cp ve lcd sorunu hakkında

Başlatan uardal, 13 Ağustos 2010, 15:04:23

uardal

aslında ikiside farklı konular ama tek konuda işleyelim istedim.

16f877 ile daha önce pic basic ve protonla code protect yapmak istedim fakat her ikisindede bütün sigortaları doğru ayarladığımı düşünmeme rağmen icprog ile programlama sonunda kod kontrolü yapılırken  adres 0000h hatası veriyor ama icprog üzerinde cp tıkını kaldırdığımda normal programlıyor bi türlü kod korumayı aktif edemedim.

Birde 4x20 lcd de sayıcı tarzı bir devre yaptım ve açıklama  karakterlerini sabit bırakıp sadece sayıcı değerlerini güncellediğimde sabit karakterler saçmalamaya başlıyor lcd deki karakterleri güncelersem sorun kalmıyor. bu konu hakkında fikri olan varmı acaba, bu devrede sayıcı için timer0 kulanıyorum.

herkese iyi çalışmalar.

JKramer

Sadece programlama yapın, verify etmeyin. Yanlış hatırlamıyorsam icprog'da kod korumasını açıp verify edemiyordunuz.

uardal

olabilir kod koruma açık olduğu için okuyamıyordur belki :) , cevap için teşekkürler birazdan denerim.

uardal

evet icprogda proglama sonrasında değilde programlama  sırasında kontrol et seçeneğini tıklayınca oldu, ilginize teşekkürler.

satilla

Alıntı yapılan: uardal - 18 Ağustos 2010, 10:46:29
evet icprogda proglama sonrasında değilde programlama  sırasında kontrol et seçeneğini tıklayınca oldu, ilginize teşekkürler.

timer0'ı kullanıp glcd çalıştıramamıştım bende baya ugrastım ama olmadı bir türlü timerı kapat ekran muhtemelen sorunsuz çalışacaktır

uardal

evet dediğiniz gibi timer0 problem çıkarıyor ama ben o sorunu büyük oranda çözdüm ,gereksiz delayms sürelerini kaldırdığımda sorun kalmadı ama ilişkisini hala anlayabilmiş değilim, yanlız aklıma denemediğim bir fikir geldi, acaba lcd yi hep yazma modunda bırakıyorum timer aktif olduğunda ve yazma işlemi yapmadığımızda lcd yi okuma moduna alsak ve diğer etkenlerden etkilenmesini engelemeye çalışsak daha stabil bir sonuç elde edebilrmiyiz acaba?

satilla

ben butonda kullanıyorum delayms'leri kaldırırsam buton arkı oluşur aklımada pek birşey gelmiyor

uardal

bendede buton var  benim dediğim delayms ler  4x20 lcd peşpeşe farklı satırlara  verdiğim komutlar arasındaki gecikmeler, yoksa normalde butonlar ve diğer işlemler için verdiğim gecikmeler sorun olmuyor, zaten son yaptığım çalışmada şu anda sorunsuz çalışmakta.

satilla

ben zatn diger satırlar için hiç bekleme yaptırmıyorum 12f serisi bir pic kullanıp timer0 içi kulladıgım işlemleri 12f'e  yaptırayım yoksa sorunumu çözemiyecegim