encoder de 5 kablo var.5. kablo nedir bilmiyorum??

Başlatan zamzam23, 23 Ağustos 2010, 16:53:11

zamzam23

datasheetin pdf i yok elimde.kağıttan bakıyorum. kablo acıklamalarına soyle yazıyor:
1-red-Vcc
2-black-0V
3-white-sig.A
4-green-sig.B
5-shield-FG

ilk 4 kablo tamam ama 5. kablo nedir anlayamadım.bilgisi olan varmı acaba

malpaslan1979

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

tayyar

Selamlar;

encoderinizin 100 pals lik olduğunu var sayalım.

Bu durumda;
sağa dönerken (atıyorum) A ucundan 100 pals,
sola dönerken (atıyorum) B ucundan 100 pals alırsın

bu sırada sağa ve ya sola farketmez 1 tur döndüğünde Z ucundan ( o bahsettiğin uçtan) 1 pals alırsın. Referans olarak kullanılabilir.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

zamzam23

Z ucu olduğuna emin misiniz? z index ucu olsa index filan yazmazmı.FG nedir

tayyar

hmm
bir saniye...

o bahsettiğin bir kablomu yoksa kablonun içindeki zırhlama mı?

75 ohm luk anten kablolarındaki gibi örgülü yapı söz konusu ise o kablonun zırhıdır. Toprağa bağlayarak gelen sinyalin çevresel etmenlerden etkilenmesini önleme yönünde faydalı bir işlem yapabilirsiniz.

Örgülü yapı dışında ekstra bir kablo ise kuvvetle ihtimal Z dir.

zamzam23

şöyle bişi: A ve B kanal kabloları kabuklu iken bu kablo çıplak. ucunda da cengel gibi bişi var metal.eğer bu bahsettiğiniz zırhsa bunu topraga baglamak yararlı olurmu? cunku suan palsleri tam sayamıyorum.2500de 50 pals hatalı sayıyorum

tayyar

çevresel girişimleri toprağa akıtarak daha temiz pals almanı sağlar.

zamzam23

peki saol.sımdı ben bu kabloyu topraga attıgım zaman encoderı ayrıca fıltrelemek zorunda degılmıyım?(baska bı arkadas da encoderı pic e dırekt bağlayamayacagımı arada opamp yada tampon kullanmam gerektıgını soylemıstı) cunku fıltresız cok cok hatalı sacma sapan bısıler saydım.

tayyar

Filtrelemek gerekir. Kuvvetle ihtimal encoderinizi 24 volt (yada 5 volttan yukarı bir gerilimde) sürüyorsunuz.

24 volt oldugunu varsayarsak ilk önce gerilim bölücü direnç ile 12 volta düşürün ardından opamp ile gerilim izleyici devre yapın. opampın negatif beslemesini 0 volta, pozitif beslemesini 5 volta verin.

encoder çıkışındaki gerilim bölücüden çıkan 12 voltuda opampın girişine verin. Opampın çıkışına pic'e girerek sayma yapabilirsiniz.

opampın varlığı aradaki empedans farklılıklarını kaldırıp uyumlu hale getirmek.

ayrıca bütün bunların yerine optokuplör kullanarakta işlem yapabilirsiniz.

zamzam23

tesekkur ederım. yarın hem bır opamp hemde opto alıcam.hangisiyle daha gzl olursa artık.