7805 Regülatör Çıkışı Ne Kadar Stabildir?

Başlatan picmanya, 05 Eylül 2010, 15:17:12

picmanya

DC +5V./0V. 100mA. bir kaynağa ihtiyacım var.
Kaynakdan beklediğim en önemli özellik çalışma ortamı sıcaklığı -20 derecede olsa +60 derecede olsa çekilen yük akımı izin verilen sınırları içinde oldukça çıkış voltajının hiç değişmemesi ve çok stabil kalmasıdır.
Burda kaynakdan illa tam 5 volt istiyor değilim kaynak ne voltaj verse kabulüm.
ancak tek istediğim bu voltajını asla değiştirmemesi zira bir kaç mili volt mertebesindeki değişiklikler bile işime gelmiyor.

kaynağı DC +24V./0V. üzerinden besleyeceğim.ve çekeceğim akım 10mA. civarı yük ise opamp,potansiyometre,direnç,kondansatör gibi elemanlar.bobin yok.

bu işi 7805 görürmü?

eLectronbLue

24V DC verip 5V almak istiyorsanız ve çekeceğiniz akım 100mA ise 7805 bu iş için uygun değil. LM2575 tavsiye ederim. Isınma problemi de olmaz. Çıkışta dalgalanma çok az olur farketmezsiniz bile.

camby

Alıntı yapılan: eLectronbLue - 05 Eylül 2010, 15:32:24
24V DC verip 5V almak istiyorsanız ve çekeceğiniz akım 100mA ise 7805 bu iş için uygun değil. LM2575 tavsiye ederim. Isınma problemi de olmaz. Çıkışta dalgalanma çok az olur farketmezsiniz bile.
çok azdan kastınız birkaç milivolttan da az mıdır?

picmanya

LM2575-5  1 Amper kullandığım bir regülatör çalışma özelliğinden dolayı çıkışı bu işimde istediğimi vermez dalgalanması fazla olur.zira çalışma mantığı farklı.daha önce osiloskopta bakmıştım ona  değişken yükle birlikde çıkışı habire değişiyor.

regüleyi DC+24V. ile besleyip çıkışından en fazla 10mA. çekeceğim.bu akımda aslında çok fazla değişip durmayacak.
belkide hep sabit kalacak.sabit kalmasa bile bu akım böyle bir iş için çok düşük bir akım olmuyormu?

dalgalanma gerilimini en fazla +,- 1mV. desek çok düşük bir rakammı istemiş olurum.
bu değerin altı ideal ve avantaj, üstü ise dez-avantaj olur.

NOT: regüle bana tam +5.00V. vermek zorunda değil 4.90 ile 5.1 arası ne verse razıyım ama verdiğini bir daha ne olursa olsun +,- 1mV. dan fazla değiştirmeyecek istediğim bu.

bu iş ne kullanarak olur.

eLectronbLue

Ben akımı 100mA okumuşum. 10mA 7805 'te çok fazla dalgalanma olacağını sanmıyorum. Sitede FxDev arkadaşımızın çok stabil bir güç kaynağı tasarımı vardı. Az elemandan oluşuyor , bir de onu inceleyin.

ahmet2004

LM7805 in Output voltage regulation değerini inceledin değilmi PDF den? İstediğin çok zor. (+/- 1mV)

LM723 kullan.

camby

biraz fazla, biraz az, iiyiymiş ,kötüymüş , çok güçlüymüş...

Fairchild ve ST marka 7805 datasheeti diyorki min dalgalanma 9mV , max dalgalanma 100mV

eLectronbLue

Alıntı yapılan: camby - 05 Eylül 2010, 16:41:53
biraz fazla, biraz az, iiyiymiş ,kötüymüş , çok güçlüymüş...

Nedir bu iyi kötü güçlü olan , bildiğiniz ürün varsa kullanmaktan memnuniyet duyarız.

camby