bu devrein çalısmasını biri bana anlatabilir mi?

Başlatan zamzam23, 21 Eylül 2010, 16:33:36

zamzam23

motor direnci olayını çözmeye calısıyorum.

OG

Motora paralel bağlıyacaksın, ancak fren anında motor enerjisi kesilmiş olacak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

bymrz

Devre enerjilendiğinde normal olarak Q1 iletimde Q2 kesimde oluyor. Bu durumda +12V ucundan motorun artı ucuna doğru bir akım akışı oluyor ve motor çalışıyor. Devredeki anahtar açıldığında haliyle Q1 kesime gidiyor. Ve işin püf noktası C1 kondansatörü...
C1 kondansatörü enerji kesildikten sonra bir süre Q2 yi iletimde tutuyor. Bu arada enerji kesildiği için motorun uçlarında bir zıt emk bulunuyor. Motorun bu enerjisi de D1 diyotu ile enerji kaynağına gitmesi engelleniyor. R3 direnci ve iletimde olan Q2 nin üzerinden, motorun üzerindeki enerji şaseye akıtılıyor. R3 direnci ne kadar düşük olursa o kadar hızlı frenleme olur. Fakat 0 ohm koymak Q2 ye zarar verebilir. Veya ona göre uygun bir FET kullanmak gerekir.

zamzam23

o zaman ben motora paralel bağlayacagım ve bc337 ile devreye sokacağım motor fren direncini olabildiğince küçük ama yüksek watt lı secmeliyim. dogru mu?

bymrz

Evet ama motorun enerjisini keser kesmez bu direnci devreye sokacaksın, normal çalışırken devrede olmayacak.. Dediğim gibi transistörünü akımına göre seç. Motordaki zıt emk besleme geriliminden bile fazla olabilir(anlık olarak)...

zamzam23

haklısın. bc337 olmaz o zmn. 800ma miş bunun collector akımı. bana yüksek akımlara dayanabilicek bi transistör önerebilir misin? bulamazsam röleyle yapıcam

zamzam23

ama bi sn. paralel küçük bir direnc bağlarsam motor iki ucunu kısa devre etmiş gibi olurum bu motora zarar vermezmi? 0R1 .5R6,10R direncin uçlarını benim multimetrem kısa devre görüyor

fatihinanc

Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

bymrz

motor kısa devre değildir. İçerisindeki kısa devre olarak görülen sarımın bir Z empedansı vardır.

Hocam kullanacağın direnci motoru da göz önüne alarak seçeceksin evet. Fet olarak ta IRFZ44, IRF3205 gibi çok güçlü mosfetler kullanabilirsin.

KIRIKDR

MOTOR direnci dediğin olay zıt emk olması lazım motor dönerken oluşan manyetik alan akımda ters yönde bir engelleyici etki yapıyor bunun icin motora giden akımın önü diyotlarla kesilmiş ve akımın tek yönlü iletimi sağlanmış