Eprom ve MCP23S17 ikisi birden çalışırmı ?

Başlatan computerboy, 09 Kasım 2010, 17:15:24

computerboy

Merhaba;

Arkadaşlar Pic18F4550 ile yapacağım bir projede MCP23S17 ve 24CXX epromu aynı anda kullanmak istiyorum ama bu entegrelerin ikiside seri haberleşiyor acaba bu iki entegreyide aynı anda kullanamak için ne yapmalıyım elektronik bilgim az şematik nasıl olmalı ? yardımcı olursanız sevinirim.

CLR

Alıntı yapılan: computerboy - 09 Kasım 2010, 17:15:24
Merhaba;

Arkadaşlar Pic18F4550 ile yapacağım bir projede MCP23S17 ve 24CXX epromu aynı anda kullanmak istiyorum ama bu entegrelerin ikiside seri haberleşiyor acaba bu iki entegreyide aynı anda kullanamak için ne yapmalıyım elektronik bilgim az şematik nasıl olmalı ? yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba
24cxx I2C haberleşme kullanıyor, 23s17 ise SPI haberleşme, ikisi birbirinden farklı haberleşme türleri dolayısıyla ayrı haberleşme hatları kullanmalısın. MCP23017 olsaydı o chipte I2C haberleşme olurdu bu durumda 24cxx ile 23017'yi aynı hatta bağlayabilirdin. (S17 olduğu için farklı)

Ama bence SPI olması daha iyi, I2C yavaş ve problemli bir haberleşme türü.  Bu arada 23S17'leri nereden satın aldın, elinde veya Türkiye'de bildiğin bir yerde smd olarak varmı? 

Kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

justice_for_all

23s07 ne icin kullancaksin arkadasim tus takimi icin filan mi...elinde fazladan varmi peki bu entegreden...

Iyi calismalar...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

computerboy

Teşekkür ederim.

Glcd çalıştırmak için kullanacağım. yada pic16 serisi ile glcdyi sürüp seri haberleşme arayüzü yapsam dahamı mantıklı acaba hem tek pin üzerinden sürmüş olurum ayrıca entegre bir arkadaşımda varmış 3 adet dip kılıf elinde fazladan varmı sizin için sorarım tekrardan.

CLR

Alıntı yapılan: computerboy - 10 Kasım 2010, 08:23:57
Teşekkür ederim.

Glcd çalıştırmak için kullanacağım. yada pic16 serisi ile glcdyi sürüp seri haberleşme arayüzü yapsam dahamı mantıklı acaba hem tek pin üzerinden sürmüş olurum ayrıca entegre bir arkadaşımda varmış 3 adet dip kılıf elinde fazladan varmı sizin için sorarım tekrardan.

GLCD için kullanacaksan SPI portu hızlı bir chip seç ki, paraleli seriye çevirmek için geçen zaman önemsiz olsun. Zaten bu yöntemi sadece monocolor GLCD için kullanabilirsin, paralel renkli LCD'lerde bu yöntem çok yavaş kalır. Monocolor GLCD içinde control hatlarını yine paralel bağlamalısın aksi halde onun içinde yavaş kalır, bu durumda toplamda en fazla 5pin avantajın olur.

Knowledge and Experience are Power

computerboy

O zaman en mantıklısı mcp23s17 kullanmam anladığım kadarıyla epromla ikisinide aynı anda kullanabilirim şematiği hazırlayınca burada paylaşırım.
Teşekkürler.

computerboy

Merhaba; entegreleri arkadaşıma sordum.

MCP serisinden 4 adet 23017, (I2C) 2 adet de 23S17 (SPI), ayrıca CM8870  entegresi ve bir çok entegre mevcut.

almak isteyen olursa beni referans gösterip alabilir.

http://www.sahibinden.com/muratb25WQQdXQQ294613WQQpXQQdisplayuser