Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

porta4 sorunu

Başlatan yucelcem, 26 Ekim 2010, 19:13:22

yucelcem

devrem 13 tane ledi sonsuz döngüde sırayla yakıp söndüren devre, yaptığım devrenin porta.4ünnden çıkış gelmedi, sonra araştırdım open drain falanmış, ama çok az akım gelebiliyor bunu ledden gözlemleyebildim, sonra bc 337 bağladım baz ayağına porta.4ün çıkışını kolektöre 1k direnç bağlayarak 5v, emiterede ledin +sını koydum, sorun çözülmedi, yardımlarınızı bekliyorum.

justice_for_all

hangi entegreyi kullaniyosunuz peki...

arkadasim oyle yapmak yerine soyle yap ra4 pinini transistorun beyzine bagla + voltaji direncle ledin anoduna bagla transistorun kollektorunu ledin katoduna bagla emiteride saseye bagla bide oyle dene...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yucelcem

entegre 16f84a buarada neden söyleme ihtiyacı hissetmediysem. =)

şimdi deniyorum önerinizi

yucelcem

işe yaramadı kardeş led yanık şekilde sabit kaldı

justice_for_all

led yanikmi kaldi demekki artik pinin cikis veriyo ama bu kezde sonmuyomu...

rica etsem programini yuklermisin orda belki programin hatalidir...

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

papylon

Eğer resimdeki gibi bir bağlantı yaptıysan ve programında bir hata yoksa çalışmaması için bir sebep yok.

papylon

Maksadın sadece Led yakmaksa yazılım mantığını da terse çevirerek, aşağıdaki gibi transistor kullanmadan bütün ledlerin ortak uçlarını +Vcc'ye vererek, Ledlerini Negatif olarak sürebilirsin.

kudretuzuner

Merhaba
RA4'ü bu şekilde kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.
http://www.4shared.com/file/1_JzwVSV/yucelcem.html
Amatör

yucelcem

şekillerle çizerek anlatmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum, bağlantıyı kudretuzunerin verdiği gibi yaptım (buarada 628 değil 84a kullanıyorum), porta4 teki ledin +sını kaynağa, eksisini araya 470 ohm koyarak pice bağladım (hepsinde 470 var)

yanması gereken yerde yanıyor ama parlaklığı az sanki..

justice_for_all

baska led takip denedinizmi pin ya 5 volt verir yada 0 volt ok yani az yanma led yada direncten olabilir...

yucelcem

defalarca kontrol ettim babylon arkadaşın bağlamasından tek farkı 470 ohm olması

M_B

Merhaba
RA4 ucu diğerlerinden farklıdır ve bu uç açık kollektör özelliği gösterir, bu nedenle çıkış olarak kullanıldığında, 10 K lık bir direnç le + 5 V a bağlanarak kullanılmalıdır.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

yucelcem

elimde 10k olmadığından 2 tane 4.7k direnci seri bağlayarak denedim led yanık kaldı, 10k aldıktan sonra birdaha deniycem bunu

JKramer

Alıntı yapılan: yucelcem - 26 Ekim 2010, 22:43:47
şekillerle çizerek anlatmaya çalıştığınız için teşekkür ediyorum, bağlantıyı kudretuzunerin verdiği gibi yaptım (buarada 628 değil 84a kullanıyorum), porta4 teki ledin +sını kaynağa, eksisini araya 470 ohm koyarak pice bağladım (hepsinde 470 var)

yanması gereken yerde yanıyor ama parlaklığı az sanki..
Yanması gereken yerde yanıyorsa parlaklığı arttırmak için direnç değerini değiştirmelisiniz. Kırmızı led kullanıyorsanız, üzerinde yaklaık 2 V gerilim düşümü olur. Bu durumda:

I=(5-2)/470=6.4 mA

Daha parlak yanması için, mesela 20 mA için direnç değerini hesaplarsak:

R= (5-2)/0.02=150 R

olur.

subram

bunu dene çalışması lazım bu devrenin
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz