C#&PicAlgılama

Başlatan SoftwareDeveloper, 14 Ekim 2010, 21:08:45

SoftwareDeveloper

Arkadaslar Mrb,
Bilgisayar muh ogrencisi olarak aldıgımız bu projede duz bir zemin uzerindeki birden fazla maddenin(ortalama cep telefonu buyuklugunde)
var veya yok seklinde algılayıp bilgisayar ortamında c# gibi platformda gorsel olarak arayuzle gostermemiz gerekiyor,

Ancak bunun icin gerekli elektronik bilgimiz yok,Konustugumuz kisiler bir infrared sensor yardımıyla maddeyi algılayıp gerekli bilgiyi pic yardımıyla bilgisayara aktaracabilecegimizı solediler.Acaba bu yol dogru bir yol mu, veya baska daha basit bir yol varmı?

Aklımızdaki sorular diger sorular, Acaba bu veriler alınıp c# ortamına aktarılabilir mi,bu is icin pic kullanılabilir mi, baska yontemler varmı, pic programlanması nasıl yapabiliriz,

Kısacası dıs ortamdaki biz o var veya yok seklinde ki bilgiyi c# ortamına aktarmak icin nasıl bir yol izlemeliyiz,

Vereceginiz cevaplar icin simdiden cok cok tesekkurler.

muhittin_kaplan

Pic ile Seri İletişim yoluyla yada USB iletişimi ile PC ye bilgi gönderilip alınabilinir. bu pic le yapacağınız bir devre pic e atacağınız bir yazılımla sensörlerden gelen bilgileri gönderebilirsiniz.CNY70 diye bir sensör var hiç kullanmadım ama IR sensör ve önene bir materyal geldiğinde çıkış veriyor. bunu araştırınız

Tagli

Söz konusu ortamı hangi açıdan inceleyeceksiniz? Yani tepeden mi bakacaksınız, ortamda hareket edecek bir araç ile mi veri toplayacaksınız yoksa başka bir yöntemle mi?

Soruna yaklaşım belirlendikten sonra C# ve PIC kullanılarak bu iş yapılabilir. Cihazınız bilgisayara doğrudan bağlı olarak çalışabileceği gibi, bilgisayarı sadece son aşamada veriyi işleyip görsel olarak sunmak için de kullanabilirsiniz.
Gökçe Tağlıoğlu

SoftwareDeveloper

2 nize de çok teşekkür ederim. Söylediğiniz sensörü hemen araştırmaya başlıycam. Aslında hareket eden araçlar ile bir ilgimiz yok. Bizim başlıca ilgilendiğimiz konu birden fazla sabit cismin orda olup olmadığını anlayabilmek ve bunu c# veya java
ile güzel bir arayüz yardımıyla kullanıcılara gösterebilmek. Sizce bu işi pic16f874 ile yapabilirmiyiz ?

Tagli

Kısa mesafede çalışacaksanız (2 metre gibi) SHARP'ın analog çıkışlı kızılötesi sensörleri uzaklık ölçümü konusunda işinizi görecektir. Daha uzak mesafeler için sonar sensörler düşünülebilir ama bildiğim kadarıyla bunlar çok hassas değil, yani mesafe konusunda hassaslar ama görüş açılarının geniş olması sebebiyle cismin tam yerinin belirlenmesi konusunda zayıflar. Sabit bir noktadan tarama yapacağınızı düşünürsek sensörün farklı yerleri görebilmesi için 2 eksenli bir hareket mekanizmasına da ihtiyaç olacaktır. Bu arada, sensörün taranacak alanın üstünde sabit bir noktada olduğunu varsayıyorum. Bu tarama düzeneğini step motorlar ile yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Teoride, taranacak alana tepeden bakan sabit bir noktadan alana belli bir açıyla bakıldığında (ki hareket düzeneğini siz kontrol edeceğiniz için bu açıyı da bileceksiniz) ölçülmesi gereken uzaklık değeri bellidir. Ölçülen değerlerin beklenenden (hesaplanandan) farklı olması orada bir cisim olduğunu gösterir. Ancak uygulamada kızılötesi sensörlerin bir yüzeye açılı bakarken yansıma sorunu yaşamaları ve hatalı değerler vermesi muhtemel. Bu durum işinizi zorlaştıracaktır.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

