Protonda virgüllü(ondalıklı) hesaplama

Başlatan Mucit23, 10 Eylül 2010, 13:35:43

Mucit23

Merhaba arkadaşlar. Protonda virgüllü işlem yapılabilirmi yani bir sayının başka bir sayıya bölünmesinde eğer sonuç virgüllü çıkıyorsa net sonuç mu alınır yoksa sonuç ondalıkli olarak hesaplanirmı.

drmp

tabiki virgüllü rakamlar protonda vardır ve kullanılır
değişkeni float yaparsan virgüllü sayılar kullanabilrisin

Maxim

Mucit23

gokhangokcen

selam arkadaşlar daha önce yazılmış bir konuya yakın gördüğüm için sorumu buraya yazmayı mantıklı gördüm;
sorum şu:

protonda bir program yazıyorum toplamda 5 ad 595 entegresine bağlı 7seg displayler var bunlarda noktalı olarak işlem yaptırmak istiyorum.Örneğin 1.2345 de olabilir sayı 123.45 olabilir rakamdaki noktaya göre 7segment displaylerde yaktırmam gerekiyor.ne tür bir yol izlemeliyim program konusunda takıldım.

ccs c de;

int x,z;
float y;

x=(int)y;
z=y-x;

gibi bir formül ile tam sayı ve ondalıklı kısımı bulabiliyoruz fakat protonda bu nasıl olur?sonradan tam sayı kısmını saydırıp ona göre displayde noktayı yaktırmayı düşünüyorum fakat elbetteki benden önce deneyimi olan olmuştur daha basit yolu nedir varmıdır varsa nasıldır
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

ete

SAYI=12345
TAM=SAYI/100 =12345/100=123
ONDALIK=SAYI//100 = 12345//100=45  (Bu işlem Mod alma işlemidir. Solda yer alan sayıyı sağdaki sayıya böler ve kalanı değişkene eşitler.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

gokhangokcen

StrN string1 = Str$(DEC5 avarage1)

For i=0 To 5
If string1[i]=46 Then
dizi1[i-1]=dizi1[i]+4
Else
dizi1[i]=string1[i]-48
EndIf
Next

şeklinde sorunumu çözdüm arkadaşlar takılan olursa formülden yararlanabilir.Tabi benim devre gibi 595 çıkışları 7seg display uçlarına aynı bağlarlarsa benim nokta 2. çıkışta idi o yüzden 4 eklettim mevcut sayıya
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.