dc motor sürerken en büyük sorunum pic in sürekli resetlenmesi

Başlatan zamzam23, 01 Eylül 2010, 13:33:45

zamzam23

sorunum devam ediyor. pice gelen picten giden tüm giriş çıkısları opto ıle ayrıdım. lm2547-5v kullandım.hatta pic i de ayrı bır 5v ıle besledım ama motoru besleyen 24v u devreye soktugum an pic resetlenıyor.

mclr ucunu direkt 5v a da bagladım sonuc aynı.

computerboy

mclr pinini yazılımsal olarak iptal edip denedinmi üstad.

Salih

motor uçlarına paralel güçlü bir 22 ohm civarında bir direnç bağla ve dene. Faydası olur.

zamzam23

denedım sonuc aynı. bu kullanmadıgım pinleri cıkıs olarak mı ayarlamalıyım yoksa giriş olarak ayarlayıp şaseye mi bağlamalıyım?

t2

Bu sorunlar pcb kalitesiyle ilgiliymiş. Benzer sorunu  yaşayan arkadaş pcb firmasını değiştirmiş, çift yüzlü pcbye geçmiş, sorunlar düzelmiş

zamzam23

computerboy

tamamen farklı bir güç kaynağı kullanıp dene üstad onun haricinde 7805 entegresi çin malımı st markalı olanları tercih et daha randumanlı çalışıyor güç katı ile ilgili bir sorun gibi gözüküyor.

zamzam23

hocam öyle yaptım bakın: pic i ve diğer 5V ıle calısan entegrelerı ayrı besledım. (9vluk pil-->7805-->pic) motoru besleyecek olan 24V smps güç kaynagında anahtar var. anahtarı acmadan pic asla resetlenmiyor ama 24V u acınca pic anında gidiyor. 9vluk pil ile 24 un beslemesı ortak

computerboy

IR2104 ün 2 nolu In pinine 1K direnç bağla ve vcc ye girip birde öyle denermisin

zamzam23

o dediğinizi yapamam çünkü pwm in durumuna göre 2 nolu pin sürekli değişiyor. sabit kalması doğru değil. picin etrafı optoyla dolu daha ne istiyor anlamdım.

computerboy

en azından hangi pinden kaynaklanıyor yön pinlerindenmi pwmdenmi onu tespit edersin motora güç verince direction,pwm pinlerinde dalgalanma oluyormu ölçtünüzmü

zamzam23

şekildeki reset devresini kurunca resetlenme olayı önemli ölçüde azaldı.(c=47uF,R1=33K,R2=220R kullandım)
şuan, motor ilk kalkışta pic resetlenmiyor ama motor az zorlanınca yüksek akım çekiyor haliyle. işte o zmn pic resetleniyor. kapıya sıkışma algılama yapıcam ama sıkışınca algılamaya kalmadan pic resetleniyor. önerilerinizin devamını beklıyorum sorunu halledemedim.

t2

Eğer böyle azaldıysa MCLRyi iptal edince daha çok azalır.

zamzam23

18f452 de nomclr yok sanırım.datasheete de baktım sımdı göremedim.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: zamzam23 - 21 Eylül 2010, 20:45:53
18f452 de nomclr yok sanırım.datasheete de baktım sımdı göremedim.

pin yapilari hemen hemen ayni olan 18f4520 tavsiye ederim mclr iptal edebilyiorsunuz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!