ARM7'lerde hangi firmanın ürünlerini tercih ettiniz, neden?

Başlatan CoşkuN, 07 Ağustos 2010, 13:24:34

CoşkuN

Buradaki tecrübeli arkadaşlara birşey sormak istiyorum, şimdiye kadar ARM7 çekirdekli mikrodenetleyicileri kullanmış olanlara:

- Hangi firmanın hangi serisini tercih ediyorsunuz?
- Bu firmanın ürünlerini neden tercih ettiniz?
- Ortalıkla birçok firmanın ürünlerine ait geliştirme kitleri var. Benim gördüğüm en büyük problem bu kitlerin donanımsal olarak çok iyi olmaları fakat yazılım desteklerinin kısıtlı olmasından dolayı alanların bir noktada tıkanmaları. Örneğin Olimex'in boardları. Bu konudaki görüşleriniz  nelerdir?
- Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz? ARM mimarisi nereye gider, hangi firmalar piyasaya hakim olur?
- Ve eklemek istedikleriniz?

emrahmrcn

Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

elektrotasarim

Merhaba, Olimex'e hakaret edebilmem için çok uygun bir başlık olduğunu düşünüyorum.
LPC2478-STK board'unu kullanıyorum, üzerinde uClinux ile beraber geliyor. Board'a donanımsal olarak diyecek fazla sözüm yok. Piyasada bulunan linux veya arm geliştirme kitlerinde olan klasik donanım bileşenleri bunda da mevcut. Ancak yazılım konusunda berbat durumda. Sadece 5 sayfalık bir uClinux dökümanı geliyor (web sitesinde de var). Özellikle benim gibi linux board'larda tecrübesi az olan kişilere hitap etmiyor. Çünkü sadece birkaç driver hazır geliyor, gerisini kendiniz yazmanız gerekiyor.
Ama Embedded Artist'in benzer ürünü tüm donanımların driver'larıyla ve güzel bir dökümanla geliyor.
Ben mecburiyetten Olimex'inkini kullanmak zorunda kalmıştım, eğer uClinux'la uğraşacaksınız kesinlikle tavsiye etmem. Ama OS olmadan C'de yazılım geliştiririm diyorsanız birşey diyemem.

picusta

Alıntı yapılan: emrahmrcn - 07 Ağustos 2010, 13:26:42
LPC2368 NXP
Tam çoskun'un duymak istemedigi cevap.
Endüstriel ortamda kullanmadigim için birsey söyleyemem.
ARM7'nin modasi geçmis, kullanacaksan Cortex M3, ARM komut setini unut, Thumb2 komut setini ögrenmeye bak -> STM32.
Cortex M0'lari geç, PIC, MSP430 kullan onun yerine.