Motorun Besleme Voltajına Etkisi Sorunu

Başlatan Tagli, 28 Eylül 2010, 21:37:00

Tagli

Daha önce dikkatimi çekmemişti ama farkettim ki L298 veya L293 ile bir step motora enerji verdiğimde devredeki 5 V olması gereken voltaj 5.30 V civarına çıkıyor. Step motoru deneme amaçlı olarak bağladım, adım atma söz konusu değil sadece bobinlerden birine enerji gidiyor. Besleme 12 volt. 5 voltu ise hem 7805 hem de LM2574 ile elde etmeyi denedim, sonuç aynı. 7805 ile beslerken normalde olması gereken kapasitörleri çıkardığımda voltaj 4.80 civarına düşüyor. Ve işin ilginci, beslemeyi LM2574 ile yaparken, denemek için aynı devreye 7805 de koydum, çıkışını boş bıraktığım halde burada da yüksek voltaj okuyorum.

Sorunun sebebi ne olabilir? Ve nasıl çözebilirim? Zener diyot iş görür mü 5 voltu korumak için?
Gökçe Tağlıoğlu

Tagli

Hata benden kaynaklanıyormuş. Ölçme yaparken multimetrenin siyah probunu bataryanın "-" ucuna iliştirmiştim. Devreye elektrik taşıyan timsahların kabloları bu iş için biraz ince olduklarından çekilen akımın artmasıyla birlikte voltaj düşümüne sebep oluyormuş. Bunu, kırmızı probla devredeki toprağı ölçüp 0.25 volt gördüğümde farkettim. Siyah probu da bataryadan söküp devredeki toprak noktalarından birine değdirdiğimde olması gerektiği gibi 4.96 volt okudum. Daha önceki mesajımda yazmamıştım ama chopper'lı denememde referans voltajını arttırdıkça okuduğum voltajın 5.4 volta kadar çıkması şimdi mantıklı gelmeye başladı. Sonuçta yüksek akımda, timsah üzerindeki gerilim de artıyor.
Gökçe Tağlıoğlu