iPhone, iPad Kontrollü Quadricopter

Başlatan ErsinErce, 07 Kasım 2010, 13:49:44

ErsinErce

iPhone ve türevleri üzerine yapılmış bir cihazla karşılaşınca sizlerinde ilgisini çekeceğini düşündüm.
Gayet hoş bir hediye gibi duruyor yılbaşı gelirken ya da yakında doğum gününüz varsa çaktırmadan isteyin =)
Fiyatıda özelliklerine göre normal gibi (300£)

* Dimensions:
      - With Hull 52.5 x 51.5 cm - No Hull 45 x 29 cm
    * Weight: 380g
    * Battery:
      - Fly Time: 12 mins
      - 3 cell Lithium Polymer Battery
      - Capacity: 1000 mAh
      - Charge Time: 90 min
    * Motors:
      - 4 x 15W Electric Brushless Motors (3,500 rpm)
    * Construction:
      - High-Efficiency Propellers
      - Carbon Tube Structure
    * Front Camera
      - VGA (640 x 480) CMOS Camera
      - 93 Degree Wide Angle Lens
      - 15 fps Video
    * Vertical Camera:
      - QCIF (176 x 144) High Speed Camera (CMOS)
      - 64 Degree Diagonal Lens
      - 60 fps Video
      - Horizontal Stabilization
    * Altimeter:
      - Ultrasound Based
      - Range 6m
      - Emission Frequency: 40kHz
      - Vertical Stabilization
    * Internal Guidance System:
      - MEMS (Micro Electro Mechanical System)
      - 3 Axis Accelerometer
      - 2 Axis Gyroscope
      - 1 Axis Yaw Precision Gyroscope
    * Embedded Computer
      - ARM9 RISC 32bit 468MHz
      - 128MB DDR RAM
      - Wifi b/g
      - Linux OS
      - USB Socket
    * AR.Drone packaging content:
      1 AR.Drone, 1 indoor hull, 1 outdoor hull, 1 battery, 1 charger, 4 mains adapters (EU, US/JP, UK, Aus/NZ), 1 stickers for outdoor hull for multiplayer battles, 1 Quick Start Guide

http://ardrone.parrotshopping.com/uk/p_ardrone_product.aspx?i=201748

teknikelektronikci

süpermis ya ama 300 sterlin vermem :D
özelige bakarmisiniz linux os var 128 mb arm 9 böyle bir sey icin gercekten gereklimi bu kadar konfigrasyon ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SiVRiSiNEK

iphone a wifi üzerinden görüntü yolluyor bu kadar konfigürasyon gerekli olmalı

muhittin_kaplan

videoları yutub da mevcut. Küçük bir cihaz. 300sit edermi düşünülür tabiki.
9 AY Sonra Toruk Havalanacak Umarım.

picusta

Toruk basliginda linkini vermistim. 300 euro asil fiyati.
Alsam mi diye düsünüyorum, fakat bu oyuncaga bu kadar verilirmi diye de tereddüt ediyorum. Bende Iphone, Ipod yok o yüzden direk PC yazilimi ile kontrol edicegim. Youtube'de görüntü islemeli takip   yöntemi ile  güzel uygulamalar yapmislar.
Ayni cihazi kendimiz toplasak kesin daha pahaliya gelir : Dragan fly, tayvanli muadil firma 2000 civari. Gerçi daha uzun uçus süresi ve daha yüksek irtifasi olur.

iyildirim

Bu oyuncağın üzerinde oldukça ciddi teknoloji var.  Sadece üzerindeki arm, sensor, kamera, wifi, vs. yi toplamak bile daha pahalıya gelir. Ayrıca benim nasıl ve ne ile yaparım diye düşünüp durduğum vertical kamera ile de yatay düzlemde ki konumunu koruyabiliyor. Adeta bir-kaç metreden çalışan bir optik mouse gibi.  Görüntü işlenerek yatay düzlemde ki diğer sensorlerin hissetmediği hareketleri/kaymayı stabilize edebiliyor..

picusta

O alttaki kamera ile irtifayi mi sabit tutuyor  ?
Ben zannettim ultrasonik ile 6m'ye kadar sabit tutuyor. Kamera stabilizeyi öbür yönde anlamistim : ivme ölçerden gelen bilgilerden titresimi algilayip kameradaki görüntüyü stabilize ediyor.

iyildirim

Alttaki kamera adeta optik mouse gibi çalışıyor. Yere yeterince mesafe yakınken ve kamera yere tam dik iken yatay düzlemde ne kadar gezdiğinizi söylüyor. Çok hafif rüzgarlı havalarda veya acc. ile ölçülemeyecek kadar hafif ivmelenme sonrası oluşan hız bir süre sonra oldukça büyük kaymalar yapabiliyor. Bu durumda ancak yere bakarak kaymayı anlayabiliyorsunuz. Gyro, acc vs. ile ben de çok uğraştım. Yüksekte iken bu kayma ciddi bir sorun olmamasına rağmen oto iniş kalkışlarda sorun olabiliyor. Bu durumda en mantıklı çözüm yere bakarak kaymayı anlamak. Ancak buda ancak kullandığınız optik vs. göre belli bir mesafe de çalışabiliyor. Çünkü yere uzakken en ufak bir sağa-sola yatma durumunda kameranın baktığı yer çok fazla kayıyor ve iki fotoğraf arasında karşılaştıracak bir şey kalmıyor.
Dikey deki stabilizasyon (yere olan mesafeniz) ise yere ölçme mesafesinde yakın iken ultrasonik veya optik mesafe ölçer ile sağlanıyor.   Zaten bu alette çok yükseklere çıkamıyor. Çok güçlü işlemci vs nin nedeni ise sanırım video işleme olsa gerek. Video capture, sıkıştırma TCP-IP rutinleri  vs.

Hoşçakalın