stk nın seni sanki eskisi gibi değil?

Başlatan erkan614, 15 Eylül 2010, 18:58:51

erkan614

İyi günler,

Sony bi set vardı sesi çok netti çağa ayak uyduramadığından kullanılamaz oldu (10 sene önce yerini yenisine bıraktı ki şimdi oda eskidi) işyerendeki çocuklar kullanıyordu ki bir gün geldiğimde çıkışların birinin hiç ses vermediğini diğerininde nezle gibi ses verdiğini gördüm skopla kontrol ettim sağ çıkışta hiç sinyal yol sol çıkış ise yarım alternens çalışıyor.

yedek parça olma zamanı gelmiş dedim girdim içine tasarımı iyi yapıyor sony amfi besleme radyo+ekolayzr+teyp şeklinde 3 karttan ibaret amfi ve besleme kartlarını aldım gerisini attım (birader hepsini at vakit harcamana değmez dedi ama her elektronikçinin içinde bi hurdacı vardır)

gelelim asıl meseleye amfisi STK4122II bu gün kara köyde aradım ama bulamadım bende aynısının 50W olanı STK4192II aldım
iki tane tanesi 10TL hatta patates baskısı 4TL anlatmadan geçmiyim bundan 10 sene evvel (hey gidi günler) lisede iken STK4182II için internette (net ozamanlar çok yeni idi 56k modemle bağlanırdık) bi şema bulmuştum 2x45W bir heves ile pcb pasif malzemelerini toplayıp yaptım sıra entegreye geldi yazıcıoğlunda (ozamanlar elektronik malzemede satardı) 18$ fiyat çektiler şimdinin parası 150 tl gibi bişey (aslında 50 tl ama ozaman bi oğrencinin 50 tl bulması bu zamanda 150 tl bulması kadar zordu). neyse
4192II yi aldım taktım ses verdim sanki biraz boğuk çıkıyor beslemesi 2*18V datasheetinde recommended 2*35V diyor acaba bundan dolayı olabilir mi?
Yoksa orjinal diye sattıkları patatesmi? karaköyde menevşe hana girmeden sağda ince uzun pasajda ilk 10 basamaklı merdiveni çıkarken şağ tarafında kalan  dükkandan aldım baya bi yarı iletken vardı dükkanda pek direnç satan bi yere benzemiyordu
hoparlörler yeni müzük setinden onunda içinde  STK4182II + STK4142II var (onun içine bakıpta internette aramıştım o entegreyi bi rus sitesisnden bulmuştum şemaları ozamanlar altavista vardı arama motoru olarak)

Sonuç olarak ne yapmalıyım?

NOT:hızlı okumak isteyenler sadece kırmızıları okusun

chailuck

Alıntı yapılan: erkan614 - 15 Eylül 2010, 18:58:51
İyi günler,

Sony bi set vardı sesi çok netti çağa ayak uyduramadığından kullanılamaz oldu (10 sene önce yerini yenisine bıraktı ki şimdi oda eskidi) işyerendeki çocuklar kullanıyordu ki bir gün geldiğimde çıkışların birinin hiç ses vermediğini diğerininde nezle gibi ses verdiğini gördüm skopla kontrol ettim sağ çıkışta hiç sinyal yol sol çıkış ise yarım alternens çalışıyor.

yedek parça olma zamanı gelmiş dedim girdim içine tasarımı iyi yapıyor sony amfi besleme radyo+ekolayzr+teyp şeklinde 3 karttan ibaret amfi ve besleme kartlarını aldım gerisini attım (birader hepsini at vakit harcamana değmez dedi ama her elektronikçinin içinde bi hurdacı vardır)

gelelim asıl meseleye amfisi STK4122II bu gün kara köyde aradım ama bulamadım bende aynısının 50W olanı STK4192II aldım
iki tane tanesi 10TL hatta patates baskısı 4TL anlatmadan geçmiyim bundan 10 sene evvel (hey gidi günler) lisede iken STK4182II için internette (net ozamanlar çok yeni idi 56k modemle bağlanırdık) bi şema bulmuştum 2x45W bir heves ile pcb pasif malzemelerini toplayıp yaptım sıra entegreye geldi yazıcıoğlunda (ozamanlar elektronik malzemede satardı) 18$ fiyat çektiler şimdinin parası 150 tl gibi bişey (aslında 50 tl ama ozaman bi oğrencinin 50 tl bulması bu zamanda 150 tl bulması kadar zordu). neyse
4192II yi aldım taktım ses verdim sanki biraz boğuk çıkıyor beslemesi 2*18V datasheetinde recommended 2*35V diyor acaba bundan dolayı olabilir mi?
Yoksa orjinal diye sattıkları patatesmi? karaköyde menevşe hana girmeden sağda ince uzun pasajda ilk 10 basamaklı merdiveni çıkarken şağ tarafında kalan  dükkandan aldım baya bi yarı iletken vardı dükkanda pek direnç satan bi yere benzemiyordu
hoparlörler yeni müzük setinden onunda içinde  STK4182II + STK4142II var (onun içine bakıpta internette aramıştım o entegreyi bi rus sitesisnden bulmuştum şemaları ozamanlar altavista vardı arama motoru olarak)

Sonuç olarak ne yapmalıyım?

NOT:hızlı okumak isteyenler sadece kırmızıları okusun

ya pek anlamadım ama :)
stk ise at çöpe artık orjinali üreten pek kalmadı, sanyo ya mail attıkta adamlar bile artık üretmiyoruz dedi.
patatesleri var bol miktarda ama kısa devre koruması ve ısıl koruması yok.

sesin sorunlu çıkması ise araştırılır bir mesele, stk da sorun olabilir, kondansatörlerde sorun olabilir, filtre elemanlarında sorun olabilir.
Bence vaktin çoksa otur dene katları kontrol et, eğer vaktin yoksa tda serisini dene ;)
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)

M_B

Merhaba Hocam;
STK nin Besleme voltajını kontrol et.
STK4122 eksi artı 18V beslenmez daha fazla olması lazım.
Sesin boguk olması ondandır.
STK nin Semasından Besleme ayaklarını bulup geriye dogru git.
STK yi besleyen voltaj bir direnc veya Transistor aracılıgıyla geliyor olabilir. Veya Bazı modellerde sigorta direnci vardır. ( aslında hepsinde var) Deger değiştirmiş veya bozulmuştur.
Şimdilik soyleyebilceklerim bu kadar.
kolay gelsin.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

peko

Eğer bozulduğunu düşünüyor ve değiştirmeye karar verdiysen, STK'nın üzerini bir falçata yardımı ile çok derin dalmadan kesebilir ve içerisinde bir problem olup olmadığına bakabilirsin. Bazen transistörlerden birinin üzerine bağlanan tel kopuyor ve yeni tel lehimlediğinizde çalışıyor. :)  Ben çok eskiden yapıp çalıştırmıştım.

Tabii işin doğrusu bu değil, bunu yaptıktan sonra çalışırsa siz yine de değiştirin STK'nızı.

kolay gelsin.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "