Step motor, sürücü ve problemler ve yardım

Başlatan ostothek, 28 Ağustos 2010, 20:28:03

radres

Kartın yanıp yanmadığını anlaman için istersen ilk bağladığın şekilde bir kez daha enerji ver (+V ve -V'den). LED'in yandığını görür görmez enerjiyi kez. En azından bakalım kart yanmış mı yanmamış mı?

ostothek

denedim fan çalıştı çektim hemen fişi. Ama dediğin gibi bağlayınca hiçbir hareket olmuyor.

radres

Hımm. Güç kaynağında karttan gelen kırmızı kabloyu +V'ye, karttan gelen siyah renk ağırlıklı kabloyuda dediğim şase ucuna bağlıyorsun değil mi? Dediğim gibi karta belki enerjiyi ters bağlıyorsundur.

ostothek

Evet dediğin gibi bağladım, ters çevirim öyle de denedim. direkt 48 verince çalışıyor ama böyle olmuyor öff ya..

radres

Elindeki güç kaynağı 24V çıkışlı değilmi eminsin. 12V çıkışlı olabilir mi? Birde kartı internetten satın aldıysan adresini versene ben biraz daha ayrıntısına bakıyım kartın.

ostothek

radres

Valla şimdilik aklıma başka bir şey gelmedi. Avometren olsaydı en azından güç kaynağından dediğim şekilde bağladığın zaman +24V alıp alamadığımızı kontrol ederdik. Acaba +V'lerin olduğu yerdeki bir tanesinden alıyorsun ya olmadı bir diğerini dene. Bağlantıyı sağlam yap. Dediğim gibi şimdilik başka bir şey gelmedi aklıma.

ostothek

radres bir şey daha sorayım sana madem uyumuyorsun:)

elimde 4 uçlu (sanırım  bipolar motor) var aşağıda motorla ilgili bilgiler var ne demek istiyor yani siyah ve yeşili aynı yere mi bağla diyor ya, ne zormuş bu elektronik işi...

radres

Şu an yatmıyorum çalışıyorum. Sahur yapıp sabah namazından sonra yatacam :). Gönderdiğin şekilde iki resim verilmiş. Soldaki 4 uçlu step motorlar için. Sağdaki 6 uçlu step motorlar için (5 uçlu olanlarda var). 4 uçlu bağlantı şeklinde her uç bobin ucunu gösteriyor. Yani bu uçları kartındaki her step motor için ayrılan o 4 uca gireceksin. 6 uçlu olanda ortaki olanlar (YEL, WHT yazan) ortak ucu (COM) gösteriyor. Bunları birleştirip + voltaja bağlayacaksın. Diğer 4 ucuda yine sürücü çıkışlarındaki normal 4 çıkışa bağlıyorsun. 5 uçlu olanlarda da 6 uçludaki bu 2 ortak uç içten birleştirilmiş ve dışarı verilmiştir. Yine bu ucu + voltaja bağlarsın. Umarım açıklayıcı olmuştur.

ostothek

Bende 4 uçlu var onun sıralamasını anlatmıyor bu sanırım, yine avometre mi girecek işin içine, ölçü
m biçim mi yapmalı hangi uç nereye takılacak diye. Yoksa deneme yanılma ile mi bulacağım. İşiniz çok zor ya, ne bu böyle, ter içinde kaldım burada:)

radres

4 uçlu bağlantıda sırayla her iki ucu avometrenin ohm kademesinde ölçmen gerekli. Örneğin 1 ile 2 ölçtün 5 ohm çıktı. 3 ile 4'ü ölçtün 5 ohm çıktı ise 1 ile 2 step motordaki iki bobinin bir tanesinin uçları demektir. Bunları sırayla bağlarsın karta. Diğerlerini de aynı şekilde. Ne yazıkk ki avometre elektronik için şart. Avometre elektronikçinin bir gözü, osilaskop ise diğer gözüdür. 5-10TL arasına işini görecek avometreyi rahatça bulabilirsin.

ostothek

Sen istanbul'da mısın Radres, projemde bana yardımcı olur musun ücret karşılığında?

radres

Ne yazık ki İstanbul'da değilim. Çok uzaktayım İstanbul'a göre. Bu arada para ile proje yapmıyorum. Ama dediğim gibi bir avometre alarak işini daha rahat halledersin. Hatta İstanbul'da Karaköy'de avometre alacağın yere de o kartı ve güç kaynağını göstersen yardımcı olabilirler. Diğer soruların için buradan bilgim dahilinde yanıt vermeye çalışırım. Merak etme.

ostothek

Çok teşekkür ederim, inan yardımcı oluyorsun. Sabahtan beridir forum forum dolanıp duruyorum kimse bilgi vermiyor, yahut ben ifade edemiyorum. Kısaca yapmak istediğim şeyi anlatayım istersen belki beni daha iyi anlarsın. benim yapmak istediğim şey şu: Bir nesneyi yatay düzlemde belli zaman aralıklarında belli mesafe ilerletmek. Örneğin ben "10 dk da bir, 1 cm sola gitsin" diyeceğim ve sistem nesneyi her 10 dk da bir 1 cm ilerletip duracak ve tekrar 10 dk saymaya başlayacak be bu işlemi tekrar edecek. Bunun için raylı yahut arabalı bir sistem düşünüyorum ama mekanik kısmını henüz yapmadım çünkü step motorun istediğim gibi çalışmasını görmek istiyorum lakin eğer işin elektronik kısmını halledemezsem mekanik kısmı boşuna yapmış olacağım.

Uzun süre araştırdıktan sonra sürücü,step motor,güç kaynağı ve mach3 ile çözebileceğimi düşündüm (PIC tavsiye edenler de oldu). Şimdi de çözmeye çalışıyorum ama işin içinden çıkamıyorum. Bir kaç yere yaptırmaya çalıştım ama çok yüksek fiyatlar söylediler ben de parçaları temin edip oturdum başına, ama ne uyku kaldı ne bir şey...