Pic ile akü şarjı

Başlatan jrcapa, 02 Ağustos 2010, 16:53:52

jrcapa

Merhaba arkadaşlar. Buna benzer birçok konu var ancak sorumun tam cevabını bulamadım.Pic ile akü şarj etmek istiyorum, yalnız akülerin şarj akımı ve gerilimi hakkında 2 sorum olacak. Elimde 12 V  7Ah lik bir kuru tip akü var.Bu aküyü max. 1 A ile şarj etmek istiyorum.

1)Akünün şarj gerilimi max. 13.8, 14.4 vs. deniliyor.  Aküye hangi değerde gerilim verirsem vereyim akü gerilimi 12-13 V civarında oluyor.O zaman gerilime bakmaya gerek yok, sadece akıma mı bakılmalı? Mesela güç kaynağının gerilimi 22 V iken aküye bağlayınca akü gerilimi 12.7 V'a yükseliyor ve aküden 0.8 A geçiyor. Akıma bakınca uygun, gerilimin yüksek olması sakıncalı mı?

2)1. soruma paralel olarak, "2 aşamalı şarj tekniği" diye birşey duydum: 1. aşamada sabit akımla kontrol (akü boş olduğu için yüksek akım çekecektir), 2. aşamada da sabit gerilimle kontrol ( akü dolduğu için max. akımı geçemeyeceğinden akıma bakılmıyor). Bu durumda sadece akıma veya sadece gerilime dayalı bi kontrol sözkonusu?

Kısacası sorum: AKÜ ŞARJINDA ESAS OLAN AKIM MI , GERİLİM Mİ?  Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

Erol YILMAZ

Asitli akü Şarjında önce akım sınırlamalı daha sonra da gerilim sınırlamalı olarak
şarj işlemini yapıyorsun,
Li-Ion pillerde aynı şekilde şarj ediliyor.

Ni-Mh ve Ni-cd şarjları ise daha farklı....

KAZIMUGUR

Alıntı Yap
...Ni-Mh ve Ni-cd şarjları ise daha farklı....

Onlarıda aynı şekilde şarj edebilirsin.
I / 10 akımını geçmesen iyi olur.

Aynı anda hem akımı hem gerilimi kontrol et.
İlk anlarda boş akü sabit gerilim altında çoook akım çekmek isterse sınırlamak gerekir.
Doluya yakın zamanlarda gerilim yükselecek ve akım zaten az akmaya başlayacak.
Son demlerinde ise ayarlı gerilimin üstüne çıkamayacağı için çok az bir akım akacaktır , böylece "boşda şarjda durma özelliği var-tam full otomatik"  diye hava atarsın. :)

Hele birde ısı kontrolü ekledinmi ...

jrcapa

Kazım hocam,  hem akımı hem gerilimi kontrol edemiyorum. Şöyle ki; akü şarjı için tasarladığım BOOST converter çıkışını PWM ile ayarlıyorum. PWM'in duty' sini akıma göre ayarlasam bu sefer çıkış gerilimi istenilen akü geriliminden farklı oluyor( Akü çıkışa bağlı değilken). Duty' i gerilime göre ayarlasam bu sefer de akımı kontrol edemiyorum. Şu anda akıma göre hareket ediyorum, zaten boost'un çıkışı akü gerilimine eşit oluyor 12-13 V.

erhanzeynel

Akü dolmaya başladığında boost gerilimin yükselmeye başlayacaktır.