pwm ile dc motor sürmede problem

Başlatan zamzam23, 14 Eylül 2010, 10:25:37

zamzam23

arkadaslar pwm ile dc motor sürüyorum ama bi sorun var. pwm frekansını artırırsam bellı bır degerden sonra motordan tiz bir ses gelıyor.bu rahatsız edici bir sey.bu sebeple frekansı düşük tutuyorum.ama ilerde artırmam gerekırse  bu yazılımla olacak bişimidir yoksa motorlamı alakalıdır motor değişmedikce duzelmez mı?

Ezege

Motordan kaynaklıdır, yani motorun mekanik tasarımına göre o ses de artabilir azalabilir kullandğın frekansta,

Gelişmik kontrolörler 20khz üstü frekanslar kullanıyorlar 26khz, 32 khz görüyorum hep, bu şekilde çıkan sesde insan kulağının duyamayacağı frekanslarda oluyor denemeni tavsiye ederim. Pic16F877 için maksimum pwm frekansı 30 küsür khzdi... ;)

airforce

Dc motor 20khz - 30khz de çalıştırılırsa motorun içindeki sarımlar direnç yaratmaz mı? Motor aynı voltajda daha güçsüz çalışmaz mı? Belli bir sınırı olmalı?

drmp

airforce bu konuda haklı  pwm frekansı yükseldikçe motor gücü düşüyor ayrıca genelde makinalarda görüyorum ufacık bir meaknik sisteme bağlanan motor 200w 30 khz pwm ile sürülüyor  neden bu kadar büyük frekans ve büyük güçlü motor seçilmiş anlayamdım  sanırım  satış politikası

zamzam23

10khz den sonra motorda tiz bir ses geliyor.normal mı deılmı bu?

Ezege

10khzden sonra tiz ses gelmesi normaldir, motora göre ses değişir tbi..:)

Aslında her motorun bobin değeri mevcut yani faulhaber, maxon, pittman gibi kaliteli motorlarda bu değerler mevcut ve optümüm pwm frekansını bu bobin değerini bir formülde kullanıp bulunuyordu, formül şuan aklımda değil maalesef.

Tabi piyasaki çin malı motorlarda bu bilgiye ulaşmak mümkün değil gibi..

http://www.dimensionengineering.com/Sabertooth2X25.htm bu motor kontrlörün sürüş frekansı 32khz mesela:)

zamzam23

e normalse madem tmmdır.saolun yardımlarınız ıcın.

zamzam23

peki pwm ile değilde sabit bir voltajla sürersem yine aynı tiz ses çıkar mı? mesela tepe değeri 5v düşünürsek %20 pwm yerine  sabit 1V versem nasıl olur misal?aynı tiz ses duyulurmu motordan?

airforce

Eğer dediğiniz tiz ses motorun mekanik aksamından gelmiyorsa 1V sabit voltajda çalıştırdığınızda ses çıkmaz.