Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Tasaruflu Ampul

Başlatan maxim1995, 13 Kasım 2010, 23:15:59

maxim1995

Arkadaşlar ben bugün tasarruflu ampul aldım fiyatı 3 tl 20 wat lık tabi acemi olduğum için tüpler patladı patlatmamak için elimden geleni yaptım ama beceremedimherneyse şimdi ben bunla ne yapabilirim ??? 2 tane - + çıkışı var nasıl değerlendirebilirim birde değerlendireyim derken zarar görürmüyüm ?

justice_for_all

peki ne yaparken patlattin arkadasim ne olarak kullanmayi dusunuyosun bide resmini yukleyebilirmisin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

maxim1995

Alıntı yapılan: justice_for_all - 13 Kasım 2010, 23:22:28
peki ne yaparken patlattin arkadasim ne olarak kullanmayi dusunuyosun bide resmini yukleyebilirmisin...

Ledli ayarlamayı düşünüyorum veya başka bişi içini açayım derken pat :((( gitti güzelim biraz beklerseniz fotoğrafı ekleyecem bi 5 dk içinde

maxim1995

Arkadaşlar resim nasıl ekleyecem bilgisayardan ? yardımcı olursanız daha ayrıntısına girebilirim...

justice_for_all

arkadasim upload sitelerine yukleyip linkini yayinlayabilirsin...
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Emre005

Merhaba
benim elimdede birkaç tane bozulmuş tasaruflu ampul var bunları nasıl değerlendirebiliriz?

RcALTIN

Devreler ampülün(florasanın) watt değerine göre elektronik balast olarak kullanılabilir; vaktiyle elektronik balastları 6tl gibi fiyata satan elektrikçiler yüzünden çinmalı ucuz tasarruf ampulleri ile bunu birkaç kez yaptım, dikkat edilmesi gereken nokta watt değerine denk veya daha düşük florasanlar ile kullanmak... Ayrıca genelde arızalanmış tasarruf ampullerinin devreleri sağlam kalıp, florasanları bitmiş olur ki yine devrelerini bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Önemli not: Ha birde şu nokta var ki, normal elektronik balastlar ile yanan(çalışan) florasanı voltajı kesmeden çıkarıp yenisini takarsanız bir sorun olmuyor galiba(?) ama bu devreler bütünleşik çalışmak üzere üretildiklerinden, ani yüklenme v.s gibi bir bölümü eksik olacak ki sistem aktifken florasan değişimlerinde bazen arızalanıyor hatta patlıyor  :D uyarmadı demeyin...
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

iyildirim

Bozulmuş tasarruflu veya tasarrufsuz ampuller değerlendirilmez..

maxim1995;
Elektrik ile oyun oynanmaz.  Bir ampul üretildiği amacın dışında kullanılmaz. Bozulduğunda uygun şekilde çöpe atılır.
Bu işe yeni başladığını da düşünürsek,   lütfen yüksek voltajlı  işlerden, 220 voltluk şebeke elektriğinden uzak dur. Kendine zarar verebilir hatta hayatını bile kaybedebilirsin. Başlangıç olarak sana daha uygun düşük voltajlı örneklere, projelere bak. Temel elektrik kanunlarını öğren. Basit bir 5,6 veya 12 voltluk bir adaptör al ve bir süreliğine sadece bunu veya güneş panellerini kullan.
Hoşçakal.

RcALTIN

Alıntı yapılan: iyildirim - 14 Kasım 2010, 00:33:35
Bozulmuş tasarruflu veya tasarrufsuz ampuller değerlendirilmez..

maxim1995;
Elektrik ile oyun oynanmaz.  Bir ampul üretildiği amacın dışında kullanılmaz. Bozulduğunda uygun şekilde çöpe atılır.
Bu işe yeni başladığını da düşünürsek,   lütfen yüksek voltajlı  işlerden, 220 voltluk şebeke elektriğinden uzak dur. Kendine zarar verebilir hatta hayatını bile kaybedebilirsin. Başlangıç olarak sana daha uygun düşük voltajlı örneklere, projelere bak. Temel elektrik kanunlarını öğren. Basit bir 5,6 veya 12 voltluk bir adaptör al ve bir süreliğine sadece bunu veya güneş panellerini kullan.
Hoşçakal.

Bu yazıya da katılmamak elde değil, bir üstte yazdıklarım eğer elektrik-elektronik bilginiz iyi değilse sizin için "biri demişti" olarak yalnızca aklınızın bir kenarında kalsın, bazen 220V hata affetmez :(
KİMSEYİ ENGELLEDİĞİM YOK, ÖZEL İLETİ DEVRE DIŞI !

maxim1995

ya şimdi ben devreyi çöpe mi atacam ?

maxim1995

peki resimdeki o küçük sargılı şeyi güneş panelime taksam zarar görmez dimi ?? ( biliyom çok saçma ama meraklıyım )