Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

16f877+24c256

Başlatan spooner, 26 Eylül 2010, 22:01:53

spooner

Arkadaşlar öncelikle merhaba yapmayı planladığım bir iş için sizlerden yardım istiyorum elimde 16f877+26c256 entegrelerini içinde bulunduran bir smart kart var ben bu karta 22 haneli bir rakam dizisini arka arkaya yazıp sonra aynı yerden okumak istiyorum ama bunu nasıl yapacağım bilmiyorum kodu kartın içindeki pice mi yazmalıyım yoksa pici kendi devremdeki pic ilemi kontrol etmeliyim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum şimdiden çok teşekkür ederim.....

stlg

Pice yazmanız yeterli .eger verileriniz uzunsa ozaman harici epromunu kullanırsınız
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

spooner

direk kendi picimden yazabilirmiyim yoksa başka bir yükleyici ilemi yazacam okurken seri haberleşme ilemi okuyacam tam bilemiyorum

satilla

microcode studio'nun helpinden bakarak yapabilirisn sanırım
basic çok iyi bilmiyorum ama proton biliyorum zaten protonda basic tabanlı...
eeproma yazdırman için edata,data,eread,read gibi komutlar var sanırım başında e olanlar proton için
helpten bakarsan komutlara yapabilirsin
yazdıracağın veri uzunsa byte byte kaydedebilirsin lazım oldugundada eklersin birbirine

spooner

arkadaşlar ilginiz için sağolun  ben pice kodu yazabilirim ama şunu öğrenmek istiyorum kartın içindeki pice dışarıdaki gibi kodu atsam istediğim gibi çalıştıra bilirmiyim, ben 16f877ye kodu yazsam bana yeter picin kendi eepromunda bilgileri saklarım verileri sonrada çağırırım gelir buda yeterli olur bana, bunu yapabilirsem sorun yok öğrenmek istediğim bu şekilde olurmu yoksa kart içindeki 16f877 farklımı sadece kontrol içinmi mesela teşekkürler.....

zamzam23

kartın üzerindekı pic, yazma korumalı olabilir

spooner

peki sıfır kartdadamı öyle korumalı oluyor nasıl olucak bu iş bir türlü anlamadım

zamzam23

hyr mesela ben şöyle düşündüm senin elinde bi kart var işlemcili vs. çalısan bi kart. baska biri tarafından tasarlanmıs bi kart. dolayısıyla kartı tasarlayan,pici de koruma altına almıs olabılır.onu dedım.

spooner

yok hocam kart sıfır hiç işlem yapılmamış yarın olmadı bi yazılım atmayı deneyecem umarım dışardan aldığımız picler gibidir ama bu seferde şunu düşünüyorum bu kadar 8k lık hafızayı nasıl içine koydular zaten öyleyse benim için süper ama değilse bu kullanmayı bulmam lazım teşekkürler

satilla

8 k lık hafızayı nereye sığdırmışlar :)
dışardan aldıgın pic'ler gibidir merak etme, aynı işlemleri yaparsın ;)

spooner

ustalarım bugün kart içindeki entegreye kodu yükledim fakat okuyamıyorum bu nasıl olacak kafayı yedim yazdığım kodu içine attım hata vermedi ama entegreden nasıl okuyacam geri bilgiyi bilmiyorum ufak bir kod yazdım led yak söndür bunun içinde karttaki entegrenin osilatörü nasıl olacak anlamadım bu durum için bana bir bilgi verirseniz memnun olurum

zamzam23

okuyamadım demekle neyi kastettin. yazdıgın kod calısmadı mı yoksa gercekten yazdıgın kodu okuyup hex olarak dısarı mı almak export etmek mi ıstıyorsun. buna bi acıklık getir bence. ayrıca kart üzerinde bahsi gecen entegreler var ise bak bakalım osilatör yokmu. kesin vardır cunku dahili osilatörü yok 877 nin.

spooner

ustam kart green galaxy 2 diye bir kart içinde 16f877+24c256 var bacaklarından normal sokete lehim yaptım programmer ile kodu attım içine ama çalıştıramadım kartı bir sokete oturttum bacaklarında kablo ile çıktım yazdığım kodda da rb7 bacağından bir ledi yak söndür dedim ama enegre tabi çalışmadı osc olmadığı için sorunum bu anlamadım ama dışarıdan olmadı rc osilatör yapacam deneyecem

digi_micro

Elindeki kart Silver kart.  O karta senin haberleşeceğin devren ile kendi içindeki eeproma yazıp okuyabilecek bir program yazmalısın  aşağıdaki linkte Fikret san ustanın yaptığı smartCard lock projesini incelemende fayda var
http://www.home.no/fsan/projects/index.htm

kolay gelsin

zamzam23

kartı buldum internetten. bu pic tabiki calısmaz.ne osc var ne besleme ne bişi. boyle bısı yenı goruyorum suandan itibaren yazdıklarım tahmın sadece. bence bu kartı programlayan ayrı bi soketli devre var (bu devre kayıp ve sen boyle bısı yapmak ıstıyorsun)ve kartı yuvaya sokunca osc besleme hepsi yerine oturuyor pic calısıyor. ayrıca sen dısardan pici calıstırmak nıyetındesın. rahat calısır. bagla beslemelerını oscsını. koy 22pF ları calıssın.