400-500 w gücünde inverter ya da ups devre seması olan va

Başlatan osmankul, 24 Kasım 2002, 02:10:48

osmankul

400-500 w gücünde inverter ya da ups devre seması olan var mı ?
veya nerden bulabilirim ?
OK

diot

ŞEMAYA NE GEREK VAR..

LM 3524 İLE

KENDİN YAPABİLİRSİN...

cozturk

Sn. diot arkadaşım,

Elbette azıcık arge

tecrübesiyle  bu gibi işleri senin benim gibi arkadaşlar yapabiliriz.

Fakat bazı arkadaşlarımız daha bu işlerde yeni

olduğundan onlara zor gelmekte herhalde.

Daha direnç okumayı yeni öğrendiğin zamanları düşün. böyle birşey yapabilir

miydin?

Selamlar

diot

cozturk bu konuda haklısında.
eğer çok acemi isen ups

yapımına girmemelisin.  önce daha basıt ve devre teorisini geliştirecek devreler yapılmalı.

benim ehliyetim var ama araba

kullanmayı çok az biliyorum bu yüzden ferrari ile formula yarışına girmeye kalkmıyorum.

önce araba kullanmayı

öğrenmeliyim..

yani basitce bir switch mod devresi yapıp üzerinde araştırma yapmalı sonra ups..
temel olmadan çatı

yapılmaz..

Murat

arkadaşım bende var watı kulanacagın mosfetlere ve trafoya

bağlı elektronikten anlıyorsan amatörden fazla yardımcı olurum

ise

uc3524 lü devre sağlıklı çalışıyor. osman sanırım uzun

zamandır uğraşıyorsun bu ups ile.   uc 3842 ile  yapabilirsin yalnız  bunların pdflerini indir istersen

osmankul

Bende de bazı devreler var fakat internette bulduğum için çalışıp çalışmayacağını bilemiyorum.Ancak aramızdan birinin denediği devreyi yapmak daha akılcı geliyor bana.Aslında aradığım şeyi dışarda siparişle yaptırabilirim fakat çok para istiyorlar .Benim aradığım devre bir bilgisayarı(400 w çektiğini hesaplıyorum) veya televizyonu 2 saatten fazla götürecek bir otomatik inverter devresi.
  Elimde sinüs 300 w lık bir devre var fakat btw 31 tiristörü piyasada pek bulunmuyor
bir yerde rastladım o da 60 $(yok deve) istedi anliyacağınız elimdeki devreyi yapamadım hatta elimdeki devrede bazı değişikliklerle 700 w çıkarılabiliyor.Üstelik sinüs. Ayrıca btw31 tristörünün pdf dosyalarınıda internette bulamadım .Bu tristörün yerine hangi tristörü kullanabilirim.
OK

otm

aradığın devre www.eproje.com da var.ben yaptım gerçekten harika çalışıyor verimide oldukça tatminkar.Ancak çıkış trafosunu ferrit üzerine sardırma imkanın olursa yer kaybı azalmış olur..veri,mde yükselir.O devrede her kanal için giriş direnlerini ayrı takmak koşulu ile 4 ırfz44 kullanırsan alıcağın güç çıkış trafosuna bağlı olarak 800 Watt a kadar yükselir..ancak soğutucu kullanmak zorundasın..

osmankul

Eprojedeki inverteri bende bir sene kadar önce yapmayı düşündüm fakat bendeki sinüs inverteri tasarlayan arkadaş o inverterin çok fazla harmonik içerdiğini ayrıca
50 hz olmadığını söyledi.(eski wardom.org un elektronik moderatörü)
Kısacası o inveterle uğraşmak zaman kaybı gibime geliyor.Ayrıca piyasada 20.000 gausluk sac bulmak bile imkansız gibi bizim ucuzcular  kamyon gibi transformatör tercih ettiklerinden küçük transformatör yaptıracak yüksek kaliteli sac bulmak imkansız.Örneğin 40.000 gausluk sac almanya da varmış ama bizde adamlar o değerde sac bile olamayacağını idda ediyorlar.Ayrıca şunuda eklemek gerekiyor
transformatör saranların çoğu bu işi bilmiyor kendilerine hazır gelen saclara göre watt belirliyorlar . Örneğin geçenlerde bir trafocuyu aradım ve 300 w lık transformatörde kaç cm lik nüve kullanılması gerektiğini sordum adamlar sacın kalitesini falan hesaplamıyor. Kafalarına göre gidiyorlar.
OK

aster

Nerede oturuyorsun bilmiyorum ama ist. daki hurdacılarda istedigin trafoyu devresiyle birlikte bulabilirsin ayrıca sana bu tip trafocuların adreslerini toparlayayim buradan bildiririm.

osmankul

Büyük bir sabırsızlıkla adres ve telefonlarını bekliyorum.
Karaköy civarındakiler öncelikli olsun.
OK

byka

http://tibor56.hyperlinx.cz  da ''others ve  SCHEMA REQUEST --please only requirements--
 takip et
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

aster

Dostum şimdilik bunlari buldum gene ilave ederim
aslinda hurdacilari dolassan feriştahini bulursun
www.sedaelektronik.com
www.elektra.com.tr
www.tormaktrafo.com

osmankul

byka kardeş bu siteden bir türlü download yapamadım.Kayıt mı olmam gerekiyor.
Acrobat dosyalarını nasıl download edebilirim.

Kayıt olup meseleyi hallettim fakat sitede verilen devreler fazla karışık.Hem üzerindeki komponentleri bulmak zor pcb yi yapmak ise en zor tarafı.
Ben fazla devre elemanı içermeyen yapımı kolay aynı zamanda ucuz çıkış olarak sinüs verebilen bir otomatik inverter düşünüyorum.

Bu arada ups ler konusunda bilgisi olan arkadaşlara şunu sormak istiyorum piyasadan alabileceğim herhangi bir ups e 60-80 ah lik bir aküyü bağlayabilmem mümkün mü ?
OK

aster

Eğer biraz daha teknik bilgim olsun dersen buradaki notları incelemeni tavsiye ederim
http://www.apc.com/support/index.cfm