Yüksek akımlı DC Motor Kontrolü

Başlatan sensorless, 26 Ekim 2010, 19:26:08

teknikelektronikci

18f serisi olan bir kac picdede 6 kanal özel motor sürücü pwm i var ayrica encoder okuma ismini hatirlamyiorum ama mesajlarima bakin mesajlarimda yaziyor

edit:

pic18f2331 2431 4431
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

justice_for_all

Quadrature encoder i kastediyosun sanirim QEA ve QEB olarak iki encoder girisi destekliyor...Guzel entegrelermis BLDC yi ve 3 fazli motorlarida  surebiliyoruz 18fxx31 serisi ile...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

teknikelektronikci

aynen hatta proton destekliyor yani basic ile yazabiliyorsun
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

sensorless

Motorun ters emk'sini karşılayan diyotların hızlı olmasından başka neye bakmalıyız? Elimde yüksek Amperli diyot yok şuan, 1N4007 çok mu düşük gelir? 5-6A lık diyotlarda çok büyükler...

justice_for_all

zaten buyuk olmasi gerekiyo 5408 filan varsa ii olur arkadasim...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

teknikelektronikci

aslinda diod mosfetin icinde var cok iyi tasarimlarda dioda gerek yok ama bu calismada saglam diod koymakda fayda var

sensorless

Alıntı yapılan: justice_for_all - 06 Kasım 2010, 01:03:55
zaten buyuk olmasi gerekiyo 5408 filan varsa ii olur arkadasim...

Kadikoyde olacagimda bugun yazicioglunun alt katindan bunu bulmam mumkunmudur sizce?

justice_for_all

kadikoyde bulabilirsin ama karakoye gidersen kesin bulursun...

Kolay gelsin..

picmanya

6 amperlik diyotdan bahsedilmiş demekki motor nominal akımı en fazla 6 amper olacak.
bu akımda pcb tasarımı dar alanda  kalın ve geniş baskı devre yolları ile yapılırsa snubber devresinide ekstra hızlı ters bağlı diyotlarıda kullanmaya gerek yok.mosfet zaten bu diyotların en iyisine iç yapısında sahip.

sürücü devrede pic ile mosfetleri mosfet-igbt sürücü opto olan TLP250 ile ayırmakdan bahsedilmiş.
iyi bir seçim olmuş.o halde 4 adet mosfet için 4 tane bu optodan kullanılması gerekecek.

peki H köprüde üst mosfetler hala p kanalmı düşünülüyor.p kanalları nasıl bir kaynakla süreceksiniz sorabilirmiyim?

mümkünse mosfet sürücü devre şemasını buraya yükleyebilirmisiniz?

bende bir zamanlar üst mosfetleri p kanal kullanmak istemiştim ama zamanla bunları bir kaç kartdan sonra n kanala geçirdim.

H köprüde irf9540 p kanal için hala irf 640 n kanal mosfetlerin kullanılması gerektiği görüşümü koruyorum.
aralarında 100V. gibi bir voltaj farkı olduğu halde.

teknikelektronikci

http://rapidshare.com/files/429465090/motor.rar

ben referans olarak bizim firmada kullanilan motor sürücülerin semasi ile linkdeki pdf i aldim firmadaki semaalri kural geregi koymam yasak oldugu icin koyamyiorum isis de ise cizim var yakinda 3 fazli power kisminin pcb sinide insallah koyarim

edit:
isis deki mosfet ismine türüne bakmadan direk herhangi bir mos sectim  ben n kanal kullandim pdf deki gibi

sensorless

Merhaba arkadaşlar,
H Devresi için PCB hazırlıyorum, fakat nasıl bir heatsink kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Siz neler kullanıyorsunuz? Elinizde ölçüleri varsa çok sevinirim.
Sanırım sol taraftaki P ve N 'yi bir soğutucuya sağ tarftakini diğer soğutucuya bağlayabilirim.

teknikelektronikci

devreyi kac tarafli hazirlyiorsunuz ?

sensorless

2 tarafli hazirliyorum. Fr4 malzemeye olacak. Heat sinke ek olarak yuksek akimin gectigi yerlere yapilabilecek guclendirmeler ve yol kalinliklarinada ihtiyacim var.

Simdiden tesekur ederm iyi calismalar,
Ahmet

teknikelektronikci

merhaba 2 tarafli ise bir tavsiyem olacak mos larin ayaklarini yukariya dogru kivirin uclarindan mosu altdan monte edip direk heat sinke deliklerden montajlayin alt tarafda low voltage ve signal üst tarafda ise high voltage olabilir ben pcb mi su an böyle hazirlyiorum bu bahsettigim montaj yönteminide birn yerden görmüsdüm hosuma gitmisdi bu aksam bitirebilirsem koymaya calisacam kolay gelsin

sensorless

Sekildeki gibi bir sogutucuyla 4 tane mosfetin sogutmasini tek seferde halledebilirim. Fakat yalitkan ama cok iyi isi gecisi saglayan padlere ihtiyAcim var. Bir fikriniz varmi?