Usb portundan 5 volt kullanımı hakkında

Başlatan mcn, 12 Ekim 2010, 16:07:31

mcn

Pic li bir devre yapıyorum,üzerinde 16f84 ve max 232 var,bu devreyi beslemek için USB portunu kullanmayı düşünüyorum.
Daha önce böyle USB den 5 v kullanarak bir uygulama yapmadığım için biraz korkuyorum.Bilgisayarın anakartına vs zarar vermesinden.

Şimdi direk Usb kablodan gelen 5 voltu devreme bağlayabilir miyim,bir sorun olur mu?
Ya da koruma amaçlı neler yapabilirim?Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.
www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

OG

500mA i geçmemeniz gerekir. Anakart sınırlıyor diyenler de var ama güven olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Burak B

Anakart üzerindeki bir USB portundan çekilebilecek Max akım 500mA'dır. Eğer usb cihazınız usb hub üzerinden elektrik alacaksa bu akım Max 500mA/4=125mA olacaktır. Bu kriterler göz önüne alınarak kullandığın sürece bir sıkıntı çıkmayacaktır. Birde ESD olayına dikkat edersin.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mcn

zamzam23

electricity and electrostatic discharge
bunu kastetmiş olabilir

mcn

zamzam23

adından ne oldugu anlasılıyr ama acıklama istersen burda var. bu olay olmasın diye devreyle ugrasırken dıkkat edicen hepsi bu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electrostatic_discharge

Burak B

Alıntı Yap
electricity and electrostatic discharge
bunu kastetmiş olabilir

Aynen bunu kastettim. :)
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

mcn

Tagli

Benim aklımda 100 mA'in üstü için izin gerekiyor diye kalmış. Normalde bir USB cihaz bilgisayara bağlandığında talep ettiği akımı bilgisayara bildirir. Bilgisayar 100 mA üstündeki bir akım talebini geri çevirebilir. Ama yanlış hatırlıyor olabilirim.
Gökçe Tağlıoğlu

erhanzeynel

Alıntı yapılan: Tagli - 12 Ekim 2010, 19:52:36
Benim aklımda 100 mA'in üstü için izin gerekiyor diye kalmış. Normalde bir USB cihaz bilgisayara bağlandığında talep ettiği akımı bilgisayara bildirir. Bilgisayar 100 mA üstündeki bir akım talebini geri çevirebilir. Ama yanlış hatırlıyor olabilirim.

özellikle de laptoplar ve netbooklar.

elektronik

Birkeresinde elektrikler kesilmişti  modemim 5 volt ile çalıştığı için voltajını leptopun usb portundan almıştım herhangi bir sorun olmadı.

mcn

bir adet 16f84,bir adet max232 beslicem usb den,100 mA i geçmez sanırım  ;)