FT232RL pic 18f452 bağlantısı

Başlatan picman, 26 Eylül 2010, 16:47:34

picman

arkadaşlar ft232rl entegresi ile 18f452 yi haberleştirmeye çalışıyorum. ft232rl entegresini usb portuna bağladığımda pc donanımı tanıyor driver ı yükleniyor sistemde com3 olarak görünüyor. fakat pic ile ft232rl arasında veri alışverişi olmuyor proteusta devre düzgün çalışıyor ama gerçek ortamda olmadı. ben ft232rl ve 18f452 nin rx tx uçlarını çapraz bağladım bu uçların bağlantısı nasıl ılmalı rx-rx , tx-tx şeklinde mi rx-tx, tx-rx şeklinde mi olmalı bu yada başka ne gidi bir problem olabilir. birde port tan veri alırken yada okurken ben pic içinde tersleme işlemi felan yapmam gerekiyor mu  bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim herkese iyi çalışmalar.....
Bilgi paylaştıkça artar..

muhittin_kaplan

terslemeye hiç gerek yok, pinler ters olacak(RX-TX -TX,RX), FT232nin şasesi ile devrenin şasesi birleştirilmeli.

picman

arkadaşım benim devredeki bağlantım doğru o zaman ama devrem çalışmadı. peki ft232rl yi ben pic e direk bağladım acaba arada bir seviye dönüştürücü entegre (max232) felan mı kullanmak gerek problem bundan olabilir mi. bu konu hakkında bilgi verirsen sevinirim. ben de bautrate oranında bir hata mı yapıyorum onu kontrol edeceğim. haberleşme hızım 9600 her iki taraf ta da bu hızı kullandım ama bir hata olabilir .. tekrar teşekkürler..

muhittin_kaplan

Hocam Elimde FT232RL breadout board var. ve 16f877a ile yukarda bağladığım gibi bağlantı yaptım.
pc de ise hyper terminal kullanarak (oluşturulan yeni comport ile bağlantı yaparak) 9600Bps,8bit,1Stop,NoneParity,Akışdenetimi None olarak bağlantı kurdum.
877 le 232 arasında seviye dönüştürücü kullanmadım. sadece rx tx ve gnd bağlantısı   yaptıtm siz bbeslemeyide oradan almışsınız benim farklıydı. siz PIC ile FT arasında bağlantı olmadığını nereden anladınız ?

picman

proteusta bir devre yaptım delphi ile de bir arayuz programı basit birşey bir buton var ona her bastığımda lambanın konumu değişiyor pic e bağlı led butona her bastığımda yanıyor yada sönüyor . isis compim ile delphi arayüz programını sanal seri port programı kurarak birbirine bağladım pc de devre çalışıyor. ama gerçek ortamda çalışmadı ben aslında bir kayan yazı devresi yapıyorum ama ft232rl yi test etmek için bu basit programı yaptım. bağlantılar sizin bahsettiğiniz gibi ft232rl beslemesi usb den aldım ama pic il rs232rl şaseleri birleşik aslında bir hata yok ama neden olmadı anlamadım. ft232rl sistemde com3 olarak görünüyor orada da bir problem yok ama çalışmadı.

picman

arkadaşım devrem çalıştı ben portları yanlış seçmişim seni de rahatsız ettik kusura bakma ilgin için teşekkürler...  :D devrem bittiğinde forumda paylaşırım . hadi hayırlı günler..

muhittin_kaplan