Yüksek akımlı DC Motor Kontrolü

Başlatan sensorless, 26 Ekim 2010, 19:26:08

sensorless

Merhabalar,
40V Gerilimde 3Amper çeken bir redüktörlü motoru kontrol etmek istiyorum. Yaklaşık bir haftadır bilgi topladım. Artik devre kurmanın zamanı geldi:)
Sizlerden fikir almak istedim..
Motorun sıkışmasını şönt direnç üzerindeki gerilimden anlayıp, buna göre motorun sıkışmasından dolayı çekeceği fazla akımdan kurtulacağım. Fakat yine de ne olur neolmaz, ve kalkış akımınıda kaldırabilecek bir motor sürücüsü yapmak istiyorum. Motorun datasheetinde kalkış gerilimi için 28Amper yazıyor, normal şartlarda ise 3Amper çektiği yazıyor. Araştırdığım kadarıyla L298 veya IRFZ44 gibi fetler ile HBridge kurmak gibi iki yol buldum.
Altta şemasıda var, burada bir transistör ile kısa devre olma olayıda engellenmiş, benim motorum çok hızlı hareket etmeyeceği için anlık kısa devreler olacağınıda sanmıyorum.

Birde 27V lik transformatörüm var, bunuda DCye çevirmek lazım. 10Amperlik köprü diyot ve 5mF ile DC ye çevirmeyi düşünüyorum ama verimi hakkında bir fikrim yok. Zaten 27V ac yi kondansatörle düzeltince gerilimi yükseliyor, 30V üzeri kalsa yeterli..

Fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

justice_for_all

peki hangi denetleyiciyle yapmayi dusunuyosunuz...ayrica h koprusundeki ters diyotlari ve kapasitorleri eklemeyi unutmayin..

motoru sabit hizlami dondurmeyi dusunuyosunuz...Eger hizini kontrol etmeyi dusunuyosaniz mosfetlerin herbirinden ayri pin alarak denetleyiciye vermenizi tavsiye ediyorum...

eger denetleyici olarak pic kullanacaksaniz pic16684 veya 16f716 da oldugu gibi eccp modulu  bulunan picleri tercih etmenizi tavsiye ederim...

Iyi calismalar...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

Yanıtınız için teşekkür ederim..
-H köprüsündeki 4 tane ters diyotu biliyorum, p channel dakiler +gerilime, n chdekiler gnd'ye bağlanacak. Fakat diyotların hızları hakkında bir fikrim yok, herhangi 10amperlik diyod olurmu?

-Fakat kapasitelerden hiç haberim yok, biraz bahsedebilirmisiniz?

-Bu devre 12V için, ben ise 30V civarında çalıştıracağım. R1 ve R2nin değerlerini değiştirmek yetermi acaba?

-877 ile kullanacağım zaten hız kontrolüne ihtiyacim yok, çok bir sorun çıkacağını sanmıyorum.

İyi çalışmalar...
Ahmed

justice_for_all

-diyotlar shotky olmasi gerekiyo yani hizli calisan diyotlar tabi kullanacagin akim ve gerilime uygun olmasi gerekiyor..

-kondansatorleri koymasanda olur ama benim gorduklerimin hepsinde kondansator vardi...

-direnc degerlerini degistirmene gerek yok ama mosfet driverlar var onlardan kullanman gerekiyor..arastirabilirsin microchipin var    TC428 di yalnis hatirlamiyorsam...

-eger hiz kontrolu yapmicaksan yani pwmle bi isin yoksa devreyi oyle kullanabilirsin( tani diyotlarida ekleyerek)...

-ne icin kullanicaksin motoru ayrica proje odevin filan mi??

bu linkte ornek kullanimi mevcut bakmak istersen  http://img183.imageshack.us/i/adszab.jpg/

Iyi Calismalar...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

sensorless

-Kondansatörler ne mertebede oluyor? Hesabı falan neye göre yapılıyor acaba?
-Mosfet driver'in ne olduğunu bilmiyorum, fakat araştırırken şuna rastladim; mosfetler empedansı ve direnci birbirine karıştırılmamalı, yani yüksek frekansta mosfeti sürmek basit bir işlem değilken, düşün frekanslarda mosfet kolay kullanılabilir. Bende en azından şimdilik pwm ile sürmeyeceğim için sorun teşkil etmez sanırım.

