sıcaklık fark rölesi

Başlatan cxzcxzcxz3, 19 Eylül 2010, 00:20:22

cxzcxzcxz3

Arkadaşlar bana iki ortamdaki sıcaklığı ölçüp, aradaki fark benim belirleyeceğim dereceye gelince röle açacak bir devre lazım. internette aradım tam olarak bu iş için tasarlanmış bir devre bulamadım. bazı çift sensörlü devreler var ama kodları assemby de yazılmış. ben c bildiğim için kodu ile oynayabileceğim birşey arıyorum. elinde bu iş için kullanılabilecek bir devre olan ya da temin edebileceğim bir yer bilen var mı. ya da en basit şekilde bunu yapabileceğim bir devre önerisi olan?
sıcaklığı bilmem şart değil sadece farkı değiştirebilmek istiyorum. ama farkı ve/veya sıcaklıkları görsem fena olmaz. hatta ayar yapmak için sadece bilgisayardan okunması yeterli olur lcd ye gerek bile yok.
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim.

zamzam23

birebir bu devreyi bulman zor ama ıkı tane lm35 ı picın ıkı analog kanalına girersin olur bıter.hazır kodu da ccsinfo.com dan bakarsın kesın vardır.bu sıtede vardır aradınmı hıc?

cxzcxzcxz3

bir tane ds18b20 ile yapılmış bir devre buldum. sayısal çıkış veriyormuş bu. kodu çok basit geldi, onunla uğraşmayı düşünüyorum. gerçi ondaki pic de iki tane algılayıcı bağlamaya elverişli değil herhalde. eğer sorunla karşılaşırsam ya da devreyi yaparsam atarım buraya. bu sitedeki kodlar karışık geldi bana.
ilginiz için teşekkürler!

stlg

Eger sensor kablon uzunsa, dijital sensorler yerine lm35 kullan ,yazılımla kalibrasyonunu yapabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

cxzcxzcxz3

arkadaşlar sağdan soldan birşeyler topladım. elimde 16f877 vardı onu değerlendireyim istedim. internetten bulduğum 873 ile yapılmış tek algılayıcılı bir projeyi değiştirerek yapayım dedim ama çalıştıramadım. diğer taraftan 873 ile yapılmış projeye ikinci algılayıcıyı ekleyip çalıştırabildim. ama gel gör ki 877 ye uyarlayamadım.
forum a nasıl dosya ekleneceğini bilmediğim için rapid e attım.
http://rapidshare.com/files/423314392/16f877_ikili_termometre.zip

nerede hata var yardımcı olrsanız sevinirim. projede bazı açıklamalar var. picc ve proteus ile hazırlanmıştır.

cxzcxzcxz3

istediğim işi yaptım.
http://www.fileserve.com/file/AZPQwJV
verdiğim adreste c kodunu ve proteus çizimini gönderiyorum. biraz karışık ama çalıştı. açıklama eklemek için zamanım yok. ama isteyen bana buradan ulaşabilir.
bu arada bu siteye dosya nasıl eklenir.