silgeç motoru ve enkoderi

Başlatan stronger_ht, 31 Temmuz 2010, 21:14:57

stronger_ht

Öncelikle selamlar;
Arkadaşlar bir deney için silgeç motoru kullanacağım, silgeç motorlarının kendinden enkoderli olduğunu öğrendim, ancak bunu nasıl kullabilirim.
Enkoderli silgeç motorların çalışma mantığı nedir.

Tam olarak yapmak istediğim, silgeç motorunun enkoderin'den aldığım sinyalleri sayıp örneğin 30 sayısına geldiğinde motora enerji vermeyi keseceğim.
Bunu nasıl yapabilirim.

Şimdiden teşekkürler...

Maxim

pardon , silgeç motoru nedir ?

stronger_ht

Bu araçlarda silgeçlerde kullanılan motor.
Mutlaka başka bir ismi vardır :) ancak pek bilgili değilim bu konuda.
Enkoderi olan bir dc motor sanırım, bu enkoderi nasıl kullanacağım.

sezgin05

Araçlarda kullanılan cam silici motorları redüktörlü dc motorlardır.Genelde 5 kabloludur. 2 si motor uçlarıdır.Bu uçlardan DC enerji verilirse sürekli döner.Diğer 3 tanesi Switch uçlarıdır.Bu uçlar dan motor milinin pozisyonu tesbit edilerek sola sağa çalşması sağlanır.

stronger_ht

Bu motorlarda enkoder tarzı birşey olduğunu duymuştum, peki onu nasıl kullanabilirim. Yani bir kablodan kare dalga çıkışı sağlanıyormuş, bu kare dalga sayesinde motorun tur sayısını okuyabiliyormuşuz, ya da ben mi yanlış biliyorum?

Maxim

tyildizak

Alıntı yapılan: stronger_ht - 31 Temmuz 2010, 22:15:20
Bu motorlarda enkoder tarzı birşey olduğunu duymuştum, peki onu nasıl kullanabilirim. Yani bir kablodan kare dalga çıkışı sağlanıyormuş, bu kare dalga sayesinde motorun tur sayısını okuyabiliyormuşuz, ya da ben mi yanlış biliyorum?

Silecek motorlarında değil ama kayar kapı motorlarının bazılarında optik encoder bulunur. Bu encoderler de genellikle birbirinden 90 derece faz farkı olan çift kanal çıkışlıdır. Çözünürlükleri de genel olarak 100-1000 p/r arasındadır.
Bu tür incremental encoder'ların mikrodenetleyicilerle nasıl kullanılabileceği konusunda forumda birden fazla başlık vardı diye hatırlıyorum, arama yaparsanız ulaşabilirsiniz.

KAZIMUGUR

Alıntı yapılan: Maxim - 01 Ağustos 2010, 00:23:17
silecek motoru

Nereden bildin sileceğini ?
Ya silmezse ?
Silmezse , silmeyecek motorumu olur ?

Bence  " silgeç " daha doğru bir tanım olmuş.
Hiç olmazsa emir . ::)

Maxim

Alıntı yapılan: KAZIMUGUR - 01 Ağustos 2010, 04:16:12
Alıntı yapılan: Maxim - 01 Ağustos 2010, 00:23:17
silecek motoru

Nereden bildin sileceğini ?
Ya silmezse ?
Silmezse , silmeyecek motorumu olur ?

Bence  " silgeç " daha doğru bir tanım olmuş.
Hiç olmazsa emir . ::)

Kazım hocam tabiki eğer karşındaki kişi söylediğini anlıyorsa sorun yoktur ama gerçekler farklı olabilir :)

mesela oto sanayide bir parçacı dükkanına girip "silgeç" motoru varmı diye sor
adam önce ne demek istediğini anlamaya çalışır ve ardından sana gülerek "silecek ?" motoru olmasın sakın diye sorar .

yani doğrusu gerçekten silecek motorudur, bu son 40 senedir böyledir. daha öncesini bilmem  ;D

hemen google amcada kısa bir arama yapalım ,
önce silecek motoru üreten firmalara bakalım kısaca :
http://kormas.com/urunler.asp?id=111
http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&filtre=06.02.02
http://www.baskurt.com/Default.asp?MODUL=SantiyeMarket&SOLMENU=SantiyeMarket&DIL=Tr&ID=0&KOKID=469&KATEGORIID=2333

sonra gene googleda görsel kısmında önce "silgeç motoru" sonrada "silecek motoru" diye aratalım
bakalım hangi resimler gelecek .

