müzik kutusu--önemli--gönül meselesi:)

Başlatan eemre.09, 02 Ekim 2010, 14:52:27

eemre.09

Merhaba arkadaşlar,
Ben bi arkadaşım için müzik kutusu almak istiyordum, fakat özel olmasını istiyordum böyle olduğu için aradığımı bulamadım.şimdide kendim yapmaya karar verdim. benim kendi el emeğimle yaptığım bi müzik kutusu daha özel olur diye düşünüyordum. fakat şu andan bi problemim var ve yaklaşık 2 haftam kaldım bitirmek için çünkü doğum dününde hediye etmek istiyorum. neyse sorunum şu ki müzik kutusunda çalacak müziği nasl çaldıracağımı bilmiyorum. eeproma yakalşık müziği nasıl kaydederim kaydedersem ne kadar uzunlukta bişey kaydederim harici eeprom lar en fazla kaç kb alır? yada eepromdan başka bi alternatifim varmı? örneğin ses kayıt entegresi gibi. bunu pic le yapmak istiyorum ve ccs c biliorm. acele yardım ederseniz sevinirim. bu benim için çok önemli...

stlg

Su an piyasada fiyatları cok uygun mp3 calarlar var ,bunları muzik kutusunun herhangi bir yerine saklayabilirsin, play tusunada bir switch takarsın, hemde diger (eeprom,isd serisi) gibi kapasite sorununda kalmaz ALLAH mutlulugunuzu daim etsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

eemre.09

amin cok sağolun. ama ben zamanımın el verdiği kadarıyla baştan sona kendim yapmak istiyorum. son çare olarak söylediğinizi düşünüyorum. bişeyler buluyorum ama arkadaşlar sizde bu konuda bildiklerinizi benimlepaylaşırmısınız?

subram

ses kayıtı için pic yerine ses kayıt entegreleri kullan. ilk iş olarak bunları bir araştır derim. pice falan girme bence...
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

t2

Hazır bir müzik kutusu alıp içini sök, kend,i yapacağın  kişisel kutuya tak.  Piyasada ses kayıt özelliği de olan çeşitli oyuncaklar var. Hatta sevgililer günü için  ses kaydı yapılan ve bunu dinleten  gül vardı.

::)
Alıntı YapÜrün Kaliteli bir ürün değildir
en azından yapma bir gül sahibi olacaksınız
Sevgilinizin yüzünü güldürmeye yetecek şirinlikte :)

Ses kalitesi çok iyi olmasada 3 saniyelik ses kayıt yapıp
Sevgilinize hediye edebilirsiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/SEVGILILER-GUNUNE-OZEL-SES-KAYDEDEN-GUL_W0QQidZZ16638606

bunun ses kayıt mekanizmasını söküp kaliteli altın kaplamalı müzik kutusu içine takabilirsin

eemre.09

çok sağolun ama hazır en son ihtimal olarak düşünüyorum. ses kayıt entegrelerini inceliyorum şu sıralar, sonuçta pic de kullancam için deki oyuncağı döndürmek led yakmak yada kutu açıldığında başlaması gibi ama sorunum şu anda sadece ses onuda halledersem inş basarım devreyi.. arkadaşlar biraz daha yardımcı olursanız sevinirim..
kolay gelsin.

FullMetal

MP3 codec entegreleri kullanarak PIC li basit mp3 çalar yapabilirsin. internette benzer projeler var.

adoka

Farklı bisiy denemek istersen piyasada satılan müzik kutularından farklı müzik calanlarından bir kactane alıp icindeki muzik calan kısmı (uzerinde tambur ve ince teller olan kısım) cıkartıp bunu her biri icin bir dc motora bagla (tabii disli yardımıyla motorun torkunu arttırman gerekebilir)sonra da her motor icin bir buton/swich ekle hangi butona basarsa ona baglı motor dolayısı ile muzik clacaktır ustelik surekli kurmaya falan gerek kalmadan ;D saygılar...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

t2

Piyasada böyle mekanik müzik kutusu var mı ki? Bence antikacıda bulunabilir.

Nacizane tavsiyem, kutuyla filan uğraşmayın. burada teknik maharet sergilemeniz duygusal açıdan pek işe yaramaz. yarasa da çok az bir etkisi olur.  işin özünü kaçırmayın.

adoka

Olmaz mı cogu dedigim sekilde hatta elimde parcalanmıs hali vardı ama cop oldu olsaydı resmini ceker gonderirdim..
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: adoka - 04 Ekim 2010, 22:40:56
Olmaz mı cogu dedigim sekilde hatta elimde parcalanmıs hali vardı ama cop oldu olsaydı resmini ceker gonderirdim..

ben bir lisedeyken sevdigim bir kiz icin havada yazi yazma olayini yapmisdim ve onun ismini yazmisdim :)

ama t2 üstad hakli teknik maharet sergilemek pek ise yaramaz yaramiyorda :D ama yinede madem heves ettiniz bol sanslar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

t2

Ben de kutusuz müzik yapmıştım. köpükler ve jelatinli birtakım süslü ambalaj içerisinde müzik çalan düzenek vardı. Posta ile yollaldım. fakat postanedekiler merakından olsa gerek paketi teslim etmeden önce dışarıdan kurcalamışlar kendi kendine çalmaya başlamış. Sonra telefon edip gelin alın pakedinizi demişler. 

BU CİHAZIN KONUYA PEK KATKISI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM. OLMASA DA OLURDU.

eemre.09

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/6.htm

arkadaşlar ben bunları buldum.umarım işimi görür..

http://murbay.50webs.com/dosyalar.htm

isd2560 entegresinin kütüphane dosyalarını da bu link den indirdim ilgilenen arkadaşlara duyurulur...

ama hala yardımcı olabilirsiniz hala fikirlere açığım.içindeki dönen oyuncağı da servo ile sürmeyi düşünüyorum.her türlü tavsiyeye açığım:)