PLL ve PIC Osilatörü

Başlatan Gökhan BEKEN, 18 Ağustos 2010, 04:40:24

Gökhan BEKEN

Selamun aleyküm
PLL diye birşey ile pic e uygulanan osilatörün 2-3 kat fazla hızında çalıştığına dair duyumlar aldım
google da pll yazdım ama frekans la alakalı şeyler  geldi pic in hızını artırma konusunda birşeye rastlamadım.
Bu olay her pic te olur mu mesela 16f877 veya 16f628 gibi sık kullandığımız piclerde?
Bu konuda bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim...
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

radres

A.S. PLL olayı her PIC'te yok. Örneğin PIC18 serisinde var ama PIC16 serisinde (16F877, 16F628 gibi) yok. PLL olayı ile kristal frekansını 4 kat arttırabiliyorsun. 80 MHz'e kadar çıkabiliyorsun diye biliyorum. Örneğin kristal frekansın 10Mhz ve PLL'i aktif edersen 10Mhz*4=40Mhz kristal bağlamış gibi olursun. Ama PIC'in giriş frekansını 4'e bölüp kullandığını da unutma.

RcALTIN

https://www.picproje.org/index.php?topic=19699.0

Bilgim iyi değil ama özellikle 18F serisi piclerin birçoğu destekliyor diye biliyorum, 18f452 için pll aktifleştirilirse takılan kristal hızı 4 ile çarpılıyor; bu da demek oluyorki pll ile 18f452 için max 10MHz kristal kullanılabilinir...(sınır 40MHz olduğundan)
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

radres

PIC18F serisinde 40Mhz haricinde 42Mhz, 48Mhz ve 64Mhz frekansta çalışan modeller de var.

Gökhan BEKEN

ben sandımki pic'in hızını artırıyoruz
piyasada 40mhz kristalmi kalmadıda ben 10mhzyi hızlandırıyım.
Direkt 40mhz takarım. Pll aktif olmaz aynı şey?

radres

Alıntı yapılan: meftun - 18 Ağustos 2010, 05:17:36
ben sandımki pic'in hızını artırıyoruz
piyasada 40mhz kristalmi kalmadıda ben 10mhzyi hızlandırıyım.
Direkt 40mhz takarım. Pll aktif olmaz aynı şey?

PIC'in donanım tasarımı gereği o dediğini yapamazsın ne yazık ki. Her mikrodenetleyicinin belli bir tasarımı var. PIC'ler de direkt olarak 40Mhz'e veya 64Mhz'e çıkamıyor. İç yapısındaki PLL ile bunu sağlıyor. 80Mhz'de çalışan PIC'lerde var (PLL ile). PIC bunu 4'e bölüyor 80/4=20Mhz ediyor. Örneğin ATMEL mikrodenetleyicilerinde bu durum yok. Onlarda tasarım gereği ne bağlarsan onun hızında direkt çalışıyor. Ama onlarında bazı modelleri en fazla 16Mhz'i, bazılarıda 20Mhz'i destekliyor. Tasarımlardan kaynaklanan farklılıklar yani.

Gökhan BEKEN

4 e bölme olayını biliyorum da pll konusunda pic in hızını değil kristal frekansını artırırabiliyoruz. Yani ben öyle anladım. Mesela pic 80mhz'e kadar destekliyor ister 80mhz kristal takarım, ister 20mhz takıp PLL ile 4 katına çıkarır öyle kullanırım. Doğrumu acaba?
Birde şunu merak ettim Türkiyede 20mhz den yukarı PIC ler nerelerde satılıyor? Ben alışveriş yaptığım sitede bulamadım.

radres

80Mhz kristal takınca olmuyor diye biliyorum. PLL mantığı ile çalışma frekansını arttırıyor. Yoksa zaten 20Mhz'lik kristal ile 80Mhzlik kristal arasında fiyat farkı olacağını da sanmıyorum. 20Mhz üstünü bulamadım derken maksimum çalışma frekansından mı bahsediyorsun?  Örneğin 20Mhz maksimum kristal bağlanıyor olmasın. PLL ile de bu arttırılacak zaten.

Gökhan BEKEN

Alıntı Yap20Mhz üstünü bulamadım derken maksimum çalışma frekansından mı bahsediyorsun? 
Evet. Mesela http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=756700&kategori=81#ara
şimdi baktım aşağıdaki ürün dikkatimi çekti
http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=750987&kategori=366#ara
10 MIPS diyor yani 40mhz anlamına geliyor.
Bu ürün üzerinden konuşacak olursak 20mhz kristal bağlarsak en fazla 2 katına çıkabiliriz değil mi?

radres

10 MIPS dediği bağlanılacak maksimum kristal değeri değil. Bu modelin çalışabileceği maksimum çalışma frekansı (10 Mhz) demek. Yani sen bu linkte verdiğin denetleyiciye 20 Mhz kristal takabilirsin ve PLL'i aktif etmezsin. Böylece PIC bu 20Mhz'i 4 böler ve 5Mhz çalışma frekansı elde eder. 10 Mhz kristal takarsın ve bunu PLL ile maksimum 40 Mhz'e çıkartırsın. PIC bunu 4'e böler ve 10 Mhz'lik çalışma frekansı elde edilir.

20Mhz kristal takıp PLL'i aktif edemezsin. Çünkü PLL'i kullanmak istiyorsan giriş kristal değerin 4 ile 10Mhz arasında olabilir. Datasheette de bu değeri görebilirsin. Ama PLL'i kullanmadan da direkt 40Mhz'lik kristal bağlayabilirsin. Bu şekilde yine 40/4=10Mhz'lik maksimum çalışma frekansını elde edebilirsin. PLL kullanıp kullanmamak sana kalmış.