dtmf kontrol uygulaması hatası pic

Başlatan KIRIKDR, 12 Ağustos 2010, 12:34:23

KIRIKDR

Arkadaşlar dtmf kontrol uygulamasını biraz sadeleştirdim sadece çaldırmayla aç kapat uygulaması yapmak istiyordum devreyi buna göre tasarladım..telefon her çalmada 25 pals kare sinyal üretiyor bende simulasyonu ona göre ayarladım.osiloskop devamlı kare dalga üretiyor ama gerçekte telefon her çalmada 25 tane olacak...bu uygulamada 2 çaldırmada ledler yanacak 4 çaldırmada sönecek..yalnız simulasyondaki resimde görülen hataları bir türlü gideremedim yardımcı olursanız sevinirim...
http://rapidshare.com/files/412477305/cep_kontrol_simulasyon.rar

RcALTIN

Çıkanlar uyarı ve TRIS kullanımının 16F84A için onaylanmadığını, kullanımının tavsiye edilmediğini söylüyor... Diğeri başka bir konun altında belirttiğim gibi CPU'nun yeter kalması nedeniyle programın olması gerekenden ağır işlediğinin uyarısı.

Ayrıca verdiğin devreyi ben çalıştıramadım çünkü özel komponentler içeriyordu, benzerlerini toplayıp yeni bir devre yaptım CPU uyarısı vermeden çalışıyor ama osiloskopta düz çizgiler dışında birşey göremedim(kullanmasınıda bilmiyorum zaten), eklediğin AC generatorler 0Vta ayarlıydı bunları zenere göre 24 olarak değiştirdim değişen bir şey yok çünkü zenerlerin bağlantısı yanlış gibi duruyor. Ayrıca kullandığın role 120V ile çalışıyor ancak 5v ile tetikleme çalışmışsın onuda "G2R-14-DC5" 5V olanıyla değiştirdim, library de "4n25a" adında optokuplör bulamadım onun yerine de görünüşü aynı "OPTOCOUPLER-NPN" kullandım, MCLR pullup yapılmamıştı yaptım, opto önünde 10K bir ucu boş direnç mevcuttu kaldırdım, ama sonuç alamadım. Bana kalırsa yazılımı bir kenara ayırırsak, büyük tasarım eksikleri/problemleri var bu devrede....

Benim oluşturup denediğim kopya devre

KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

fatihinanc

bu satırı kaldır
#include "C:\Program Files\PICC\Projects\Yeni Klasör\cep84.h"

.c uzantılı dosyaa bu satır olması lazım.
#include "16F84A.h"
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

KIRIKDR

recep hocam ben proteus'a extradan birkaç tane daha kütüphane ekledim  bazı malzemeleri görememeniz bu sebepten olmuş olabilir..generatorler de 440 ve 480 mhz sinüs dalga üretmeye ayarlı çünkü telefon çalarken hattan bu frekansta iki dalga üretiliyor..ve optocoupler devresinin çıkışında ra4 e bağlı osiloskopta kare dalga görmeniz gerekecek dediğim gibi deneyip kare dalgayı görebilirsiniz..pic de bu kare dalgaları timer0 ile sayıp iki çalmada röleyi açacak 4 çalmada kapatacak ...

RcALTIN

Alıntı yapılan: KIRIKDR - 12 Ağustos 2010, 17:21:22
recep hocam ben proteus'a extradan birkaç tane daha kütüphane ekledim  bazı malzemeleri görememeniz bu sebepten olmuş olabilir..generatorler de 440 ve 480 mhz sinüs dalga üretmeye ayarlı çünkü telefon çalarken hattan bu frekansta iki dalga üretiliyor..ve optocoupler devresinin çıkışında ra4 e bağlı osiloskopta kare dalga görmeniz gerekecek dediğim gibi deneyip kare dalgayı görebilirsiniz..pic de bu kare dalgaları timer0 ile sayıp iki çalmada röleyi açacak 4 çalmada kapatacak ...

Frekansa hiç dikkat etmemiştim, tamamdır.. Benim kurduğum kopya devrede A kanalında hiç bir hareketlenme olmuyor, B ve C kanalları değerlerini girdiğimiz(440-480) sinüsleri üretiyor...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

KIRIKDR

işte recep hocam a kanalında hareketlenme olmamasının nedeni 4N25 opto-coupler in normal isis kütüphanesinde olmamasından foruma 4n25 in library dosyalarını eklemiştim 4n25 diye aratırsanız bulursunuz...bir de bunu kullanıp öyle deneyin kare dalgaları görebilirsiniz o zaman ve piciniz de bu kare dalgalarla çalışmaya başlar ...sonra ekrandaki o hatalarla tekrar karşılaşıp karşılaşmadığınızı yazarsanız sevinirim ..

KIRIKDR