RF alıcı verici devresi ile garaj kapısını açıp kapatmak ?

Başlatan secretagent, 17 Eylül 2010, 12:53:18

secretagent

arkadaşlar ben rf alıcı verici devresi ile garaj kapısını açıp kapatmak istiyorum bunu nasıl yapacağımı baştan sona kadar anlatacak arkadaş varmı acaba

Ruzgarbey

Alıntı yapılan: secretagent - 17 Eylül 2010, 12:53:18
arkadaşlar ben rf alıcı verici devresi ile garaj kapısını açıp kapatmak istiyorum bunu nasıl yapacağımı baştan sona kadar anlatacak arkadaş varmı acaba

merhaba.nasıl bir alıcı verici kullanacaksınız acaba? rf iletişim ile seri iletişimin arasında bir fark yok aynı komutlar kullanılmaktadır.ayrıca sitede arama yaparsanız bir çok yazılmış örnek bulabilirsiniz..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

secretagent

benim pic kodlarından ziyade baglantı şeması na falan ihtiyacım var

chailuck

Alıntı yapılan: secretagent - 17 Eylül 2010, 12:53:18
sonuna kadar anlatırım ama daha sonra yazmışsın ki açık şemaya da ihtiyacım var, öyle armIt pişip ağıza süşmez bu meslekte ;)
ha düşerde yararını görmezsin.
öncelikle pic kullanarak yapması zor değil biraz kod öğrenmen lazım.
Sitede ETE hocanın yazdığı e-book var pbp öğrenebilirsin.
sonra sana daha önce yaptığım otomatik kapının çalışmasından bahsedeyim,
önce elinde bir mekanizma olması lazım.
öyle farazi havadan olmaz iside denedim oldu gittim yaptım garajda çalışmadı e normaldir. isisde havadan nem kapacak rf devreleri yoktur :D
öncelikle bir rf alıcı verici takımı almanı tavsiye ederim. çalışmasını öğrenmak önemli, bir çok ask alıcı verıcı takımı hemen hemen aynı mantıkla çalışır. sonra garaj kapısında olası bir kazayı önlemek için sensörler kullanman lazım, hani açarsın kapıyı araba o ara stop eder, sen bir süre vermişsindir; atıyorum 3 dakika, tam çıkacağın zaman kapı inmeye başlar e olmaz.
şimdilerde garaj yolu altına metal algılayan sensörler koyuyorlar hem aracın güvenliği için hemde olası hırsızlıkların önüne geçilmesi için.
bu sensörün de kullanılmasını öğrenmek önemlidir.
birde sınır anahtarları koyacaksın kapının tam indiğini ve yeterince açıldığını anlaman için.
bunlarda adi anahtar olarak rahatça bulabilirsin. bu tür mekanik donanımın olduğu işlerde mekanik bilgiye biraz olsun sahip olmak avantajdır, bunların dışında eğer kendin yapmaya karar verirsen, kullanacağın işlemcinin kesmesini kullanmayıda öğrenmelisin.
sonra iş şema çizip, buraya koymaya kalıyor, eksiklerin olursa eminm birçok kişi burada sana yardımcı olacaktır :)

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım. (Fatih Sultan Mehmet)  Ayıplarını gördüğünüz komşuyu kınamayınız. Sırlarını açıklamayınız.Çünkü gördüğünüz bu sır size emanettir, emanete hıyanet kötü ve çirkin bir filldir. (Hacı Bayramı Veli )  meyve veren ağacın taşlanması çok hoş ;)