Motoru taktığımda voltaj aşırı derecede düşüyor ACİL!!!

Başlatan stronger_ht, 06 Kasım 2010, 12:40:42

stronger_ht

Arkadaşlar merhabalar iyi çalışmalar.
Daha önceden forumdaki arkadaşlarımın da desteği ile çift yönlü motorun pic ile kontrolü için aşağıdaki devreyi yapmıştım.

[IMG]http://img543.imageshack.us/img543/7726/devre1.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Devre simülasyonda çalışıyor hiç sorun yok, gerçek devre üzerinde küçük bir 12v luk motorla da çalışıyor sorun yok ısınma da yok.
Ancak güçlü bir redüktörlü motor taktığımda voltaj aşırı derecede düşüyor. Ortalama 1v'un altına düşüyor.
Devrede iki farklı röle denedim, birisi 12v 5A, diğeri 12V 8A ikisinde de aynı sonucu aldım. Devrede dirençlerim ve kondansatörlerim SMD malzemelerden oluşuyor.
Bir de bu büyük motoru taktığımda işlemi başlattığımda IRFP250N ısınmaya başlıyor...

Sorun neden kaynaklanabilir, günlerdir uğraşıyorum çözemedim. Şimdiden teşekkür ederim...

z

Gate direnclerin cok yuksek. Ayrica Gate sinyalininin en azindan 12v seviyesinde olmasi lazim.

Eger pwm  degil de sadece on-off calisma yapiyorsan gate direnclerin boyle kalabilir. Sadece giris voltajinin seviyesini artirman cozum olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

stronger_ht

Yok hocam pwm kullanmıyorum, direk pic'e bağladığım switch ler ile kontrol ediyorum. Roleyi tetikliyorum bir de irfp250n'i...

Pwm kullanmadığıma göre gate dirençlerimi değiştirmeme gerek yok sanırım.
Voltaj olarak devreyi çalıştırmak için araba aküsü kullanıyorum. 12V 75 Ah. Akü çıkışı 15.68V gösteriyor ortalama. Devrede dolaşan voltaj ise 13-14V arası değişiyor.

z

Muhtemelen Gate ucuna 0..5 volt araliginda on-off sinyali veriyorsun. Bu voltaji artir demek istiyorum.

stronger_ht

Hocam voltajı en fazla 6V'a kadar yükseltebildim. 6V'ta da çalışmadı. Voltaj Pic'den geldiği için daha fazla yükseltemiyorum. Başka bir yöntem söz konusumudur...

stronger_ht

Bu arada devrede kullandığım kondansatörler soruna etki eder mi?

z

Kapasitor degerleri cok dusuk oldugu icin pwm kullanmis olsaydin bile ciddi sorun olusturmazdi.

Bu kapasitorler uygulamanda hic sorun olusturmaz sana fayda da getirmez.

Giris sinyalinin seviyesini transitorlu bir devre ile artirman gerekecek. Yada mos surucu entegre kullanacaksin.

Basit bir devre izah edeyim.

Malzeme listesi

1 adet BC307 yada 308
1 adet BC237 yada 238
3 Adet 1K direnc

BC308 baglantisi

Emetor, +12V Akuye
Kollektor, Mosun dogrudan Gate ucuna (mosun mevcut direnclerini kaldir at)
Base, emetor arasina 1K
Kollektorden saseye 1K

BC237 baglantisi

Emetor den saseye 1K
Kollektor, BC308 Base ucuna
Base dogrudan PICin on-off pinine

stronger_ht

Hocam yeni bir ihtimal ile karşı karşıyayım. Az önce bir arkadaşıma sistemi gösterdim.
Sorunun motorun içinde sargısında olabileceğinden bahsetti. Normalde direk aküye taktığım zaman motoru dönüyor çalışıyor ancak bazen kokular geliyor.
Akla direk şu ihtimal geliyor. Motor normalde çekdiğinden daha da çok akım çekiyor ise doğal olarak voltajı düşürüyor.

Benim kullandığım IRFP250N mosfeti 30 amperlik, akü 75amperlik besleme kaynağım gayet kuvvetli, mosfetim de gayet kuvvetli, ancak işte motor sargısındaki bir arızadan dolayı eğer motor 30 amperin üzerinde enerji çekiyor ise voltajın düşebileceğini söylediler.

Bana mantıklı geldi, çünkü daha küçük bir motor bağladığımda hiçbir şekilde sorun çıkartmadan sistemi sağlıklı çalıştırabiliyorum.

z

Elindeki motor tamamen saglam bile olsa gate den 5v verdigin surece motordan yeterli akim akitamazsin ve motor voltajin kesinlikle duser Mos da isinir.

Kucuk motor dusuk akim cektigi icin 5V gate voltaji mosda cok ciddi gerilim dusumune neden olmuyordur ve devren dogru calisiyor saniyorsundur.

Motoru kaldir at yerine diledigin akimi cekebilecegin yuk direnci yada ampul bagla sorunun devam ettigini goreceksin.

stronger_ht

Peki hocam, devre üzerinde değişiklik yapmadan sadece parçaları değiştirerek çözemezmiyiz sorunu.
Hazırladığım devre çift yönlü ve delik içi kaplamalı 1 hafta sürüyor çıkışı.
IRFP250N yerine mevcut düzenekte çalışabilecek güçlü bir mosfet önerisi var mıdır...

Bir de IRFP250N ile IRFP250 arasında ne fark vardır, simülasyonda yeni fark ettim IRFP250 kullanmışım, gerçek devrede IRFP250N var.

z

Gate devresinde degisiklik yapmak istemiyorsan IRFL serisi mos kullanmayi deneyebilirsin. Ne kadar yuksek kaimli bulabilirsin bilmiyorum.

stronger_ht

Hocam haklı çıktınız. Sağlam motoru taktığımda da yine aynı şey oldu. Ancak farklı olarak şöyle bir sonuç çıktı. Motorda hız seçeneği mevcut, sarı kablodan çıkış verdiğimde 12V çekiyor, mavide ise 5V çekiyor, ilk arızalı motorda maviden verdiğimde de çalışmıyordu sarı'da çalışıyordu. Bunun üzerine sizin verdiğiniz örneği deneyip sonuçlarını bildireceğim. Çok teşekkür ederim...

stronger_ht

Hocam merhabalar, çözüm önerinizi denedim sorunsuz şekilde çalıştı.

Size bir sorum olacak. Bunu TLP521 ile nasıl yapabilirim, örnek bir şema önerebilir misiniz?