Pic le tristöre açı nasıl verebilirim ?

Başlatan ylmz, 03 Ağustos 2010, 20:32:01

ylmz

Arkadaşlar pic ile tristöre açı nasıl verebilirim mesela tristör üzerinden 12 volt sürüyorum bunu pic ile nasıl açıp kısabilirim bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olursa çok makbule geçer
teşekkür eder iyi günler dilerim.
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

bahri

transistörün base bacağına pwm sinyali uygulayarak yapabilirsin.

ylmz

t2

12 volt AC nin sıfır geçişlerini algılamalısın. sıfır geçişinden sonra diğer alternans başlamadan tetiklersin bu şekilde kontrol edilir.  Her şebeke alternansı süresi  10ms dir . Yani 10 ms Dolmadan tetiklersen uygun olur.  Sıfırı algılar algılamaz tetiklersen yüke maksimum gerilim vermiş olursun. 9uncu  milisaniyede  tetiklersen az bir gerilim vermiş olursun.  Nasıl bir devre kulandığınızı bilmiyoruz. belki de DC 12 volt kullanıyor olabilirsiniz. :D  sizin ne demek istediğinizi şemanızın  ne olduğunu  tahmin ederek 50 bin çeşit  cevap verilebilir.

ya da şemanız şu mu , yoksa bu mu diye size sorularak o na göre cevap verilecek ki bu da 100 yıl kadar sürebilir.  ;D

ylmz

t2 cevabın için teşekkür ederim o ve 1 geçişlerini algılayacağımı bılıyorum
fakat bunu pic ile nasıl algılayabilirim yada şöyle sorayım
dc bir güç kaynağım var 12 volt bunu tristör yardımı ve pot yardımı ile değişken olarak ayarlamak istiyorum 0-12 volt arası ayar yapmak istiyorum tetikleme açısını nasıl ayarlayacağım

F493

Selam,

Ben bu konunun uzmanı degilim ancak bu konuda bildiklerimi paylaşmak istiyorum.

Anladıgım kadarıyla siz Tristor ile AC degil DC gerilimi kontrol etmek istiyorsunuz. Eger AC olsaydı zor olmayabilirdi. Ancak SCR'ler dc'de kesime gitmez. AC gibi 180 derece noktasında 0'a gelmediği için. DC'de kesime götürmek için genelde yardımcı bir donanıma ihtiyaç var ve genelde de mosfet tarzı anahtarlama elemanları kullanıyor diye duydum. Siz mosfet ile tristörün üzerindeki akımı çalaraktan mosfeti kesime götürebilirsiniz.

Pic ilede işte bu mosfeti kontrol ederekten tristoru istediginiz zaman çalıştırır, istediğiniz zaman kesime götürebilirsiniz.  EGer yapıpta bizimlede paylaşırsanız kaymaklı ekmek kadayıfı olur :)

Bunlar benim bildikerim.

Esen kalın..

ylmz

Evet dc voltajı yapacağım konu ile ilgili ar-ge çalışmalarım şu anda sürüyor fakat bu geçiş noktalarını nasıl algılayacağım ona çözüm bulamadım ?

Klein

DC'de geçiş noktası diye bir kavram yok. Yani algılayacak birşey yok. Tristör veya triyak ile  sizin istediğiniz şekilde kontrol sağlayamazsınız.

t2

ylmz, 12 V dc gerilimi kısmak istiyorsanız pwm, transistör kullanılır mosfet kullanılır. tristörle işiniz olmaz. Bu amaçla tristör kullanmaya çalışmanız doğru değil. Yok eğer istediğiniz başka birşeyse mesela AC gerilimden DC elde etmek redresör yapmak ise tristör kullanılır.

Arge çalışmalarınız boşuna sürüyor. Tristörün ne olduğu nerede nasıl kullanıldığı belli. DCde bunu kullanmak imkansız gibi birşey. kesime görütmek için geyt geriliminikesip uçlarına başka bir tristör yardımıyla  ters polariteli kondansatör bağlamak lazım. Mosfet varken bunla uğraşmak gereksiz bir iş.

Hem DCde ne açısı olacak ki açı vereceksiniz? neyin argesini yapıyorsunuz?. DCnin açısı sıfırdır. al ver çarp böl hep sıfır.

ylmz

Ben konuyu tam anlatamadım sanırım neyse çözümünü buldum teşekkür ederim arkadaşlar yanıtlarınız için.

t2

F493

Alıntı yapılan: ylmz - 10 Ağustos 2010, 10:02:38
Ben konuyu tam anlatamadım sanırım neyse çözümünü buldum teşekkür ederim arkadaşlar yanıtlarınız için.
Selam,
  Bunda anlatamayacak birşey yok ki. Ben hallettim tamam. Nedir bu?? Burada insanlar sana yardımcı olamaya çalışıyor sen çıkmışsın ben hallettim tamam neyse meyse. Çözümünü bulduysanız çözümü kullanarak anlatın ozaman bizde sizi anlamış olalım. Burası bilgi paylaşımı platformu değilmi. ?

Esen kalın.

eLectronbLue

Her ne kadar başta biraz tökezlese de  gayet iyi anlattı arkadaş fakat biraz darıldı yazılanlara.

Her yeni mesaj geldiğinde yeni birşey öğrendi. Artık, doğru akımı kıymak için tristör yerine transistör kullanması gerektiğini biliyor.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: eLectronbLue - 10 Ağustos 2010, 12:25:03
Her ne kadar başta biraz tökezlese de  gayet iyi anlattı arkadaş fakat biraz darıldı yazılanlara.

Her yeni mesaj geldiğinde yeni birşey öğrendi. Artık, doğru akımı kıymak için tristör yerine transistör kullanması gerektiğini biliyor.

Evet sanirim transistör kullancagini biliyor ama burda darilmaca kirilmaca yapacak bir sey yok ayrica madem cözümünü buldu bunu yazmali cözümü böyle buldum diye burasi sirf bilgi edinme platformu degil ayni anda bilgi paylasma ve yayma platformu burda her bilgi virüs gibi olamli ama bu baslikda ben bu virüsü göremiyorum.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!