5v - 2v'a en verimli geçiş

Başlatan satilla, 16 Ekim 2010, 07:50:40

satilla

5v dcyi en verimli şekilde 2 v dc'ye en verimli nasıl düşürürüm?
asıl beklentim formüller ve püf noktaları

X-Fi

dijital bit dönüşümünden mi söz ediyorsunuz yoksa 2V regulasyonlu besleme mi istiyorsunuz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

satilla

satilla

1 A dolaylarında ancak

her sistem için 1 A tasarımı yapmak anlamsız olur
örn 500 ma veya 1.5 a olsa ne gibi değişiklik olur bunlarıda açıklarsanız sevirim

amacım gerektiginde sormak değil öğrenip halletmek işleri

X-Fi

lm317 5V dan 2V a düşürmede kullanılabilir. Daha hassas bir regulasyon istiyorsanız step-down lm2576-adj ile 2V ayarlayarakda kullanabilirsiniz.

beslemelerin çalışmasında akım sınırları önemlidir sınırın altında olduktan sonra istediğiniz akımı çekersiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

ferdem

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 16 Ekim 2010, 07:50:40
5v dcyi en verimli şekilde 2 v dc'ye en verimli nasıl düşürürüm?
En verimli bir "buck converter" ile. Şimdi bu "buck converter" ı tasarlayabilirsiniz veya satın alabilirsiniz. 500 mA e kadar çıkış verdiğini bildiğim bir SMPS entegresi uc3525 değerlendirilebilir. DC bir değeri başka bir DC değere çevirmenin günümüzde kullanılan en verimli yolu anahtarlama üzerine kurulu yöntemlerdir (SMPS: buck, boost, buck-boost converter lar veya Türkçe'de DC-DC kıyıcılar olarak bilinir)

Kendi DC-DC kıyıcımızı nasıl tasarlarız? Benim de yapmak isteiğim bir şey. Olayın parçalarından bir tanesi: Farklı yüklerde çıkış gerilimini sabit tutabilmek için farklı "duty cycle" gerekir, bu kontrolün kapalı bir çevrimle sağlanması gerekir. Bu çevrimde kontrolcünüz ADC li bir mikrodenetleyici de olabilir veya analog kontrol yapılabilir. Güzel konular bunlar, PSpice da denemeler yapılabilir, tasarımcısına elinin altında bir osiloskop gerekir... İyi çalışmalar.

satilla

hocam konuyu izah eden bir kaynak varsa özellikle türkçe daha iyi olur sonuçta siz 1.25 a bir devre tasarlayıp verdiniz ama hazıra ağ dayanmaz nereye kadar soracagım
araştırdım baya ama türkçe kaynakyok diyebilirim olanda çok ileir seviyede anlatılmış bi üni hocasının makalesi vs...

satilla

eleman değerleri neye göre seçiliyor 555 in frekensı, pasif elemanların değeri vs ?

ayrıca genel sisteme mantıgı nedir?

anlıyacagınız konuyu sindirerek gerektiginde kendim tasarlamak istiyorum

CLR

Alıntı yapılan: FxDev - 16 Ekim 2010, 16:00:24
Güç elektroniğinin en zevkli konuları bunlar bence. Onun için seviyorum güç elektroniğini..
Buck2ın basit bir hesabı var. Doluluk oranı D=Vo/Vin

L ve C'ler sistemin olmazsa olmazları ve değerleri ripple değerlerini etkiliyor sadece.
Benim sistemimde L=30u, C=160u idi.

Sonuçlar bu şekilde. Daha verimli olmasını istiyorsanız flyback öneririm ama aşağıdaki devre bir transistör bir 555 entegresi ile rahatça kurulup 1.25A çıkış akımı alınabilir.

Devremiz bu:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Çıkan dalga şeklimiz ise:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Merhaba,

@FxDev
Bu devre teoride çalışır, pratikte çekilen akıma göre voltaj yukarı veya aşağı kayacaktır. Bunu önlemek için çıkıştan pwm'e geribesleme yapılmalı yani duty cycle değiştirilmeli aksi halde voltaj çok gezer ve regülasyon yapmaz.

@sinansinan09
LM2575-adj veya LM317 işini görür veya mc34063 ilede yapabilirsin ama 1amper gerçekten çekeceksen, çıkış transistörünü güçlendirmelisin, BDX serisi darlington transtör ile bunu yapabilirsin. Buck/boost dc-dc konvertör öğrenmek istiyorsan, mc34063'ü incele, hem ucuz bir IC hemde çok değişik voltaj ve akım çıkışı alabilirsin. Datasheette gerekli hesaplama bilgileri var.

Knowledge and Experience are Power