 5.03 amper=100 watt eder bana bu hgüçte regülasyonu iyi stabil ne olursa olsun 19 voltun altına asla  ve asla inmeyecek 19 voltun üstüne asla ve asla çıkmayacak bir adaptör yapmk istiyorum smps tipi olmasın istiyorum elimde  bu gücü hatta daha fazlasını sağlayacak trafo var ancak dediğim gibi regülasyonu iyi olacak vede tam dc akım gerilim lazım lap toptada bu adaptörü kullanmak istiyorum vericimdede başka şeylerdede şimdi sorusu olan var mı?

yani sinirlenmemek elde değil arkadaşlar bende biliyorum bunu ama  gerekirse 100 wattlık güç kullanabileyim hani biraz ileriye yönelik olsun diye ama sorun değil 19 volt 5 amperlik olsun sizimi kıracaz :D  elinde böyler bir kayunak olan var mı acaba

t2

Laptop adaptörünü modifiye ederek bunu yapabilirsin.

- Mosfete bak akımı gücü nedir? Gerekirse değiştir.
- Diyod akımına  bak nedir? gerekirse değiştir.
- Akım sınırını, korumasını ayarla. 3A yerine  5A olacak. Bu da  muhtemelen kullanılan smps entegrenin uçlarına bağlı direnci değiştirmek ile olur. Ezbere olacak şey değil datasheete bakmalısın. Ben geçen birtanesine baktım UC 3843 gibi bir entegreydi.

- Son olarak 5 Amperi elde edebildikten sonra suni bir yük ile deneme yap. 24 saat 5A  çekilebilsin. Çekilebiliyor mu? Trafo dayanabiliyor mu? Tahminen dayanır. sorun olmaz. Ancak diyod ve mosfet soğutucusu yeterli gelmeyebilir.  Elini tükürükleyip soğutucuya değdirince coss ediyorsa soğutucuyu büyütmen gerek. Etmiyor fakat sadece elin yanıyorsa sorun yok . Hatta çevre sıcaklığını artırarak denemen lazım. sıcak soğuk ortamda ağır şartlarda denemen lazım.

Aslında pahalısından bir laptop adaptör al. Hiç bir şey yapmadan sadece akımı 5A olacak şekilde ayarla ve 24 saat çalıştırmaya çalış. Yanıp kokan bir parça oluyor mu? Olmuyorsa kullan. oluyorsa yanan parçalara odaklan onları daha yüksek akım ve gerilimli haliyle değiştir. Yanma işi bitene kadar değiştirmeye devam et.  sonra yine 24 saat 5A çekmeye çalış...

Piyasada 4 amperlik laptop adaptörü de var. onu 5A ampere ayarlamak daha kolay olabilir

t2

19 VDC 4,9 A  işini görürse:

LA-128  -  100-240 Vac 50-60 Hz 90 W - 19 VDC 4,9 A

http://www.mervesanadaptor.com/6.html