analog dijital çevirme

Başlatan yucelcem, 01 Kasım 2010, 19:12:53

yucelcem

merhaba, 16f877a'da porte.0'a potansiyometre bağladım, portb'dende 2 haneli 7 segment sürüyorum.

programda okunan analog değeri al 8bitlik sayıya çevir 3e böl diyorum. 8 bitlik veri en fazla 255 olur ve mantıken 0 ile 100 arasında çıkması gerekir. potansiyometreyle oynadıkça sayılar 0 ile 100ün arasına çıkıyor, bunun nedeni ne olabilir?

yucelcem

sorunu buldum başka bir soru, pot yerine ldr bağladığımda neden analog sinyal değişmiyor?

justice_for_all

LDRye seri olarak bi direnc bagladin mi peki
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yucelcem

10k bağladım, sadece yüzde 1lik oynama yapıyor

justice_for_all

bide pot baklayarak denermisin potu minimum ve max kademeye alarak dene bide...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

yucelcem

olmadı, yine ldr'nin sapması ekranda en fazla %1

justice_for_all

o zaman ldryi tam kapatamiyosun acaba ,ldrnin direnci dusuk demekki...

yucelcem

şuanda isiste simüle ediyorum malesef gerçeğe dönüştüremiyorum çünkü edirnede ldr alacak 1 tane elektronikçi yok

justice_for_all

gercekte ldr varmi sende peki...

yucelcem

yok işte onu söylüyorum ya, bu haftasonu istanbula gidecem alıp denerim sonucu yazarım buraya

justice_for_all

ya ben proteusta denedim 10 k da fazla voltaj vermiyo ama 1k takinca yine baya yuksek gosteriyo...

yucelcem

ben kaç koyarsam koyayım maksimum %1 sapma yapıyor

justice_for_all

devre semasini koyabilirmisin yine

yucelcem

justice_for_all

Direnci 200K takarmisin o zaman oluyo ldrnin karanlik direnci cok yuksekmis ondan oluyo...