Otonom PIC temelli bir CNC Kontrolör Yapalım

Başlatan drRobutik, 28 Ekim 2010, 09:48:05

drRobutik

Uzun zamandır kafamı kurcalıyor, PIC temelli bir G-code yorumlayıcı ve CNC denetleyici yapsak, SD veya MMC kart ile g-code ' u taşınacak ve CNC kontrolere yerleştirilecek. Böyle bir çalışmaya başlamış olanınız var mı. Yoksa bir tane de biz yapalım.
Dr Süleyman CANAN namı diğer drRobutik Elektronik Mühendisi

computerboy

ben yatmıştım ama ufak tefek yazılımsal problemler var onları beraber aşarsak size seve seve yardım ederim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,29109.msg199424.html#msg199424

drRobutik

Güzel bi rbaşlangıç yapmışsın computerboy, G kodları yorumlayan kısımları gördüm ancak lineer ve dairesel interpolasyon kısımları yok sanırım. Program C de olursa daha iyi olur sanki. Sen kodları inceleyeceğim .

computerboy

evet oradaki kodlar eksik arşivimi incelersem belki bulurum benim sorunum pc veri gönderdikten sonra pic verileri yorumluyor ve döngü içinde motoroları sürüyordu ama bu esnada pc donuyor ve program işlemez hale geliyordu biraz üzerinde çalışılırsa halledilmeyecek bir mesele değil.

beraber bitirebiliriz sana şematiğinide yollarım. görüşmek üzere

iyildirim

Merhaba
Buna benzer bir şeyi PCB kazımak için ben de yapmıştım..

Benim çözümüm basitçe Gerber dosyasını PC'de işleyip NC kodlarını oluşturmak ve oluşan NC kodlarını PIC'e gönderip bir dsPIC üzerinde 3 eksenin kontrol edilmesi şeklinde idi. PC tarafında VB6 PIC tarafında da C ile yazıldı. PIC tarafında enterpolayon yapamıyor.  Çok da üzerine düşmedim. Çünkü PCB tasarlarken 0-45-90 derecelik yollar kullanıyorum. Ama bundan daire şeklinde bir pad'in kazınamadığı anlaşılmamalı. Bu tarafı PC hallediyor. Hızlı bir seri port kullanımı ve 2 satırlık bufferlama ile duraksız çalışabiliyor.

Dilerseniz edindiğim tecrübeleri paylaşabilirim...

Hoşçakalın

drRobutik

Selam,

Bu ara ben biraz sağdan soldan araştırma yaptım,
Uygulamaların ağırlıklı AVR temelli yapılmış olması ve açık kaynak kod. PIC le ilgili çok fazla bir şey yok.
Ben açık kaynak kodları toparladım ve biraz da teorik bilgi ile bir başlangıç yapacağım. Öncelikle uygulamanın koşacağı donanımı tasarlamakla başlayacağım. Yaptığım çalışmaları ilerleme kaydettikçe paylaşacağım.

hoşçakalın

computerboy

bilgisayar yazılım kısmını ben halledebilirim dxf dosyasını nc koda çevirip usb üzerinden motoroları süreriz.

mierdogan

Hortlamış gibi olacak ama bşlığı çn arkadaş hiç bilgisayar kısmına bulaşmadan usb bellek ile kontrol edilebilen bir sistem yapmak istemiş sanırım biraz sapmışmı konu?

gerçi açık kaynak kodlu böyle bir kontrolör yapılsa bilgisayardaki lisanslı programlarla hiç uğraşmaya gerek kalmaz ve tadından yenmez