PİC İLE BÖYLE BİR KLAVYE YAPILABİLİR Mİ ?? IR KLAVYE

Başlatan KIRIKDR, 02 Kasım 2010, 15:11:59

KIRIKDR

Arkadaşlar nette gezinirken rastladım infrared klavye diye bir şey...Ne mantıkla çalışıyor bilmiyorum ama cok orjinal bir buluş olmuş..Sizinle de paylaşmak istedim..Picle acaba yapabilir miyiz diye de aklımdan gecmedi değil :)

Burak B

"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

Erol YILMAZ

Burak B

İşlem gücü daha yükse birşeyler lazım. DSP ve dahası. Lazer ile görüntü yansıtılıyor. IR sensor sürekli tarama yapıyor. IR filitreli bir kamera basılan tuşu algılayıp tanımlamak için kullanılıyor. Wiki' de yazan kısaca bu.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

serdararikan

bu olay bir image prosessing olayıdır.bu tür bir işlemin pic ile yapılacağını sanmam belki güçlü bir DSP ile yapılabilir.Bu prensip nintendo oyun konsollarında da kullanılmaktadır.bir kamera ve ir ışık kaynağı ile yaılıyor.sistemin en can alıcı noktası kameradaki görüntünün işlendiği yazılımdır.
tüm bu olayları gerçekleştirebilecek bir devre kurabilirseniz ki nintendo nun içinde bu var,o zaman klavye değil mouse bile yapabilirsiniz.
neden IR derseniz kameranın merceğinde bir IR filitre bulunur.böylece sadece IR ışığın yansımaları kamera tarafından algılanır.

muhittin_kaplan

Neden Yapılmazmış anlamadım.
Nintendo Wii Remote ile yapılmış akıllı tahta projesini bir araştırın ne kadar basit bir yapıya sahip olduğunu göreceksiniz.(şu an ben kullanıyorum sınıfımda)
IR bir kalemi Perdede Mouse gibi kullanabiliyorsunuz. Sonrası Ekran Klavyesi..

serdararikan

muhittin_kaplan

Hayır, Nintendo wii nin Kullandığı WiMote ile yaptım.(Aslında Hazır bir proje)
http://johnnylee.net/projects/wii/ de projeyi geliştien arkadaşın sitesi..

serdararikan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 03 Kasım 2010, 23:04:51
Hayır, Nintendo wii nin Kullandığı WiMote ile yaptım.(Aslında Hazır bir proje)
http://johnnylee.net/projects/wii/ de projeyi geliştien arkadaşın sitesi..

hocam bende bir wiimote sipariş ettim.yanlız bunu nasıl şarj edecez?sanırım birde şarj standı almamız gerekecek.ayrıca şarj olayı sıkıntı bunu sabit bir gerilimle çalıştırmak lazım.cihaz bilgisayara bluetooth ile bağlanıyor değilmi?

muhittin_kaplan

serdar hocam evet bluee ile bağlanıyor. iki adet aa pil var yanlız ben bir modifikasyonla cep telefonu sarj aletini doğrudan bağladım.
yanlız wiimote un yakın durması bundan dolayı perde deki yansı  nın biraz küçük olması gerekiyor

serdararikan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Kasım 2010, 14:22:09
serdar hocam evet bluee ile bağlanıyor. iki adet aa pil var yanlız ben bir modifikasyonla cep telefonu sarj aletini doğrudan bağladım.
yanlız wiimote un yakın durması bundan dolayı perde deki yansı  nın biraz küçük olması gerekiyor

yansı büyük olunca çalışmıyormu?

muhittin_kaplan

çalışıyor ama sıkıntı yaratıyor. Yansı büyük olunca tüm yansıyı görmesi için uzaklaştırmak zorunda  kalıyorsun ve IR kalemi algılamada sıkıntı oluyor.

serdararikan

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 13 Kasım 2010, 17:37:01
çalışıyor ama sıkıntı yaratıyor. Yansı büyük olunca tüm yansıyı görmesi için uzaklaştırmak zorunda  kalıyorsun ve IR kalemi algılamada sıkıntı oluyor.

hocam o zaman en mantıklısı bir boru ile wiimote'u tahtanın hemen üstüne bağlayıp orada sabitlemek.

muhittin_kaplan

serdar bey, wii mote IR Kalemi bir mouse gibi çalışıyor. çalışmaya başladamadan önce projede kullanılan bir programı (yukarda adresini verdiğim proje) yüklemek gerekiyor. bu program ilk etapta ekranın 4 köşesini belirletiyor ve bir kalite oranı veriyor.
bu 4 köşeyi görebilmesi için, eğer büyük bir yansı ekranı kullanıyorsanız wiimote u geriye yerleştirmeniz gerekiyor. buda ır kalemin yaydığı ışığı algılamasında problem oluyor. herdefasında bu ayarlamanın yapılması gerekiyor.

(altındaki yorumlar doğru)