-Güç kaynağı olarak ne önerirsiniz? Elimdeki trafoyu basit bir köprü ve kondansatör ile  değerlendirebilir miyim? Yoksa bu devirde SMPS şartmı:)

-Elektronik müh öğrencisiyim, gerçeklerin derslerde öğretildiği kadar basit ve sorunsuz olmadığını farkettim diyelim:) Kendi çapımda kendimi geliştimek ve ileriye dönük tecrübe kazanmak için bu işlerle uğraşmaya başladım. Daha önce hep yazılım konusunda çalıştım ve donanim kısmımın gördüğünüz üzere zayıf olduğu için artık donanimlada ilgilenmek istiyorum.

justice_for_all

trafo yeter kopru diyor ve kondansatorde bagladin mi olur ama trafon buyukmu yani 3 amper verebilecekmi...

pic icin 7805 eklemeyide unutma +5 v icin...

kondansatorun hesabi yok bypass icin kullaniliyo sanirim kondansatorler 0.1uf kullansan yeter.

mosfet driverlar genellikle pici korumak icin resime baktiysan ordaki ucgenler mosfet driver ...

yazilim kadar donanimda onemli iyice ogrenmeni tavsiye ederim...

peki illa mosfetlerle yapmak sartmi dc motor suruculerle yapsan daha kolay olur yeni basliyosan boyle seylere...

cetinkaya

@sensorless in verdigi semadaki direnc R5 sönt direnc mi oluyor ?

justice_for_all

sont direnc koymamis sanirim cunku motordan akan akimi olcmek icin alttaki N tipi mosfetlerle sase arasina direnc naglamak gerekir...

ayrica direncin degeri cok kucuk olmasi gerekir hatta 1 ohmun altinda olmasi gerekir...

sensorless

@ rck8942
Şönt direnç orada yok şuan.

Tabiki DC motor sürücülerlede yapabilirim. Üniye ilk başladığımda l293'ü kullanmıştım, şuan elimde l298 var, fakat her bir kanalından 2Amper çekilebiliyor. Aslında aklımda bir çılgınlık yok değil:) Şu şekilde; iki kanalın girişlerini ve çıkışlarını birbirine bağlayark sürmek gibi:) Ama ne kadar doğru birşey olur bilmiyorum..
Alternatif devre verebilirmisiniz 30V@5A için?

muat

Alıntı yapılan: sensorless - 26 Ekim 2010, 22:38:01
@ rck8942
Üniye ilk başladığımda l293'ü kullanmıştım, şuan elimde l298 var, fakat her bir kanalından 2Amper çekilebiliyor. Aslında aklımda bir çılgınlık yok değil:) Şu şekilde; iki kanalın girişlerini ve çıkışlarını birbirine bağlayark sürmek gibi:) Ama ne kadar doğru birşey olur bilmiyorum..

Böyle birşey yapılabiliyor. Hatta L298in datasheetinde de bahsedilmiş bundan. Şöyle ki:
[IMG]http://img827.imageshack.us/img827/9498/l298.png[/img]

sensorless

@muat teşekkür ederim,
İki adet l298 ile 8 amperlik bir sistem kurulabilir sanırım..
Motorun harekete geçme akımı olarak 28A @ 40V belirtilmiş. Bu değere nekadar takılmalıyım:)
http://img408.imageshack.us/i/motoryf.jpg

justice_for_all

senin gereksinimlerin buyuk oldugu icin yine en hesaplisi mosfet olur haklisin...

stlg

Bence p kanal mosfetlerin yerine role koy, alttaki n kanal mosfetler ilede yonu ve hızı ayarlayabilirsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sensorless

İki tane l298 baglamayi dusunuyorum ilk olarak. Eger onlar yetmesse roleyi denerim. Fakat h koprusunde bazi yasakli durumlar var. Yanlislikla bile onlari verip fetleri yakma riskini ortadan kaldirmak icin karno diagrami ile ufak bir logic devre tasarladim fakat simdilk l298 sikkini denemek istiyorum.

Ac yi dogrulturken kopru cikisindaki kondansatorun buyuklugunu nasil hesaplayabilirim. Normalde 3000 6000 uf kullaniliyo ama nasil karar verebilirim hangisi 5Alik motoru kAldirabilir.

picmanya

Alıntı yapılan: stlg - 27 Ekim 2010, 19:55:02
Bence p kanal mosfetlerin yerine role koy, alttaki n kanal mosfetler ilede yonu ve hızı ayarlayabilirsin

bu işi sağlamak için iki röle iki mosfet gereksiz tek röle ve tek n kanal mosfetlede bu işi olur.
hızlı yüksek amperli diyotlar bulunabiliyor.

mosfeti sürmek için ise motor akımı şönt direnç üzerinden ölçüleceğinden dolayı 7815 regüle ile bu iş sağlam ve rahat olur.hele birde şönt şase tarafa bağlıysa dahada iyi olur.bu durumda bir adet TLP250 optosundanda kullanmakda fayda var bahsedilen TCx serisi mosfet sürücüde kullanılabilir tabiki.bu şemada motor duruduğunda frende yaptırılabilir.

yalnız tek sorun motorun saniyede bir kaç seferden fazla yön değiştirmiyor olamsı gerekir.
kontaktör için bu rakam 10 sefer falan denir ama bence saniyede bir kaç seferi geçmemeli.