Mosfetli çift yön 12v dc motor kontrol devre önerisi

Başlatan stronger_ht, 23 Eylül 2010, 19:09:31

stronger_ht

Öncelikle herkeze merhabalar...
Elimde 12v 4amperlik bir silecek motoru var. Üzerinde dişlisi vs. var bir de enkoder tarzı bir mekanizması var.
Bu motora yük bindiğinde çekilen akımıda ortalama hesaplayacak olursak 12v da maximum 30 amper çalışmada sorun çıkarmayacak sağ ve sol yön kontrolü olan maliyeti düşük bir devre önerebilir misiniz. Forumda H köprü ile ilgili devreleri araştırdım ancak pek güvenemedim. Motor güçlü olduğundan yetersiz gelebilir diye.

Ayrıca kontrolü pic ile yapacağım, sizce pwm ile mi daha sağlıklı olur yoksa normal şekilde çalıştırsammı daha sağlıklı olur.

Örnek olması açısından da elimde bu motoru sorunsuz süren bir devre var, şeması yok tabiki, bu devre üzerinde IRFP250N kullanılmış 1 adet. Bu tek parça ile 2 adet motoru kontrol ediyor.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim...

picmanya

çok sık yön değişimi yapmayacaksanız (sağlıklı olarak saniyede 4 kereden az diyelim)
tek röle daha iyisi tek mini kontaktör ile ve tek IRF540N ile işinizi rahat görürsünüz
bu durmda röle motor yön değişimi için mosfetde pwm gerilim ayarı ile motorun hız
miktarını ayarlar.
aksi takdirde 4 mosfetli H köprü kurmalısınız.
devre önerisi değilde üye ismi vereyim xenix adlı üyenin bu konularda yazdığı cevapları
okusanız yeterde artar bile fazlası 3-5 kişiye daha zekat olarak verilebilir.
zaten bu kişinin mesajlarını okurken dolaylı yoldan diğer konu ile ilgili bilgileri olan
üyelerede erişiminiz otomatikmen olacaktır.
gelecek mesajları bekleyerek zaman kaybetmeyin bence daha sonra kalan sorularızla
dönerseniz yolunuza daha iyi ve sağlam devam edersiniz.
kolay gelsin.