Kişi sayımı için hangi malzeme kulllanılmalı

Başlatan gevv, 16 Eylül 2010, 11:41:03

gevv

kapıdan girip çıkana saymak için  bir sensör devresi lazım ilk aklıma gelen ır verici ve alıcı oldu karşılıklı yerleştirip ir sinyal kesilince algılama yapılır diyorum

ama  bu işin daha pratik bir yolu varmıdır 1 metre mesafe yeterli tek yönlü bir sensör sistemide olur  varsa ucuz hazır satılan bir devrede olur ya da kullandığınız bir devre   varmıdır

algılama sisteminin çıkışı pike bağlanıp sayım yapılacak

zamzam23

ldr(.5TL)+lazer(2TL)

ama bir tane yetmez. iki tane yapmalısın. ıcerı kısı gırdımı cıktı mı dıe algılayabılmek ıcın. bir tane olursa algılayamazsınız.

muhittin_kaplan

lazer olmaz uzun süre çalışınca bozuluyor. ır mantıklı gevv.iki sensönrü (giriş çıkış) lisede yapmıştım updown counter la.

gevv

aşağıdaki devreyi kullanmaya karar verdim en ucuzu basiti sanırım. alıcı devredeki röleleri bir kaç elemanı iptal edip veriyi pike girdikmi tamamdır :)

http://electronics123.net/amazon/datasheet/k130.pdf

zamzam23

gevv

fiyatını bilmiyorum yurtdışında satılıyor zaten almayı düşünmüyorum alıcı kısmındaki röle sürüc transistörler vb. işime yaramayacak devreyi daha küç yapıp kullanacağım

OG

Giriş çıkış ayrı kapılarda değil ise haraket yönü de dikkate alınmalı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gevv

giriş çıkış aynı kapıdan  devreden iki tane yapılacak ilk devre giriş biraz uzağına ikinci devre oda  çıkış bilgisini verecek

OG

Çok önceden (80 li yıllarda) logic entegreler ile (PIC yoktu veya benim haberim yoktu) aşağıdaki mantığı kullanarak birşeyler yapmıştım.

Çok yakın mesafeli 2 sensör yerleştirerek, hangisinin önce hangisinin sonra kesildiği gözlenip encoder mantığına benzer bir mantık ile geçiş yönü tespit edilir.

1 insanın geçiş süresi içinde gelecek diğer kesmeler dikkate alınmayacak. Sensörler çok yakın yerleştirilmezse veya 1 insanın geçiş süresi dikkate alınmazsa sayım hatası vs oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gevv

bilgiler için teşekkürler hocam kısa sürede denemelere başlıyoruz bakalım neler olacak

zamzam23

2w trafo kullarak devreyi direkt şebekeye de bağlarsınız. Pili bitti çalısmıyor derdı de olmaz. gzl olur inş. kolay gelsın