http://www.google.com.tr/images?um=1&hl=tr&tbs=isch%3A1&sa=1&q=silge%C3%A7+motoru&btnG=Ara&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=

http://www.google.com.tr/images?um=1&hl=tr&tbs=isch%3A1&sa=1&q=silecek+motoru&btnG=Ara&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=&gs_rfai=

evet bir kaç tanede olsa silgeç ismini kullanan var ama bu yanlıştır, aynı şu andaki başlıkta yazan "silgeç" kelimesi gibi .

stronger_ht

Evet  tamamdır, motorumuzun adını öğrenmiş olduk :)
sıra geldi nasıl kullanabileceğimize :)

Klein

Alıntı yapılan: sezgin05 - 31 Temmuz 2010, 21:58:26
Araçlarda kullanılan cam silici motorları redüktörlü dc motorlardır.Genelde 5 kabloludur. 2 si motor uçlarıdır.Bu uçlardan DC enerji verilirse sürekli döner.Diğer 3 tanesi Switch uçlarıdır.Bu uçlar dan motor milinin pozisyonu tesbit edilerek sola sağa çalşması sağlanır.

Ön cam Silecek ya da silgeç motorları  sağa sola dönme harekeyi yapmazlar. Bu hareketi  silgilerin bağlı olduğu mekanizma yapar.
Ancak  arka cama motorları ile far silgi motorları sağ sol hareketi yaparlar. Ancak bu hareketi  doğrudan motor değil motora bağlı olan bir mekanizma yapar.
Bu motorlardaki fazlalık uçlardan birisi hızlı devir çalıştırmak için kullanılan uçtur.  diğer bir uç ise konumlandırma içindir. Biz silecek kolunu bıraktığımızda dahi silecek tam tur yapsın ve yerine dönsün diye kullanılır.

Maxim

Alıntı yapılan: stronger_ht - 01 Ağustos 2010, 10:36:29
Evet  tamamdır, motorumuzun adını öğrenmiş olduk :)
sıra geldi nasıl kullanabileceğimize :)

evet haklısın ama malesef hiç çalışmam olmadı silecek motorları ile
yoksa bişeyler yazardım yanlış bilgi vermek istemem

fakat , zannetmiyorumki silecek motorlarının içinde tur sayan (encoder) gibi bir düzenek olsun
belkide o özelliği olanları vardır bilemiyorum ama bu seferde fiyatı artacaktır diye düşünüyorum .

mutlaka konu hakkında tecrübesi olan bir üyemiz doğru açıklamaları yapacaktır .

stronger_ht

Yarın motoru arkadaştan alıp fotoğrafı buraya ekleyeceğim, sanırım daha sağlıklı ve net bilgiler elde ederiz.
Herkeze şimdiden teşekkürler...

sezgin05

Bir okul projesinde uzaktan kumandalı paletli bir araç yapmıştım.Tanesi 20 tl.den çin malı üniversal 2 adet silecek motoru kullanmıştım.Bu motorda 5adet  uç vardı.2 si motor ucu diğerleri switch.Motora enerji verdiğinizde sürekli dönüyordu.Bu arada switch ise belli aralıklarla konum değiştiriyordu.
Not:Bu motorlarla toplam ağırlığı 40 kg olan aracı rahatlıkla yürüttüm..

ipek

http://www.nls.net/mp/volks/schem/wiper2.gif bir plan var gibi

15 yıl evvel bir reklam panosu tasarlamıştım bulabildiğim en ucuz sağlıklı motor

idi kendi amacında hiçbir problem gözükmüyordu tam yerinde kusursuz park ediyordu

fakat saat istikametinde görülmeyen sorun aksi saat yönünde döndürünce şaşırıp kaldık
motor atıyoru sağa dğru 300 devir dönüyor sola dön dediğimizde 200 devir dönüyordu
böyle bir salaklıkla karşılaşacağımızı ummadığımız için hemen kesenin ağzını açıp ciddi olmasada iyi bir endüstri
motoru alıp projemizi bitirmiştik...