aslında Tagli hocam mekanizmayı tan olarak anlamadan afaki konuşuyoruz.
ölçüm mesafesi ne kadar ?
ürünler/cihazlar dağınık mı yoksa belli bir düzendemi ?
Ölçüm Hızı Ne kadar olacak ?
gibi bir sürü soru var  cevaplanması gereken.

PROTECH_

Yazının tamamını okumama fırsatım olmadı ama
kamera ile bu işi halledebilirsin görüntü işleme yapıp istediğin boyutları aşşağı yukarı tespit edebilirsin
kolay gelsin
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

SpeedyX

Bizde benzer bir ödevi usb webcam ile yapmıştık, ek donanıma pek gerek yok. Düz zeminin özelliklerini doğru tanımlayabilirseniz diğer cisimlerin varlığını belirlemek çok kolay.

edit:
Protech benden önce davranmış.

SoftwareDeveloper

ölçum mesafesi 10 cm, yani bi cep telefonu buyuklugunde cismi düz bir zeminde algılayacak,
aygıtlar sabit duzenli olarak ozel ayrılms yerlerinde olacak, 10 sn de bir cismin orda olup olmadıgına dair veri almayı planlıyoruz,ve 15 birbiririnden bagımsız sensorden aynı anda veri olmayı planlıyoruz.

mesela lazer le yapıldığını varsayarsak.

-----lazer1a----
cisim
-----lazer1b----
-----lazer2a----
cisim
-----lazer2b----

Yani bir otoparkın ceplerine girmiş arabaları algılamaya çalışıyormuşuz gibi düşünebiliriz. Sadece boyutları ufak olcak cisimlerin.Yardım eden herkese çok teşekkür ederim.

muhittin_kaplan

Buraya Kadar Tamam, Bu Cihazlar/Ürünler bir yürüyen bant üzerinde mi olacak ?
her cebin aralığı eşit mi ?

SoftwareDeveloper

Cisimler hepsi sabit ve her cebin aralıgı esit.

muhittin_kaplan

o zaman sharp ın sensörleri işinizi görür.
ilk adım olarak her bölümün başlangıcına MCU yu tetikleyecek bir sistem (mekanik yada optik) kurulması ve tetiklendikten sonra, sensörden gelen bilgiyi okuması için gerekli olan kodları yazmanız gerekir. eğer o tetikleme esnasında yada zaman aralığında (bölüm başlangıcına koyulacak pointle başlatılan timer) herhangi bir nesne olup olmadığını kontrolü yapılıp saydırılacak.

rakkoc

IR sensor ile yapilabilir evet. cny70 ile de yapilabilir ztn kendisi bir IR led ve fototransistor den olusan kit diye biliriz en basit olarak.ben de ozel bir sirkette yazilim uzmani olarak calismatakyim c# ile normal bir web cam ile goruntu isleyerek bu islem yapilabilir evet ama hocan bunu kabul edermi bilmiyorum. eger kabul ederse o konudada yardimci olabilirim.

elektronik sitesindeyiz elektronik kismina doneyim. basit bir sekilde kumandalarda kullanilan IR alici verici gibi dusune bilirsin yapiyi. PIC C ile de gayet hizli yazilimi gelistire bilirsin. daha onceden PIC ile calismisligin varmi bilmiyorum. asagidaki linkte cny 70 optik sensorun kullanimi ile ilgili bir projemde bilgi toplamistim. isine yaraya bilir asagidaki linkte bakabilirisin
http://www.rakkoc.com/files/cardCounter/cyn70/